Hlavní navigace

Názory k článku Klasická televize se zdá být mrtvá

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 4. 2008 1:19

  Uživatel zvolil pěknou přezdívku
  Taky bych to spíš viděl jako zbožné přání někoho, který se pohybuje ve prostředí lidí jinak televizně vyspělých. Jsou tu nemalé skupiny lidí prostě zvyklé na bedýnku na stolečku a ani nechtějí víc. I Satelit je pro ně zbytečné novum a nechtějí ho pokud vyloženě nemusí.

  Článek odstřelil takzvanou klasickou televizi. Tedy asi hlavní přijímač v domácnosti u kterého se sesedá rodina a kouká na "něco velkého" třeba film. Ano, tady to lze nahradit DVD, propojkou s počítačem nebo satelitním příjmem. Ale co neklasické televize? Malá TV v kuchyni, která hraje spíš na pozadí, při válení nudlí. Tam si dáte satelit nebo počítač? A co malá přenosná na chatě nebo v ložnici (i když tam by podle psychologů být neměla).
  Klasická televize, hlavní televize domácnosti možná umírá, snadno a kdekoliv přijímaná televize s anténou však mrtvá rozhodně není.

  Na stejné téma se tu vedla řeč u FM Rozhlasu. Digitální rozhlas většina lidí nepotřebuje ještě víc jak digitální televizi. Nedovedu si zatím představit, co bude třeba posluchačům namluvit, aby se sebrali a šli si koupit digitální rádio. Nikde nevidím tu aplikaci, která by zájem o digitální rozhlas pozvedla. Opět je to zbožné přání někoho, kdo chce cosi prodat a zatím nemá komu. Někde v dílně mám prastaré rádio, které mi tam při práci relativně čistě hraje. Na půdě montuju a brousím sádrokarton a v tom bordelu se někde válí zaprášený mono tranďák v ceně nulové, který mi tam mele zprávy k práci. Nedovedu si představit, že tam ocením prostorový zvuk a vypláznu za něj byť pár stokorun. Na co? Relativně dobré rádio mám v autě, hraje pěkně i přes hluk starého vozu, ochotně se přelaďuje. Myslíte, že tam potřebuji pětikanálový zvuk? Tak moc abych přezbrojil? Na co? Kolik je tu audiofilů, kteří poslouchají SACD nebo DVA a chtějí totéž poslouchat venku když na zahrádce plejí ředkvičky?
  Takže ani klasický rozhlas mrtvý není a mrtvý jen tak nebude i když se jej snaží někteří zastřelit. Chtějí ho ale zastřelit nám, normálním posluchačům.
 • 25. 4. 2008 8:21

  Pamětník
  Já bych tento článek, jako poplašnou zprávu neviděl. Ti, kteří by mohli znejistit jejím obsahem, se k ní stejně nedostanou. Nemají připojení na internet (DigiZone) a že by si koupili týdenník A 2, také pochybuji. V komunitě znalých jde jen o jeden z mnoha názorů a proto jeho osamocené závěry těžko ovlivní chování vysílatelů i diváků, jako celku.
 • 25. 4. 2008 8:43

  Pamětník
  Vámi naznačené nebezpečí je ale plně srovnatelné se zprávami i z úplně jiného spektra. Čtenář, posluchač, divák je neustále bombardován informacemi o prospěšnosti či nebezpečnosti požívání vajec, kuřat, jogurtů, pracích prášků, sušenek, ... A tyto informace ohrožují lidi přímo na jejich zdraví, což je značně nebezpečnější, než ohrožení rozvoje DVB-T a případně prodejců digitální techniky. Věřím Vám ale, že se s tím pochopitelně setkáváte a je jen na Vás, jak dobře, pro sebe i zákazníky, umíte poradit. :-))
 • 25. 4. 2008 9:09

  bez přezdívky
  Myslím, že otázka rozvoje formátu MPEG 4 je vidět i z nabídky přístrojů, podporujících tento formát. Taky proč je dodávat pro "pár" zájemců, kteří by chtěli sledovat zkušební vysílání, navíc dostupné jen v Praze. Myslím, že poptávka po těchto přístrojích je u DVB-T zcela zanedbatelná i vzhledem k minimální programové nabídce. Pro příjem TV pořadů mohu použít analog pozemní i kabelový, dále pak DVB-T, DVB-S, DVB-C. Tedy mimo IPTV vlastně vše, pro HDTV vybavený nejsem a ještě dlouho nebudu, zejména pro vyšší pořizovací náklady. Takže pro mne by MPEG 4 byl jen technickou zajímavostí bez praktického využití. A podobně na to shlíží asi i dost dalších lidí.
 • 25. 4. 2008 9:27

