Hlavní navigace

Kdo se neobejde bez Internetu?

31. 8. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes se v Dočekalově Světě Namodro objevila tisková zpráva o tom, že podle průzkumu Bohemia.Netu se lidé bez Internetu neobejdou ani o prázdninách. Co to asi znamená?

Otázka zní přesně takto: „Používáte Internet o dovolené?“ Zatím na ni odpovědělo 234 lidí kladně a 138 záporně, přičemž lze směle předpokládat, že většinu z nich tvoří zákazníci Bohemia.Net. :) Již z tohoto čísla (dohromady pouze 372 lidí) je vidět, že tato anketa ze statistického hlediska zřejmě nemá moc veliký význam, a to i proto, že Bohemia.Net žádným způsobem nevybíral okruh svých respondentů. Vulgárně řečeno, kdo prostě přišel, podíval se a odpověděl, toho hlas byl započítán.

Přesto tahle informace není zcela bezcenná. Před dvěma lety sice, pokud vím, nikdo podobnou anketu nepořádal, ale nejspíš proto, že taková otázka by v tehdejší době byla skoro absurdní a počet kladných odpovědí by nestál za řeč. IMHO. Je z toho tedy vidět, že Internet pomalu prorůstá do života české společnosti, a to dokonce tak intenzívně, že si jej musíme brát s sebou i na dovolenou? Není.

Především jsou v této souvislosti zajímavé dvě otázky. Co to vlastně znamená, používat Internet o dovolené a kdo jsou oni lidé, kteří jej používají. Když si trochu zaspekuluji, odhadoval bych, že drtivá většina využití spočívá ve více či spíše méně pravidelném čtení své e-mailové schránky. Neboť jak již podotkl Marek Antoš po návratu z Polska, stav e-mailové schránky, kterou necháte dva týdny svému osudu, je katastrofální. Představa, že někdo o dovolené zaníceně brouzdá Webem, zatímco za oknem mu šumí moře (jež jej ovšem nechává ledově klidným) mi připadá mírně uhozená. Ale možná se také mýlím…

ICTZ23

A kdo je ten typický „dovolenkový“ uživatel Internetu? Původně mne napadlo, že to jsou téměř výhradně lidé, pro něž Internet znamená obživu. Zdá se to přece být tak logické. Takový člověk pracuje s Internetem den co den, tak by pro něj byl přiliš velký šok, najednou se bez něj delší dobu obejít. Na druhou stranu by taková dovolená vlastně ani nebyla dovolenou, protože např. mě osobně k práci stačí jen ten přístup k Internetu. Jenomže nikdo jiný není tak „postižený“, aby se tahal na dovolenou s notebookem, modemem a smlouvou s lokálním ISP, případně předem zjišťoval přítomnost Internetových kaváren, nějakého známého na koleji, apod. Zatím.

Petr Tesařík

Autor článku

Autor je spoluzakladatelem firmy Internet Info. V minulosti se zabýval testy poskytovatelů, v současné době studuje překladatelství a tlumočnictví na FFUK.