Hlavní navigace

Když Safari nestačí. Jaké jsou nejlepší alternativy výchozích mobilních prohlížečů? (1/2)

20. 9. 2012
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Drtivá většina uživatelů platforem Android a iOS preferuje webový prohlížeč, který je součástí systému. K dispozici jsou však i jiné a rozhodně ne nezajímavé prohlížeče. Jaké tedy máte alternativy?

Statistiky ukazují, že většina uživatelů platforem Android a iOS, které vládnou současné chytré mobilní elektronice, zřejmě preferuje nativní prohlížeč, který je součástí systému. StatCounter uvádí, že v prvním pololetí letošního roku činil tržní podíl platformy Android mezi systémy pro mobilní zařízení 24,04 % a jeho výchozí prohlížeč měl mezi mobilními browsery ve stejném období tržní zastoupení 21,57 %. Z toho se dá usuzovat, že na této platformě měly konkurenční prohlížeče v daném období tržní podíl pouze 2,47 %.

Systém iOS, který se používá v chytré mobilní elektronice značky Apple, si mezi mobilními platformami z tržního koláče ukousl za první pololetí tohoto roku 24,11 %. Jeho nativní prohlížeč Safari měl ve stejném období mezi mobilními prohlížeči bez jedné setiny procentního bodu 24% zastoupení. Takže na alternativní prohlížeče zbyl tržní podíl jen 0,12 %. Nutno dodat, že iOS neumožňuje nastavit jako výchozí jiný prohlížeč než Safari, takže například odkazy z e-mailu uživatel v zařízeních od Applu vždy otevře v Safari, i kdyby jinak používal jiný prohlížeč.

Tak malé zastoupení je pro tvůrce konkurenčních prohlížečů každopádně hodně nepříjemná zpráva. iOS najdeme v nejprodávanějším tabletu současnosti (iPad), nejprodávanějším chytrém kapesním přehrávači (iPod Touch) a v jednom z nejoblíbenějších mobilů (iPhone). Android je pak lídrem mezi platformami u nových chytrých mobilů a prosazuje se i u cenově dostupných tabletů. Navíc vystrkuje růžky i v další elektronice (čtečky e-booků, multimediální přehrávače, nově i digitální fotoaparáty).

Nabídka alternativních prohlížečů přitom vůbec není malá. Jsou tedy nativní prohlížeče platforem Android a iOS opravdu tak kvalitní, že uživatelé nemají o nic jiného zájem? Udělejte si obrázek sami. Vybrali jsme několik zajímavých prohlížečů pro Android a iOS, které vám blíže představíme.

Google Chrome: ideální volba pro tablety

Google Chrome několik týdnů před čtvrtým výročím uvedení své první veřejné betaverze pro osobní počítače vstoupil počátkem léta s plnou vervou i na mobilní scénu. Stal se nativním prohlížečem ještě novotou vonícího systému Android 4.1 Jelly Bean představeného letos v červnu na Google I/O, kde zároveň byla uvedena jeho ostrá verze pro Android 4 Ice Cream Sandwich spolu s variantou pro iPhone, iPad a iPod Touch s iOS ve verzi 4.3 a vyšší. Stejně jako Safari ze základní výbavy iOS mobilní Google Chrome používá jádro WebKit.

Mobilní Google Chrome staví na stejných základech jako jeho verze pro osobní počítače, takže se vyznačuje značnou rychlostí. Myšlena je jak rychlost samotné aplikace, tak načítání webových stránek anebo webových aplikací. Využívá třeba i předběžné načítání stránky známé z jeho desktopové verze. Mobilní Google Chrome ovšem umožňuje tuto funkci omezit jen po dobu připojení přes Wi-Fi, aby neukrajoval zbytečně z datového limitu datového tarifu.

Mobilní Google Chrome je na první pohled navržen pro zařízení s větším displejem. Nabízí víceméně totéž uživatelské rozhraní, které znají uživatelé jeho desktopové verze, tedy včetně tradičního řešení prohlížení stránek v panelech. Až na výjimky dovede bez problémů zobrazit plnohodnotné verze webových stránek. Pokud je uživatel naveden na mobilní verzi stránek, lze si přímo přes menu prohlížeče vyžádat plnohodnotnou verzi.

