Hlavní navigace

Kdo všechno ještě letos přijde o analogovou ČT 2?

22. 6. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Dva blížící se termíny vypínání analogového televizního vysílání na Plzeňsku a ve středních Čechách jsou poměrně dobře známé. Méně se už ví o tom, že kromě zářijového switch off pěti velkých vysílačů v územní oblasti Plzeň a tří dalších v územní oblasti Praha přijdou diváci v dalších oblastech o analogovou ČT 2. Prvním takto „postiženým“ na Liberecku už Ještěd vysílá v obraze analogové Dvojky varovný piktogram.

Proč se někde vypíná ČT 2 dříve?

Proč se vlastně v některých místech vypíná analogové vysílání druhého programu České televize dříve než ostatní televize? Odpověď je jednouchá. Ve většině případů si musí sama ČT uvolnit kmitočty pro digitální vysílání. Protože společná digitální síť ČT a Českého rozhlasu spouští svoje vysílače dřív než ostatní multiplexy, musí si na toto vysílání najít prostor. Někde lze využít úplně nový vysílací kanál, aniž by se musela vypínat některá z analogově šířených televizí, jinde do nejde. A jsou i případy, kdy vysílací kanál, který je třeba uvolnit pro digitální vysílání ČT, nevyužívá přímo ČT 2, ale analogová ČT 1. V takových momentech předchází vypnutí analogu ještě jedna operace: prohození analogových vysílacích kanálů ČT 1 a ČT 2.

Analogová ČT 2 - pokrytí ČR k 1.1.2009

Aktuální pokrytí analogovým signálem ČT 2. Do konce letních prázdnin zmizí z celé severní části Čech. (Zdroj: Český telekomunikač­ní úřad)

Veřejnoprávní televize se totiž rozhodla předčasně vypínat výhradně Dvojku, protože jde o menšinový kanál, jehož diváci už většinou přechod na digitální příjem televize vyřešili (a pokud ne, je jejich rozhodně méně, než kdyby se předčasně vypínalo analogové vysílání Jedničky). Jedničku chce ČT vypínat společně s ostatními dvěma analogovými komerčními televizemi, Novou a Primou, v termínech, které určuje Technický plán přechodu – vládní harmonogram digitalizace televizního vysílání. Kavčí hory si tak zachovají rovnocenné postavení s oběma komerčními stanicemi, žádný z plnoformátových analogových programů nebude znevýhodněn. Pro ČT to ale znamená vést vlastní separovanou informační kampaň k osamocenému vypínání Dvojky. Kdy a kde se tedy letos bude vypínat analogový signál ČT 2?

Mux 1 - pokrytí ČR k 1.6.2009

Aktuální pokrytí digitálním signálem ČT 2. Do konce léta budou kompletně dokryty Čechy, na podzim celá jižní Morava. (Zdroj: Český telekomunikač­ní úřad)

31. července – Liberec (Ještěd)

Vysílač Ještěd

Jako první přijdou o možnost sledovat analogovou ČT 2 z klasického vysílače diváci na Liberecku, konkrétně pak ti, kteří přijímají signál Dvojky z Ještědu. O půlnoci z 31. července na 1. srpna se na vysílacím kanál 43 odmlčí ČT 2, aby na něm okamžitě naběhlo digitální vysílání České televize se všemi čtyřmi programy, tedy včetně Dvojky. Kromě toho bude digitální síť obsahovat také sedm stanic Českého rozhlasu. Na vypínání analogové ČT 2 upozorňuje už od 8. června přímo v obraze tohoto programu z Ještědu varovný piktogram. Jde o čtyři světle šedé čtverečky v pravém dolním rohu obrazovky. Pokud je divák vidí, vypínání se ho týká a musí si kvůli zachování příjmu ČT 2 pořídit digitální přijímač – buď set-top-box nebo televizor s digitálním tunerem.

Diváků kabelové televize, satelitní televize a IPTV se vypínání Dvojky na Ještědu nedotkne. Jak se bude vypínání analogové ČT 2 blížit, informační kampaň veřejnoprávní televize nabere na intenzitě. Od 6. července se přímo ve vysílání ČT 2 z Ještědu začne objevovat informační spot, který poběží v časech, kdy ostatní diváci Dvojky ve zbytku republiky uvidí upoutávky na další pořady (bude tedy vkládán do obrazu pouze u vysílače Ještěd). Postupně se vedle varovného piktogramu začne zobrazovat informační lišta s termínem vypnutí ČT 2 a odkazem na další informace. Ta zůstane ve vysílání natrvalo od 27. července, tedy čtyři dny před samotným vypnutím. Piktogram uvidí i diváci, kteří přijímají analogový signál ČT 2 z převaděčů, jež berou primární signál z Ještědu. Zda se jich bude vypínání také týkat, ČT zatím nesdělila. Ostatní analogové programy (ČT 1, Nova, Prima, R1 Genus) se budou na Ještědu vypínat v červnu 2011.

