Hlavní navigace

Kde momentálně vysílají ČT :D a ČT art? Podívejte se mapy pokrytí

3. 9. 2013
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Kromě Regionální sítě 7, která šíří také programy ČT 1 HD, ČT 2HD, ČT Sport HD a Retro Music Television, se dva nové programy České televize objevují i v Regionální síti 10

Praha – Ládví a Novodvorská – kanál 37

V hlavním městě využívají programy ČT :D a ČT art dva vysílače Regionální sítě 7, které jsou shodné s vysílači celoplošného multiplexu 4 či pražské Regionální sítě 4. Na rozdíl od hlavního pražského vysílače Žižkov, odkud České Radiokomunikace šíří signál celostátních multiplexů 1, 2 a 3, využívá Regionální síť 7 horizontální polarizaci (Žižkov ji má vertikální). To může způsobit problémy na příjmové straně. Výkon vysílače Ládví je necelých 20 kW, Novodvorské 10 kW. Oba tvoří jednofrekvenční síť na kanále 37.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z pražských vysílačů Ládví a Novodvorská (na mapě jsou označeny červenými body)

Střední Čechy – Kozmice – kanál 23

Rovněž ve středních Čechách využívá Regionální síť 7 stejný vysílač jako multiplex 4. Obě tyto sítě totiž provozuje stejný majitel, ostravský podnikatel Radim Pařízek, jemuž patří také TV Pohoda a nově i třetinový podíl v hudebním kanálu Retro Music Television. Kozmický vysílač má silnější výkon než pražské, téměř 40 kW, a využívá horizontální polarizaci. Diváci, kteří odtud přijímají signál multiplexu 4 s třemi nejmladšími kanály televize Nova, by nové programy České televize měli naladit bez problémů.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art ze středočeského vysílače v Kozmicích u Benešova

Brno – Barvičova a Jihlavská – kanál 47

Hned z dvou vysílačů pokrývají dva nové programy České televize v Regionální síti 7 jihomoravskou metropoli Brno. Z Barvičovy i Jihlavské vysílací shodným výkonem 10 kW, rozdílná je ale polarizace. Vysílač Barvičova využívá vertikální polarizaci, stejně jako celoplošné multiplexy 1, 2, 3 a 4 ze stejné lokality, Jihlavská používá polarizaci horizontální. Odpadnout by tak měly problémy, které mohou pociťovat diváci nových programů ČT v Praze, kde jsou oba vysílače, z nichž vysílají ČT :D a ČT art, nastaveny na horizontální polarizaci.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z brněnských vysílačů Barvičova a Jihlavská

Ostrava – Lanová – kanál 38

Na tomto kanálu se na Ostravsku před časem dalo zachytit vysílání z Polska. Regionální síť 7 je z vysílače Lanová dostupná teprve od července, vysílá maximálním výkonem 10 kW s horizontální polarizací. Signál by měl dolétnout do dalších velkých měst v Ostravsko-karvinské pánvi, smůlu však mají diváci na Opavsku či ve Frenštátě pod Radhoštěm. Z Lanové vysílá i celoplošný multiplex 4 s Fandou, Smíchovem a Telkou, takže pokud diváci naladí tyto televize, měli by naladit i ČT :D a ČT art.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z ostravského vysílače Lanová

Plzeň – vodárna – kanál 38

Jeden z nejsilnějších vysílačů Regionální sítě 7 měl v době svého startu problém s rušením dalšího regionálního multiplexu, který v Plzni vysílá na sousedním kanálu 37. Pro programy ČT :D a ČT art by to neměl být problém, protože Regionální síť 7 vysílá z tamní vodárny výkonem 31,6 kW a pokryje i široké okolí západočeské metropole. Polarizace antény je horizontální, stejně jako u velkých celoplošných multiplexů. Problémy mohou být s nastavením příjmových antén, které nemusí být ve správném směru.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z plzeňské vodárny

České Budějovice – Kleť – kanál 32

Nejlukrativnější vysílač, z něhož ČT :D a ČT art vysílají. Využívá kótu velmi blízkou vysílači Českých Radiokomunikací, a tak jej naladí lidé, kteří z Kletě přijímají signál celoplošných multiplexů 1, 2 a 3. Zároveň má nejvyšší výkon z celé Regionální sítě 7, víc než 63 kW. Dá se tak srovnávat s výkonem velkých vysílačů ČRa, pokryje takřka celé jižní Čechy. Kdyby operátor podobným způsobem volil i další lokality, odpadla by řada problémů na příjmové straně u diváků.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z jihočeského vysílače Kleť

Olomouc – Slavonín – kanál 50

Metropoli na Hané pokrývá Regionální síť 7 ze stejného vysílače jako celoplošný multiplex 4 s novými tematickými kanály Novy. Ze Slavonína vysílá výkonem 10 kW, ale dosah není tak velký jako v jiných lokalitách, dokonce i část Olomouce má podle výpočtů Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) horší intenzitu signálu. Ten už nedoletí do Šumperka a problém s příjmem ČT :D a ČT art musí mít i diváci v Prostějově nebo Přerově.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z olomouckého vysílače Slavonín

Jihlava – Jeníkov – kanál 50

Rovněž v případě Jihlavy využívá Regionální síť 7 s novými programy České televize stejný vysílač jako celoplošný multiplex 4. Kvůli členitému terénu je ale i přes poměrně vysoký výkon 20 kW dosah signálu omezený. Nutno dodat, že na kanálu 50 ještě loni testovaly České Radiokomunikace z jiného jihlavského vysílače Javořice zemskou digitální televizi druhé generace DVB-T2.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z jihlavského vysílače Jeníkov