Mobilní Google Chrome pro Android

Prohlížeč je možné nastavit tak, aby automaticky vždy prováděl až dvojnásobný zoom textu, což se hodí na zařízeních s menším displejem, tedy zejména v případě chytrých mobilů. Na nich už ovšem není ovládání prohlížeče tak pohodlné jako na zařízení s alespoň 7“ displejem typu třeba tabletu Nexus 7 přímo od Googlu. Stále je však komfort ovládání přijatelný.

Mezi killer-feauture prohlížeče lze počítat integrované hlasové vyhledávání přes vyhledávač Google. Dále je možné spojit mobilní a desktopový Google Chrome přes Google Account. Díky tomu si lze v mobilním zařízení jednoduše otevřít stránky prohlížené na počítači. Možnosti synchronizace jsou však omezeny jen na záložky. Například synchronizaci hesel zatím samotný mobilní Google Chrome nepodporuje.

Mezi podporovanými funkcemi naopak nechybí režim anonymního surfování anebo podpora sdílení obsahu prostřednictvím funkcí zařízení anebo nainstalovaných aplikací. Google Chrome rozhodně nevstoupil na mobilní scénu levou nohou, ale je co vylepšovat. Například rozšíření záběru synchronizace anebo zamyšlení nad zlepšením uživatelského rozhraní s ohledem na zařízení s menším displejem by nebylo na škodu.

Jako mínus lze hodnotit skutečnost, že Google Chrome podporuje jen Android 4.0 a vyšší. Přitom starší verze se stále nacházejí téměř na osmi z deseti nyní používaných zařízení se systémem Android (k 4. září šlo konkrétně o 77,9 % zařízení). To je samozřejmě jen dočasný problém, byť některé uživatele nesporně postihuje. Otázkou je, jestli se zlobit na Google nebo na výrobce mobilů, ale to je jiné téma.

Mozilla Firefox: reset vývoje prohlížeči prospěl

Mobilní Firefox nyní Mozilla nabízí pro zařízení se systémem Android 2.2 (Froyo) nebo novějším, takže je k dispozici pro široké spektrum mobilů, tabletů a další chytré elektroniky. Omezením dostupnosti je podpora pouze ARMv7, ale připravovaná verze 16, která přijde letos na podzim, bude podporovat i ARMv6, takže pak bude plejáda podporovaných zařízení opravdu široká.

Letos v létě se k uživatelům dostaly plody de facto resetovaného vývoje prohlížeče. Mozilla ve verzi 14 provedla tolik úprav, že jde takřka o zbrusu nový browser. Změny se týkaly hlavně výkonu, kde měl mobilní Firefox značné rezervy. Hodně ho brzdilo uživatelské rozhraní napsané v jazyce XUL, které renderovalo jádro prohlížeče Gecko. Teď má od verze 14 nativní rozhraní napsané v Javě stejně jako většina aplikací pro Android.

Na zařízeních, jejichž výkon není poddimenzován, je současný mobilní Firefox zřetelně rychlejší než předešlé verze. Prohlížeč rychleji nabíhá, jeho nové uživatelské rozhraní reaguje výrazně pružněji a rychlost načítání webových stránek je uspokojivá. Přesto rychlost stále není tím, co by na mobilním Firefoxu stálo za vypíchnutí.

Má ale jiné klady. Mezi ty lze počítat i podobu nového uživatelského rozhraní, díky níž se mobilní Firefox velmi dobře ovládá i na zařízeních s menšími displeji. Závažnějším nedostatkem je snad jedině obrazovka s tzv. top stránkami, která má usnadňovat přístup k často navštěvovaným webům. Bohužel její obsah momentálně nelze jakkoliv přizpůsobit, tedy odebrat konkrétní stránku anebo naopak jinou připnout, jak je to možné v desktopovém Firefoxu v prostoru nového prázdného panelu.