31. srpna – Trutnov (Černá hora)

Vysílač Trutnov - Černá hora

Také na krkonošské Černé hoře musí analogová ČT 2 předčasně ukončit vysílání, aby uvolnila kanál digitálnímu vysílání ČT. O půlnoci z 31. srpna na 1. září se odmlčí analogová Dvojka na kanálu 40, aby na tom samém kanálu okamžitě začal vysílat veřejnoprávní multiplex se všemi čtyřmi programy ČT a sedmi stanicemi ČRo. Stejně jako v případě Ještědu, i u Černé hory budou diváci závislí na signálu z tohoto vysílače včas varováni přímo ve vysílání speciálním piktogramem. Ten se v obrazu analogové ČT 2 objeví od 3. srpna, tedy čtyři týdny před jejím vypnutím (ve stejný den ČT spustí varovné piktogramy také pro svoji analogovou Jedničku na hlavních vysílačích na Plzeňsku a Karlovarsku, kde bude 30. září končit kompletně všechno analogové televizní vysílání z hlavních vysílačů).

V případě Černé hory bude vypínání analogové Dvojky zajímavější, protože zasáhne mnohem větší oblast. Signál tohoto vysílače zasahuje hluboko do vnitrozemí, přijímají ho diváci nejen v Královéhradeckém, ale také Pardubickém a Libereckém kraji. Je na něm také závislých více analogových převaděčů. Většinu z nich ČT ještě před vypnutím analogové ČT 2 přeladí na jiný zdroj, případně tyto převaděče budou přijímat jako primární signál nadále Černou horu v digitální podobě a z ní si převedou do analogu signál ČT 2, který budou šířit dál k divákům. Dosud však není zcela jasné, kolik převaděčů takto ČT zachová a kolik jich k termínu vypnutí analogové Dvojky přestane tento program šířit, protože ČT 2 bude v místě jejich vysílání dobře zachytitelná v digitální podobě z Černé hory.

31. října – Votice (Mezivrata)

Vysílač Votice - Mezivrata

Středočeský vysílač Mezivrata u Votic přestane šířit signál analogové ČT 2 o půlnoci z 31. října na 1. listopadu. Ve stejnou dobu skončí na Mezivratech také analogové vysílání programu ČT 1, a odmlčí se také analogové vysílání ČT 1, Novy a Primy na hlavním středočeském a pražském vysílači Cukrák, a rovněž na příbramském vrchu Praha. Pokud zůstaneme u analogové Dvojky z Mezivrat, její vysílací kanál 56 nebude potřeba pro žádnou z plánovaných digitálních sítí. Konec ČT 2 tu spadá do celkového vypínání analogových televizních vysílačů velkého výkonu v celé oblasti Praha (včetně středních Čech). Od 1. září se v obraze Dvojky, ale také Jedničky z Mezivrat objeví varovný piktogram a postupně také informační lišta o blížícím se vypínání analogového vysílání.

Stejný piktogram by měli vidět i diváci, kteří přijímají signál analogové Dvojky z převaděčů závislých na signálu z vysílače Mezivrata. Česká televize bude většinu převaděčů ještě před vypnutím analogového vysílání přelaďovat na jiný zdroj signálu, případně na nich bude převádět digitální signál z Mezivrat do analogové podoby a šířit dál k divákům stejně jako před vypnutím Mezivrat. Které analogové převaděče a kde ČT zachová, ale dosud není jasné. Může se totiž stát, že v místech, kde se diváci během analogové éry neobešli bez dokrývače, půjde digitální signál z velkých vysílačů bez problémů a ČT by za převaděče utrácela zbytečně. Záleží na výsledcích měření intenzity digitálního signálu ve všech konkrétních lokalitách. ČT již informovala, že rozhodně nehodlá digitálně vysílat ze všech současných analogových převaděčů.

MM socky3

30. listopadu – Brno venkov (Kojál)

Vysílač Brno - Kojál

Nejobtížnější operací letos projde při vypínání analogového signálu programu ČT 2 největší jihomoravský vysílač Kojál. Pro digitální vysílání ČT tu je potřeba uvolnit kanál 29, na kterém ale nevysílá Dvojka, nýbrž analogová Jednička. Nejprve tedy bude nutné prohodit vysílací kanály u analogových programů ČT 1 a ČT 2. Jednička se 1. října přestěhuje z kanálu 29 na kanál 46, který dosud využívá analogová Dvojka, a naopak. Ke stejnému dni Kavčí hory umístí do obrazu analogové Dvojky na kanálu 29 varovný piktogram a informační lištu s údaji o blížícím se vypnutí. Prohození vysílacích kanálů se dotkne i desítek převaděčů, neboť Kojál patří mezi nejdůležitější zdroj signálu pro menší televizní vysílače v České republice. Diváci závislí na signálu z těchto převaděčů rovněž zaznamená prohození vysílacích kanálů a v obraze analogové ČT 2 se jim objeví piktogram.

Po samotném vypnutí analogové ČT 2 na Kojálu, ke kterému dojde o půlnoci z 30. listopadu na 1. prosince, naběhne na kanálu 29 digitální síť České televize se čtyřmi televizními a sedmi rozhlasovými programy. Ve stejný okamžik ale také dojde k přeladění dvou brněnských digitálních vysílačů, které využívá ČT (Hády a Barvičova) ze současného kanálu 25 na kanál 29, aby mohly společně s Kojálem vytvořit jednofrekvenční síť. A ve stejný den, tedy 1. prosince, začne rovněž na kanálu 29 digitálně vysílat ČT také na dalším jihomoravském vysílači Děvín u Mikulova. I ten se připojí do jednofrekvenční sítě k vysílačům Kojál, Hády a Barvičova.

Další termíny vypínání všech analogových vysílačů v České republice najdete v samostatné příloze DigiZone.cz

Dotkne se vás některé ze zmiňovaných vypínání analogové ČT 2?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.