Hlavní navigace

Kiwwi končí s Internetem zadarmo

5. 12. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Hledáte-li v nadpisu stopy údivu či překvapení, hledali byste marně. Řada z vás kvůli špatnému marketingu společnosti možná ani neví, že nějaká Kiwwi v České republice existuje a že poskytuje Internet zadarmo. Vlastně poskytovala (do konce listopadu). Tento článek je jen jakýmsi formálním konstatováním neúspěchu.

Společnost Kiwwi CEE Holding vstupovala na český internetový trh s nemalými ambicemi. Jak by také ne – za v České republice nepříliš známým jménem se skrývá dynamicky se rozvíjející rakouská telekomunikační společnost, která v dubnu letošního roku získala investici ve výši 41 milionů eur od investičního konsorcia Dresdner Kleinwort Capital, což je nejen jedna z největších kapitálových transakcí v dějinách Rakouska, ale také věc nevídaná v současné situaci úpadku telekomunikačních trhů, všeobecného zadlužení a pesimismu. Na maďarském a slovenském trhu navíc Kiwwi figuruje jako jediný poskytovatel Internetu zdarma, takže krátce po svém startu přilákala na 100.000 zákazníků. Minimálně na Slovensku se navíc jedná o více méně dobročinnou akci, protože Slovenské telekomunikacie nenabízejí poskytovatelům podíly na výnosech a službu je třeba financovat jinak.

Naproti očekávání byl však nástup Kiwwi na český internetový trh nemastný neslaný. Možná si management neuvědomoval, že na rozdíl od Maďarska a Slovenska vstupuje do tvrdě konkurenčního prostředí, kde si 99 procent uživatelů komutovaného připojení již nějakého toho poskytovatele vyhlédlo a trh mají rozdělen povětšinou zkušení hráči s mezinárodním zázemím (či monopolním postavením) – viz graf -, jimž není líto obětovat nemalé prostředky na reklamu. Kiwwi naopak po marketingové stránce zcela selhalo. Stejně jako maďarská a slovenská pobočka uspořádalo jen soutěž o nejkreativnější fotografii jejich reklamní samolepky a pak se objevilo pouze několik reklam v pražském metru. Jiné marketingové aktivity jsem nezaznamenal, a to v porovnání s televizními, tiskovými a venkovními reklamami ostatních poskytovatelů rozhodně neobstojí.

551


Zdroj: Studie trhu ISP, Internet Info

Že Kiwwi skončí s poskytováním Internetu zadarmo a internetových služeb vůbec (pouze v České republice), se vědělo již od srpna letošního roku, kdy o tom rozhodlo rakouské vedení. Oficiálním důvodem je změna strategie, ve skutečnosti se však spíše jedná o neúspěch – ač kvalita služeb byla dobrá -, díky němuž Kiwwi negenerovalo dostatečně vysoký objem minut a tudíž odpovídající podíly od Českého Telecomu (dále jen ČTc). Počet uživatelů firma odmítla zveřejnit. Další fungování Kiwwi v České republice se tak omezí pouze na telekomunikace, protože jako jeden z prvních alternativních operátorů získala licenci na poskytování veřejných hlasových služeb. Otázkou je, zda s nulovým marketingem uspěje, ale kupříkladu výsledky společnosti eTel naznačují, že masivní reklamní kampaně nemusí být při zaměření na firemní zákazníky rozhodující.

MIF22_Early

Ona je také otázka, jak to vlastně s poskytováním Internetu zdarma do budoucna bude. Telekomunikační operátoři nejdříve doufali, že jakmile budou uzavřeny propojovací dohody týkající se účtování internetového provozu, stane se Internet zadarmo generátorem hovorů plynoucích ze sítě ČTc do jejich vlastní. Zatím však všichni poskytovatelé (s výjimkou části VOLný) provozují službu v síti ČTc a nic na tom nezmění ani zářijové rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu. To sice explicitně určuje dělení zisku (60:40 ve prospěch ČTc), jenže přestěhuje-li operátor Internet zadarmo do vlastní sítě, získá sice 40 namísto maximálních 26 procent nabízených ČTc, ale nebude moci využívat národního čísla. Jinými slovy mu bude fungovat pouze v UTO, kde je propojen se sítí ČTc a těchto bodů může být nejvýše sedm. A přijít o národní číslo – to si každý poskytovatel dvakrát rozmyslí.

ČTc se sice na oko tváří, že všechny služby musí vlastně dotovat a v důsledku na nich prodělává, jenže ve skutečnosti mu tento stav vyhovuje, protože nemusí ostatním alternativním operátorům (rozuměj: většinou poskytovatelům Internetu zdarma) vyplácet 40 procent a také mu pod rukama nevznikají věci typu „operátoři pro poskytovatele“, kteří jeden čas fungovali ve Spojených státech – nabízeli poskytovatelům velké provize, protože sami měli minimální náklady (jeden kabel do hostingového centra). Těžko uhodnout, zda Internet zadarmo má nějakou budoucnost (i když VOLný, Tiscali a Quick se tváří výdělečně). Jako generátor provozu je blokován ČTc a v blízké budoucnosti leccos jistě padne za oběť širokopásmovému Internetu. A jestli po liberalizaci nastoupí paušály (= nižší příjmy a vyšší náklady), pak to nebude switchovaná síť ČTc, která bude mít technické problémy.

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]