Trutnov – Černá hora – kanál 21

Po jihočeské Kleti druhý nejzajímavější vysílač celé Regionální sítě 7. Operátor ho totiž umístil poblíž vysílače konkurenčních Českých Radiokomunikací, takže diváci, kteří z Černé hory přijímají celoplošné multiplexy 1, 2 a 3, by měli na stejnou anténu chytat i tuto regionální síť s programy ČT :D a ČT art. Jen výkon vysílače je oproti Českým Radiokomunikacím nižší: 20 kW. Přesto s přehledem dosáhne přes celé východní Čechy až k Chrudimi.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z východočeského vysílače Černá hora (rozhledna)

Jáchymov – Klínovec – kanál 50

Znovu se opakuje situace s Kletí či Černou horou, vysílač Regionální sítě 7 je ve stejné lokalitě jako vysílače celoplošných multiplexů 1 a 2, které provozují České Radiokomunikace. Na příjmové straně u diváků v této oblasti je to velká výhoda. Navíc i výkon vysílače je slušný: přes 25 kW. Efektivita Klínovce je pro tento regionální multiplex výrazně lepší než u sólo vysílačů malého výkonu v místech, kde jiné sítě nevysílají.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z jáchymovského vysílače Klínovec

Ústí nad Labem – Krušnohorská – kanál 21

Lokalita, z níž vysílá i celoplošný multiplex 4 a s níž už kdysi počítala Telefónica pro svoji celoplošnou televizní síť. Pro členitý terén Ústecka ale není vhodné využívat jediný vysílač, takže Krušnohorská pokryje jen část Ústí nad Labem a pár lokalit mimo město. Naopak se vůbec nedostane do dalších velkých severočeských měst, například blízkého Děčína. Výkon vysílače je 10 kW, polarizace horizontální. Pro diváky, kteří přijímají hlavní multiplexy z Bukové hory, by mohl být příjem této sítě na stejnou anténu problematický.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z ústeckého vysílače Krušnohorská

Uherské Hradiště – Rovnina – kanál 41

Opět vysílač ve stejné lokalitě, odkud vysílá i celoplošný multiplex 4. Diváci, kteří naladí tři nejmladší tematické kanály Novy, by tedy neměli mít problém přijímat i ČT :D a ČT art. Výkon vysílače je poměrně slušný, 10 kW, a podle teoretických map pokrytí by signál měl doletět snad až do Hodonína. Realita ale bude poněkud jiná.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z uherskohradišťského vysílače Rovnina

Zlín – Segment – kanál 41

Spíše městský dokrývač Regionální sítě 7 než plnohodnotný vysílač. Pokryje skutečně jen krajské město, výkon je pouhých 0,5 kW. Pro dva nové programy České televize je ale důležitý, protože výrazně zvyšuje počet diváků v dosahu ČT :D a ČT art. V blízkých Otrokovicích ale bude jistější ladit spíše vysílač Rovnina z Uherského Hradiště, který vysílá na stejném kanálu (a s největší pravděpodobností v jednofrekvenční síti).


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art ze zlínského vysílače Segment

Svitavy – Hřebeč – kanál 21

Významný vysílač na pomezí Čech a Moravy, blízkou lokalitu Kamenná Horka využívají velké celoplošné multiplexy pro dokrytí tradičně hluché oblasti se špatným signálem z velkých vysílačů. Pro Regionální síť 7 s ČT :D a ČT art je o to důležitější, že pokud by na Svitavsku nevysílala, vznikla by jí v této části České republiky poměrně významná díra (žádný jiný vysílač Regionální sítě 7 tam signál „nedostřelí“ ani teoreticky). Výkon je slušný – 10 kW – a umístění vysílače umožňuje pokrývat území na obě strany od Hřebečského sedla, tedy jak Svitavy, tak Moravskou Třebovou nebo Lanškroun.


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art ze svitavského vysílače Hřebeč

Jeseník – Zlatý Chlum – kanál 41

Zatím jediný vysílač, který šíří programy ČT :D a ČT art a nepatří do Regionální sítě 7, nýbrž do samostatné Regionální sítě 10. Jde spíš o dokrývač s minimálním výkonem 100 W. Pokrývá území, které by pro komerční televize nebylo příliš atraktivní, ale ČT zde už má dokrývač svého veřejnoprávního multiplexu 1. Signál pokrývá zejména města Jeseník, Lipová – lázně a Bělou pod Pradědem, čili spíše turistickou oblast. Regionální síť 10 brzy spustí také podobně slabý vysílač v Prachaticích na jihu Čech.

Cloud 22 temata


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z jesenického vysílače Zlatý Chlum

Holoubkov – dům č.p. 4 – kanál 55

Bezesporu nejmenší vysílač (či spíše dokrývač) Regionální sítě 7, který výkonem pouhé dva Watty pokrývá pouze jmenovanou obec při plzeňské dálnici. Dokrývače zde mají i další celoplošné multiplexy, až člověka napadá otázka, čím je tato maličká obec tak zajímavá, že se to operátorům napříč trhem vyplatí (nebo dokrývače spolufinancuje obecní úřad?).


Zdroj: ČTÚ

Teoretické pokrytí programů ČT :D a ČT art z dokrývače v Holoubkově u Rokycan

S dalšími operátory dalších regionálních sítí Česká televize ještě jedná. Před podpisem je například smlouva na vysílání z nové lokality Regionální sítě 1 u přehrady Lipno na Šumavě. O dalších místech bude server DigiZone.cz průběžně informovat.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.