Zatím poslední verze 15 pak přinesla ještě jednu variantu uživatelského rozhraní, která je určena pro tablety. Reflektuje větší plochu displeje, ale bohužel se automaticky aktivuje jen při detekování displeje s úhlopříčkou 10 palců nebo více. Přitom poptávka po tabletech s menším displejem roste (i díky jejich cenové dostupnosti). Každopádně ale použití běžného prostředí navrženého primárně pro mobily nezpůsobuje žádné výrazné obtíže při práci s prohlížečem na větším displeji.

Mozilla Firefox pro Android

Pod kapotou prohlížeče bychom našli totéž, co pod kapotou Firefoxu pro osobní počítače, takže plnohodnotné zobrazení webových stránek nebo chod webových aplikací není žádným problémem (byť výjimky se najdou). Při automatickém přesměrování na mobilní mutaci webu si lze přímo z menu prohlížeče vyžádat zobrazení jeho plnohodnotné verze, podobně jako to umí mobilní Google Chrome.

Mobilní Firefox podporuje Flash, byť na Google Play pro nové uživatele Flash Player již není od poloviny srpna k dispozici. Jeho vývoj byl už dříve ukončen. Uživatelé, kteří ještě stihli Flash Player nainstalovat, mohou využít funkce pro zobrazení daného prvku (např. videa) až po klepnutí prstem na něj. Jde o aktivaci plug-inu na vyžádání, kterou Mozilla chystá i pro desktopový Firefox (v jeho ostré verzi je prozatím dostupná jen po úpravě nastavení přes about:config).

Mezi klady mobilního Firefoxu lze započítat také plnou podporu synchronizace mezi mobilní a desktopovou verzí prohlížeče. Synchronizují se i uložená hesla. Přístup k nim je volitelně možné ochránit jedním hlavním heslem. Synchronizační mechanismus zahrnuje i přístup k webům, které si uživatel naposledy prohlížel ve Firefoxu na počítači.

Mobilní Firefox podporuje rozšíření. Za pochvalu stojí i snadný přístup k vyhledávačům přes chytrý řádek s webovou adresou, možnost stáhnout si obsah webu jako PDF dokument pro pozdější prohlížení offline či pět stupňů automatického zoomování obsahu. Samozřejmostí je podpora sdílení obsahu prostřednictvím funkcí zařízení anebo nainstalovaných aplikací. Naopak chybí režim anonymního surfování.

Mobilní Firefox by měl být díky plné podpoře synchronizace prohlížečem první volby pro uživatele, kteří používají jeho desktopovou verzi. Svého největšího problému, tedy nedostatečného výkonu, se z velké části zbavil a díky novému uživatelskému rozhraní se s ním velmi příjemně pracuje i na zařízeních s menším displejem, tedy zejména na chytrých mobilech.

Maxthon: mnoho funkcí, které přijdou vhod

Maxthon v poslední době zvyšuje svůj tah na branku. Z někdejší nadstavby pro Internet Explorer z MS Windows je dnes plnohodnotný prohlížeč používající moderní jádro WebKit, který chce proniknout i na OS X a disponuje také hned kvartetem mobilních verzí. Podporuje Android už od „prehistorické“ verze 1.6 nebo iOS 4.3 a vyšší.

Pro obě platformy jsou k dispozici dvě varianty prohlížeče, z nichž jedna je určena konkrétně tabletům (v případě platformy Android pro zařízení alespoň se 7,7“ displejem a v případě iOS samozřejmě pro iPad). Druhá varianta je pak určena pro ostatní zařízení v čele s chytrými mobily, ale i pro další zařízení s menším displejem. Právě na tu se zaměříme.

Uživatelské rozhraní samotného prohlížeče přináší zajímavost v podobě konfigurovatelných gest pro přístup k různým funkcím. Za zmínku též stojí možnost prohlížeč přepnout do fullscreen režimu, kdy se skryjí jeho ovládací prvky, které tak uvolní nedostatkový prostor pro webový obsah. Uživatelské rozhraní se dobře ovládá jak na malém displeji chytrého telefonu, tak i na větších displejích multimediálních přehrávačů anebo menších tabletů, pro které ještě není vhodná tabletová varianta tohoto prohlížeče.

