Hlavní navigace

Kdo nabízí eknihy na českém trhu

20. 9. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 74287
Na český trh s e-knížkami směřuje několik nových projektů, ovšem ještě předtím, než se na ně podíváme, zastavíme se na chvíli u těch, které již fungují. Některé kratší dobu, některé delší - a o některých z nich možná ani nevíte.

Palmknihy.cz

Server Palmknihy.cz asi není nutné nějak sáhodlouze představovat, protože ten, koho čtení v digitálních formátech zajímalo, na server v podstatě nutně musel narazit. Na českém internetu už působí přes deset let, přičemž se až do letošního roku zaměřoval na knihy zdarma (kromě drobné výjimky), ovšem letos provozovatelé ohlásili spolupráci s několika nakladatelstvími a připravuje zahájení prodeje eknih. Přesné datum spuštění prodeje není jasné, provozovatelé však slibovali prodej před koncem září. Do té doby se ještě k plánům Palmknihy.cz vrátíme, toto můžeme brát jako malé ohlédnutí za dosavadní existencí.

Na serveru je k dispozici takřka 3500 textů, což nutně neznamená knihy – často jsou to povídky na několik stránek, někdy jsou povídkové knihy rozdělené na jednotlivé soubory po povídkách. Přesto je to úctyhodné číslo, stejně jako počet stažení všech souborů, počítadlo v den psaní článku ukazovalo počet 5 542 432 (jen pro zajímavost: v rozmezí čtvrtek – neděle se počítadlo posunulo o 30 000 stažených souborů).

Knížky jsou zdarma dostupné v pěti formátech – ePub, MobiPocket, MobiPocket s kódováním Unicode, PDF a stále oblíbený PalmDoc. Jelikož se jedná o knihy zdarma, neobsahují samozřejmě žádnou ochranu proti kopírování. Mezi velice komfortní službu patří navázání na čtečku Stanza – tento software populární mezi uživateli iPhone umí procházet obsah katalogu přímo z čtečky a snadno stáhnout knihu do iPhonu.

Ačkoliv nyní Palmknihy.cz směřují ke své „komerční“ podobě, placenou distribucí knih již jednou v minulosti server testoval – v roce 2005 zprovoznil prodej některých knih přes Premium SMS, ovšem tento projekt neuspěl. V nabídce bylo málo knih a uživatele asi nelákal tento způsob plateb.

Zajímavé je také složení obsahu – z části se jedná o díla, u kterých je tvůrce více než 70 let po smrti a jsou tedy volně k dispozici, ovšem výraznou část také tvoří nová tvorba současných autorů. Mimochodem, ačkoliv dříve byly k dispozici knihy řady zahraničních autorů, jejichž knihy již nejsou chráněné, jelikož se objevily problémy s právy překladatelů, provozovatelé serveru raději všechny překladové knihy odstranili, takže například Julese Vernea již zde nenajdeme.

U současných autorů, kteří nabídnou svou tvorbu k publikování určitě provozovatele potěší, když někteří z nich postoupí do „vyšší ligy“ a začnou vydávat knihy v papírové podobě. Server tak do jisté míry slouží jako „líheň talentů“. Tato kariéra již potkala několik autorů, například Martina Buzka či Šigora Birdmana, a také jeden ze dvou provozovatelů serveru, Jiří Vlček, pomohl na svět 35 papírovým knihám. Sci-fi a fantasy díla, která uspěla u čtenářů serveru, se dočkala papírového vydání v rámci série Pevnost, kdy byla část nákladu prodávána spolu se stejnojmenným magazínem zaměřeným na sci-fi/fantasy.

I po zahájení prodeje knih bude mít rozsáhlý katalog knih zadarmo své využití a bude existovat vedle komerční verze.

palmknihy

Wknihy.cz

Pravděpodobně se jedná o první online prodej eknih – projekt Wknihy.cz začal fungovat v březnu letošního roku a asi jako první umožnil objednat, zaplatit a obratem si do čtečky stáhnout eknihu.

Obchod provozuje firma Warbler, která funguje zároveň také jako vydavatel některých knih, tedy po dohodě s autory zajistila kompletní redakční práci nad titulem, jeho sazbu, ovšem výstupem je pouze elektronická podoba. Kromě knížek z vlastní produkce jsou na serveru ještě tituly od vydavatelství Triton a několika dalších malých vydavatelů, ovšem v podstatě je na webových stránkách nelze identifikovat, neboť i knihy od jiných vydavatelů jsou označené jménem vydavatele Warbler. V knize samotné (i v ukázkách) jsou však v tiráži původní vydavatelé uvedeni.

Knihy jsou nabízeny ve formátu MobiPocket (.prc), tedy vhodném pro řadu hardwarových čteček v čele s Kindle. Knihy neobsahují DRM ve smyslu navázání na nějaký účet nebo čtečku, v souboru je však obsažené uživatelské jméno zákazníka a knihu nelze převést do jiných formátů.