  bez přezdívky
  TV se musí nějak změnit, ale určitě to nebude tak, že budeme s klávesnicí brouzdat něčím podobným jako je teď třeba Stream. Jednak jsou tu starší ročníky, které se nebudou ochotné přizpůsobit a i ti mladší se budou chtít navečer spíše složit to pohodlného křesla v obýváku, než zalomit u stolu. Ano, existují MCE klávesnice, ale ... jako majitel HTPC s MediaPortalem jsem si před rokem nainstaloval doplněk VideoMusic který tahá písničky z Yahoo a byl jsem nadšen. Později přibylo napojení na archív pořadů ČT. To co mají společné je ovládání přes DO. V menu si ovladačem vyberete VideoMusic a hned se přepínáte mezi zeměmi, žánry, oblíbenými ... lze vyhledávat interprety přes sw klávesnici, kvalita na 70cm CRT při max toku (cca700kB) u novějších klipů velice dobrá, ostatně to se můžete přesvědšit na Yahoo.com sami. Poslední pořady na CZ archívech mají kvalitu už taky dobrou, např. Výměna manželek mně připadala jako z VHSky.
  Takže jakmile vznikne v TV jednoduché univerzální rozhraní, které se naučí ovládat i dítě, tak věřím že i má mamka v důchodě si zvykne proklikat se ke svým oblíbeným cestopisným pořadům. Do té doby se nemusí současný formát TV ničeho bát
 • 25. 4. 2008 16:37

  bez přezdívky
  autor článku přece nic nevnucuje, i ten problém MPEG norem je v jeho článku jen zmíněn a nechápu proč se na to soustředily přízpěvky. Téma které nakousl se týká toho, že až za pár let spustíme DVB-T, bude se už zřejmě veřejně hovořit o tom, o čem je nadpis ... ve světě se začne profilovat další směr, TV u které si podobně jako dnes u RSS čteček jednou za čas naťukáte oblíbené pořady a seriály a u TV si pak budete každý večer vybírat ze seznamu.
  To neznamená, že na DVB-T/S se nebude nikdo dívat, do jisté míry toto už dnes suplují HDD rekordéry, ale ty jsou smrtícím vynálezem pro TV které žijí z reklamy, jakmile se více rozšíří, tak se zadavatelé reklam začnou zajímat o jiné média a TV vyschne zdroj příjmu. To autorovo zamyšlení nic nevnucuje, netvrdí že to bude zítra, ale osobně souhlasím že to zákonitě příjde a nebude to až tak dlouho trvat ...
 • 28. 4. 2008 20:05

  bez přezdívky
  Pane Kroupo,
  to je doopravdy veselý článek ze života.
  S panem Pamětníkem jste mi připomněli mladá léta a velké nadšení.
  Takto chodí život a každá generace má na věc jiný názor.
  A to je správné.
 • 29. 4. 2008 10:58