Maxthon pro Android

Maxthon stejně jako předešlé dva prohlížeče dovede bez problémů zobrazit plnohodnotné webové stránky bez významnějších obtíží. Shodně jako mobilní Firefox podporuje i Flash. Chybí však možnost přímo z menu vyžádat si namísto předložené mobilní verze stránek jejich plnohodnotnou verzi.

Sice je k dispozici změna identifikace prohlížeče, ale i při nastavení, kdy by se Maxthon měl hlásit jako prohlížeč na osobním počítači, jsou některými weby stejně servírovány jejich mobilní verze (záleží na metodě rozpoznávání mobilního zařízení).

Se zobrazením webových stránek i na malých displejích se umí mobilní Maxthon velmi dobře popasovat. Poslouží k tomu automatické zalamování textu podle velikosti displeje, automatické zvětšování anebo zmenšování celých stránek oddělené od rovněž automatické změny velikosti textu. Zmíněné funkce jsou nastavitelné dle preferencí uživatele a potřeb daného zařízení (vše se samozřejmě odvíjí především od velikosti displeje).

Maxthon se těší velmi dobré pověsti, pokud jde o rychlost načítání webových stránek. Výraznější rozdíl třeba oproti prohlížeči Google Chrome jsme však nepozorovali. Obecně mezi mobilními prohlížeči (nejen těmi zde zmiňovanými) patří k rychlejším, ale že by v tomto ohledu nějak výrazně vyčníval, to se říci nedá.

Jiné je to při přepnutí do režimu WAP, kdy se načítaný obsah webových stránek omezí na nejnutnější minimum, což znamená nejen velmi rychlé načítání, ale případně i úsporu datového limitu. Ten není na českém trhu zrovna přepychový ani u tarifů, které mobilní operátoři nabízejí uživatelům tabletů

Sice se v režimu WAP logicky webové stránky nezobrazí tak, jak by měly vypadat, ovšem pro rychlý pohyb například po zpravodajském serveru a přečtení článků je režim WAP velmi zajímavou funkcí. Zejména pro uživatele, kterým u konkurenčních prohlížečů vadí, když data kvůli omezení jejich objemu stahovaného do zařízení procházejí přes servery další strany.

Maxthon nemá zrovna krátký seznam nadstandardních funkcí. Za všechny můžeme zmínit podporu doplňků a možnost změny vhledu díky skinům. Mezi zajímavé funkce lze zařadit i nastavení automatického zhasínání displeje anebo automatického otáčení orientace obrazu při surfování nehledě na nastavení samotného zařízení. Dále je tu noční a denní režim zobrazení přepínající mezi různými úrovněmi jasu displeje. 

Opomenou nelze ani režim pro surfování bez zanechávání stop v zařízení anebo možnost jejich odstranění při zavírání prohlížeče. Samozřejmostí je podpora sdílení obsahu skrze funkce zařízení anebo aplikace v něm nainstalované. Zklamáním je naopak synchronizace dat mezi mobilní a desktopovou verzí prohlížeče, která se omezuje jen na záložky a naposledy prohlížené stránky na počítači.

CIF - osobnosti

Maxthon bychom doporučili uživatelům, kteří nemají důvěru v Google Chrome (otázka ochrany soukromí je přes veškerá ujišťování Googlu pro některé uživatele stále ožehavá) anebo často pracují s weby, kde je potřeba Flash. Na rozdíl od jiných prohlížečů s jeho podporou totiž Maxthon dokázal s Flashem po celou dobu testování (zhruba dva týdny) pracovat bez jakýchkoliv problémů. Jelikož si bezproblémovou podporu technologie Flash pochvaluje na Internetu více uživatelů, zřejmě naše zkušenost není ojedinělá.

Tím jsme se dostali nakonec první části našeho představení vybraných zajímavých alternativních prohlížečů pro hlavní platformy moderní chytré elektroniky. Příště se podíváme, jak si v nové éře vedou Opera Mini a Opera Mobile, matadoři mezi mobilními prohlížeči. Dojde ovšem třeba i na Dolphin a nebude samozřejmě chybět ani závěrečné shrnutí a porovnání těchto prohlížečů s těmi, které uživatelům svých systémů předkládají Google a Apple 

Používáte ve svém mobilním telefonu nativní prohlížeč? Proč?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).