Formát samotných knih je velice jednoduchý, neboť Kindle ani řada dalších čteček nepodporuje například uživatelsky dodané řezy písma, a tak je formátování stroze funkční (text standardní, tučný a kurzíva, nadpisy a podobně). Kromě hardwarové čtečky lze samozřejmě knihy číst v počítači nebo chytrém telefonu pomocí příslušné softwarové čtečky. Podle vyjádření provozovatele nyní se nyní připravuje také podpora pro formátu ePub a vzhledem k tomu, jak jsou data připravená, nebude v budoucnu problém ani s podporou dalších formátů. Až budou k dispozici tyto formáty, již zakoupené knihy by se měly automaticky nabídnout také v těchto dalších formátech.

Slabinou serveru je nabídka – lze se dopočítat necelé padesátky titulů, k tomu se nejedná o žádné bestsellery, ale částečně o knihy s vypršenými právy (Němcová, Čapek, Jules Verne), částečně o tituly z oblasti medicíny. Citelně chybí nabídka více vydavatelů a samozřejmě také počet titulů v nabídce je nízký, z přehledu na webu je patrné, že nové tituly se objevují poměrně sporadicky.

Platbu lze po objednávce realizovat buď převodem, nebo kartou, což je samozřejmě výrazně pružnější a kniha je k dispozici ihned. Podle údajů provozovatele zatím server Wknihy zatím prodal několik desítek titulů.

wknihy

Libri.cz

O prvenství v oblasti prodeje eknih na Internetu by asi mohlo bojovat nakladatelství Libri. Toto malé nakladatelství, které se specializuje na původní českou odbornou literaturu o historii, literatuře, religionistce a další témata totiž své publikace na Internetu nabízí v digitální podobě již od roku 2002. U myšlenky na zahájení prodeje stála poptávka po vyprodaných titulech, které se nevyplatilo již dotiskovat. Zatímco dříve byly v nabídce zahrnuté pouze vyprodané tituly, nyní se objevují nedlouho po vydání také tituly z několika edičních řad.

Prodejní metoda je v podstatě primitivní – na Internetu jsou umístěné zaheslované PDF soubory ke stažení a zákazník po zaplacení převodem dostane heslo. K dispozici jsou dvě varianty – pouze pro zobrazení na obrazovce bez možnosti tisku, tato varianta stojí 40 % ceny publikace, a větší soubor s vyšší kvalitou grafiky, který umožňuje také tisk, tato verze je k dispozici za 60 %.

Prodeje knih nejsou závratné, zhruba 100 kusů ročně, ale docela zajímavé je spektrum zákazníků. Díky odbornému zaměření to jsou často zahraniční školy a studenti bohemistiky, emigranti a podobně. Pokud společností rezonuje nějaké historické téma (například Benešovy dekrety), promítne se to i do poptávky ze zahraničí.

Libri tak má poměrně dlouhé zkušenosti s prodejem eknih a samozřejmě také sleduje současné přípravy na českém trhu.

libri

Floowie.cz

Trochu mimo vyjmenované servery stojí projekt Floowie.cz, ovšem rozhodně stojí za zmínku. Dovoluje snadno publikovat vlastní publikace v PDF formátu, které není možné stahovat, pouze prohlížet na obrazovce počítače pomocí flashové aplikace. Server je připraven jak na obsah publikovaný zdarma, tak pro prodej obsahu, tedy například eknih. Do prodeje klasických eknih pro čtečky se však zatím nepouští.

Cloud23

V nabídce serveru tak lze nyní najít například každý den čerstvé číslo novin E15 vydavatelství Mladá fronta, reklamní letáky řetězce Tesco, Kadaňské noviny a další publikace. Jsou tu také ukázky z knih – provozovatelé serveru by rádi přilákali vydavatele, aby na serveru publikovali ukázky ze svých knih, aby si je zákazník mohl „prolistovat“ předtím, než si je koupí – klidně v elektronickém obchodě a nechá si je poslat domů ve fyzické podobě. Jaká bude komerční budoucnost serveru se ještě uvidí, nelze příliš počítat s tím, že by zákazníci chtěli platit pouze za prohlížení PDF v čtečce v prohlížeči, ovšem podle toho jak se posune trh, může i Floowie.cz nabídnout víc.

floowie

eReading.cz

Tomuto serveru jsme se věnovali v článku uveřejněném po jeho spuštění, zajímalo nás, zda za těch pár dní jsou k dispozici nějaké zajímavé nové informace. Knih je nyní k dispozici již bezmála 150 (včetně horké předvolební novinky „Kávu ne, radši infuzi“ pana Špidly a jeho asistentky), po necelých dvou týdnech provozovatelé dle svých tvrzení zaznamenali 5 tisíc unikátních přístupů, několik set vytvořených uživatelských účtů a dvě stovky prodaných knih.

Už jste si koupili e-knihu?

Autor článku

Autor se již dlouhá léta šťourá v Macích, mobilních technologiích a Internetu a provozuje svůj osobní technický blog www.maler.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).