Hlavní navigace

Když vaši známí digitálně šumí na pozadí

7. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

O sociálních sítí se toho tolik napovídá, že řada lidí je přijala jako fakt a víceméně ze zvědavosti je vyzkoušeli. Vyplnili profil, občas přijmou nějakou zprávu a odkliknou tlačítko Accept. Tím to pro řadu z nich končí. Pro aktivní členy sítí vypadají jako vetřelci. Jako sloni v porcelánu.
Tomáš Jindříšek - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

V případě sociálních sítí nejsou aktivními uživateli jen internetoví nadšenci, kteří jsou vždy napřed – tzv. Early Adopters – ale ještě častěji studenti, zejména ti, kteří měli alespoň nějakou dobu možnost pobývat v zahraničí. Když s nimi budete hovořit, dozvíte se o sociálních sítí více než z kteréhokoliv článku nebo návodu.

Tak například o Facebooku, který původně vznikl na akademické síti. Jak uvádí studentka Oxfordu Kristina Švecová, bez jeho aktivního využívání se dnes prakticky při studiu neobejdete. Nejde jen o to, že se studenti druží do různých skupin, ale především všichni včetně oficiálních představitelů univerzity používají Facebook jako jakousi virtuální vývěsku.

Konec binární komunikace

S trochou nadsázky lze říci, že dříve byla většina komunikace v elektronickém světě poněkud binární. Někomu zavoláte, napíšete a čekáte reakci. Sociální sítě jsou často napůl cesty mezi těmito stavy. Základním parametrem sociálních sítí totiž je, že na pozadí neustále běží nějaké zprávy o tom, co se s vašimi kamarády nebo případně obchodními kontakty děje. Kde jsou, co dělají, jaké nahráli fotografie, zda změnili práci a podobně.

Fungují tedy jako jakýsi automatický monitoring a rešerše života vašich známých.

Informace na pozadí je novým trendem doby, který bude čím dále tím významnější.
Do budoucna se tento trend pravděpodobně ještě více prohloubí, protože internetové stránky jednoho dne „dorazí“ za uživateli na jejich pracovní plochy počítačů a do mobilních zařízení. Postupně přestaneme chodit někam na Internet dívat se, co se děje, protože ten bude u nás trvale přítomen.

Kdo je trochu šikovný a má zájem tohoto jevu využívat už nyní, samozřejmě používá různých widgetů, gadgetů, RSS kanálů a všemožné další digitální havěti.

Jenom pro studenty a geeky?

Dokud se tento šum týkal původně studentských a stále poněkud méně formálních sítí, jako je zmiňovaný Facebook, mohli se na ně manažeři a lidé v produktivním věku dívat skrze prsty a vymlouvat se na ztrátu času. Jenže se stále větším rostoucím významem profesních sociálních sítí, jako je třeba LinkedIn nebo Xing, se i toto postupně začíná měnit. A otázkou je, zda se vyhnou chroničtí odmítači všech sítí tomuto polospamu na pozadí sítnice i do budoucna.

Cloud23

Záplava e-mailů, které plní naše mailboxy, funguje ostatně již dnes podobně. Řada z e-mailů jen informuje o něčem, na co vlastně nemusíte odpovídat a není až tak důležité, přitom je čteme. Vývoj mobilních telefonů, které primárně byly určeny pouze pro dvoustrannou komunikaci, se vzhledem k propojování s Internetem vyvíjí podobně.

Řada globálních společností nutí své zaměstnance, aby stále sledovali co se děje prostřednictvím Blackberry. Jak mi řekla Nasreen Madhany, šéfka agentury Neo@Ogilvy Worldwide, jediná doba, kdy si od tohoto šumu odpočine, je transatlantický let, kde vše musí být vypnuté. Zatím. Několik aerolinek začíná testovat používání elektronických komunikačních prostředků cestujících během letu.

Šum na pozadí již dnes vnímáte a prožíváte:

Autor článku

Autor je Managing Partner a spoluzakladatel agentury Dark Side. Předtím působil deset let jako ředitel OgilvyInteractive, internetové divize mezinárodní reklamní sítě Ogilvy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).