Hlavní navigace

Kdo co fakturuje za domény

3. 7. 1998
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pan Martin Šimek není zrovna populární postavou českého Internetu. Vlastně ne, pravidla marketingu jasně říkají, že i záporná reklama je reklama - a té si pan Šimek užije dost. Poslední aférka, spojená s jeho jménem, se mi už ale jeví jako dost přehnaná.

Když jsem ještě působil v Computer Pressu, tedy zhruba před rokem blahé paměti, připravoval jsem do jednoho Computeru přílohu o komerci na Internetu. Pan Šimek tehdy přispěl článkem, který byl dosti zdařilý – to je ale trošku málo na to, abychom si mohli udělat obrázek o nečím chování či způsobu podnikání. Nikdy jsem ho ani neviděl, takže se nehodlám dopouštět hodnotících soudů, faktem ale je, že jeho firma M.S. Computing po svém krachu zanechala velké množství neuhrazených faktur, mimo jiné za rozsáhlou inzerci v počítačových časopisech. Ani jeho dnešní firma Internet Computing zřejmě není čistá jako lilium, o svých zkušenostech opakovaně vyprávěl Daniel Dočekal na Světě namodro a Sprinx mu dokonce věnoval doménu podvodnik.cz. Když více lidí a firem popisuje podobné zážitky, dost možná na tom něco je, ale jak už jsem řekl, nechci hodnotit, nemám osobní zkušenost. Něco však vím o věcné podstatě poslední aférky, do které je pan Šimek zapleten.

Tentokrát se týká domén a bezprostředním impulzem k sepsání tohoto článku byl otevřený dopis Jiřího Orsága, správce domény .cz a následná debata mezi oběma pány. Věc sama je jednoduchá: pan Šimek měl fakturovat 1600 Kč jako zřizovací poplatek, účtovaný CZ.NICem firmě, která se snad na něj kdysi obrátila s požadavkem na registraci, ale nakonec ji dosáhla jiným způsobem. V průvodním dopise uvádí, že se jedná o peníze, které vyžaduje CZ.NIC – přesná formulace zní údajně takto: „V případě, že tuto platbu od Vás neobdržíme, CZ-NIC Vaši současnou registraci zruší.“

Dotyčná firma nelenila a obrátila se na správce domény, Ing. Orsága. Popravdě řečeno se to dá pochopit, pokud o věci nevědí detaily a přijde jim podobný dopis, dost možná nevědí, co si myslet. Ing. Orság reagoval otevřeným dopisem panu Šimkovi, který vyšel s příslušným komentářem na Světě namodro. Následovala diskuse e-mailem, které jsem byl tichým svědkem v Cc a mohl jsem si tak utvořit určitý obrázek. Ing. Orság tvrdí, že především nikdo nemá fakturovat služby, které nedodal. Kromě toho soudí, že není správné dnes vybírat 1600 Kč, když CZ.NIC, z.s.p.o. již sice byl založen, ale není jasné, kdy sám přistoupí k vybírání poplatků. Zpochybňuje i zmiňovanou částku 1600 Kč, která nemusí být definitivní.

Podle mého názoru má celý problém dvě roviny. Především je problém v tom, že zmiňovaná firma nakonec doménu prostřednictvím pana Šimka neregistrovala, takže je nesmyslné, aby jí fakturoval jakoukoliv úhradu. To je pravda, pan Šimek to vysvětluje administrativním pochybením, je možné tomu věřit. Není nic snažšího, než nezaplatit fakturu, o které si myslím, že je nesmyslná, ale přesto je chyba u pana Šimka.

Úplně z jiného soudku je ale teze, že je nesprávné vybírat oněch samotých 1600 „pro CZ.NIC“. Podle pana Orsága navíc: „nebylo rozhodnuto o konecne verzi zpoplatnovani, protoze jsme jako spravci domeny odmitli fakturace zacit provadet pred vznikem CZ-NIC. Veskere naklady tedy stejne jako v predchozich 8 letech nese Internet CZ. Uvadena castka 1600 Kc je odhad, ktery jsme pri zmene pravidel jako spravci domeny ucinili, abychom umoznili zadatelum, realne zhodnotitjejich potreby.“ Znamená to tedy, že není možné fakturovat 1600 korun, protože výsledná částka může být úplně jiná. Musím říci, že to se mi dosti nelíbí – zmíněných šestnáct stokorun bylo prezentováno jako konečná částka, ba co víc, je součástí Smlouvy o registraci doménového jména, bod 2.1: „Žadatel souhlasí uhradit registrační poplatek ve výši 1.600 korun českých (“Kč„) jako úhradu za registraci každého nového Doménového jména.“ Je jasné, že „sekundární“ registráři musí tuto částku od svých klientů získat v předstihu, nemohou čekat na chvíli, kdy se jim na stole objeví faktury od CZ.NICu. Kromě toho je tu stále problém v tom, že o NICu se objevují naprosto rozporuplné zprávy a nikdo tak dnes není schopen říci, kdy vlastně se fakturace rozběhne. Pokud kromě toho není ani jisté, zda platí smlouvy (ústní), které fakticky každý, kdo má po 1.11.1997 regis­trovanou nějakou doménu, uzavřel s CZ-NIC, a.s. (pravda, neexistující subjekt), je to na mne trochu silná káva. Alespoň částečně by snad do celé věci mohla udělat jasno očekávaná první valná hromada CZ.NIC, z.s.p.o., která se bude konat 7.7.

Ostatně je tu ještě jedna drobnost. Většina registrářů, ať už je to Globe se svou službou Domény.cz, firma One či řada poskytovatelů, už od listopadu s poplatky NICu počítá a vybírá tak částky, které je již obsahují. V praxi to znamená, že již v listopadu od zákazníků vybrali vedle své „přidané hodnoty“ i 1600 pro NIC, které jim pěkně v tichosti leží na účtu. Podotýkám, že to trochu chápu, jednak je to příjemná záležitost, jednak skutečně nikdo neví, kdy se s fakturací začne a je třeba to mít v pořádku. Kromě toho je jaksi jednodušší fakturovat jednou, než nadvakrát. Ke cti pana Šimka však v tomto případě slouží, že podle svých slov za domény fakturoval (alespoň ještě koncem minulého roku, ze kterého je zmíněný případ) jen svých 490 korun, zatímco 1600 fakturuje až nyní, kdy věci v NICu nabraly spád. Myslím si, že z hlediska zákazníka je to dobrý přístup.

Vždycky zastávám názor, že je potřeba pranýřovat za prohřešky, ale na druhou stranu nikoliv proto, aby se pranýřovalo. Je to moje pojetí spravedlnosti, které mi velí jednou Telecom pochválit za snížení cen a do týdne ho zdrbnout za podle mne nekalou politiku v oblasti přípojných bodů, něco podobného můžete nakonec pozorovat i v mých článcích o CESNETu a dalších. Tato taktika je trošku nevýhodná, protože ve výsledku naštvete všechny. I pan Šimek si jistě zaslouží být za některé své počiny kritizován a nepochybně také je, stačí si projet archív Světa namodro. Na druhou stranu není možné člověku veřejně lát jen proto, že je to právě on. Tento případ se mi zdá proto značně sporný.

KL22 hlasovani

Marek Antoš


Související odkazy:

* Otevřený dopis Ing. Orsága
* Článek, který aféře věnoval Svět namodro

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.