  bez přezdívky
  samozřejmě že mladí zobáci, kteří se nemusí starat o rodinu měli a mají jiné priority :-)
  Ale to srovnání s amatérskými aktivitami za totáče trochu pokulhává. Ty změny v technologiích totiž příjdou, protože podnikatelé budou hledat nové možnosti a to co nabídnou, bude vyhovovat všem, nejen puberťákům. Tak jako se nás nikdo neptal, jestli chcem telefonovat z mobilů a nakonec si je pořídily i ty babičky v důchodě, ne že by mobil chtěly, ale chtějí komunikovat s vnoučaty...
  A změny v TV musí příjít protože :
  - TV se digitalizovala a to otevře možnosti dalším rychlým změnám, jako to dnes známe u PC nebo mobilů
  - jedna z nich bude HDD rekording do každé domácnosti, levněji a pohodlněji než videa
  - diváci začnou přeskakovat reklamní bloky
  - TV začnou ztrácet finanční zdroje z reklamy
  - mladší ročníky nebude zajímat vysílání pro dědky
  - podnikatelé se toho chytnou a nabídnou několik řešení,
  - zatím jen hledají cestu (http://domaci-kina.alza.cz/sitove-prehravace/18849951.htm)
  - ale z jednoho nápadu se brzo stane standard
  - a než se nadějeme, budeme na TV přepínat z veřejnoprávního kanálu (poslední kvalitní) na nějaké živořící komerční mohykány nebo placené kvalitní HD kanály) a na další předvolbě pojede síťový stream nějaké internetové TV, smyčka počasí, seriál nebo TOP100 music ... a průměrný divák ani nebude pořádně vědět, co je DVB-T a co "internetová" TV.
  Asi takhle chápu ten článek já a není to o tom, že se na to těším nebo netěším, prostě nevidím jinou cestu ... a taky to je tím, že to u mne doma takhle funguje už rok, takže když vidím jak je to snadné realizovat dnes, tak co asi bude za 10 let. Tím chci také říct, že to nebude jen pro nějaké mladé nadšence, ale pro každého gaučového taťku, protože to bude pohodlné (pořad si pustí kdy bude chtít), levné (distribuce po internetu je levnější, než pronájem vysílače) a pestré (mohou existovat specializovanější pořady) ... jen za vyšší kvalitu bych ruku do ohně nedal :-)
 • 29. 4. 2008 13:30

  Pamětník
  Tome, mohu s většinou Vašich názorů souhlasit. Jen si nedovedu představit financování TV jen z poplatků za sledování, to znamená bez příjmů z reklam. Možná jste zaregistroval, že v USA zatím neprošel požadavek na technickou zábranu možnosti přeskakování reklam u záznamových technologií. Je otázkou, zda se to nakonec nestane nutným standardem. Pokud by byly financovány TV jen ze skutečně odsledovaných pořadů, pro mnohé by to byla konečná a pro mnohé možná neschopnost dát do vysílání tak kvalitní pořad, který by byli diváci ochotni sledovat a zaplatit. V tomto případě se nebude jen jednat o technickou kvalitu vysílání, ale těžko se bude předem odhadovat oblíbenost konkrétních pořadů u diváků.
  Zkuste si představit skladbu Vašeho sledování budoucí televize. Pokud budete mít možnost si zaplatit "soukromou" premiéru filmu u sebe v obýváku, půjdete potom ještě na to samé do kina? Asi ne a kdo zajistí filmovým studiím návratnost investic do výroby velkofilmů? Distribuce po internetu může být ze spojařského hlediska levnější, ale tady jde o to, dostat, včetně významného zisku, zpět vynaložené prostředky. Pokud to tak nebude fungovat, nikdo nové velkofilmy nebude moci natáčet a nabídka bude ochuzena. Stále bude platit základní ekonomická podmínka = má dáti - dal! Proto bude stále nucen standardní divák si rozumně kalkulovat, zda to shlédnuté stojí za to a sebelepší a modernější technologie na starém zákonu trhu nic nedokáže změnit.
 • 29. 4. 2008 22:35

  bez přezdívky
  no o tom, že by byla internetová TV (tedy lépe IP TV) bez reklamy a zdarma jsem neuvažoval ani na sekundu. Považoval jsem to za tak samozřejmé, že jsem to ani neuváděl. Stačí se kouknout na Stream (Seznam/Video) a je pěkně vidět co nás čeká a nemine :-) Právě naopak, IP TV je pro zadavatele reklamy úplná nirvána, do klipu "Auto-Moto revue" nastrkají reklamu na autokosmetiku, do klipu "Vezmete si mne?" nabídku na psí žrádlo ... vše s možností on-line objednávky a statistik v reálném čase.
  Ani s tím druhým bodem, prémiovými filmy přes IP TV jsme si nerozuměli. Budou nejspíše zase uváděny se zpožděním, možná vůbec, protože IP TV zůstane doménou kratších pořadů v SD rozlišení, nebo mohou být doménou on-line videoték s odstupňovanou sazbou podle stáří, co já vím ... to není podstatné.
  Prostě za dveřmi je technologie, která umožní každému buranovi s levnou videokamerou mít vlastní TV stanici, takže když za burana dosadím třeba Microsoft, za slovo levné dosadím pár miliard USD, u Sony to zabalí do GUI ovládaného přes DO a divákovi nabídku "zdarma" pár stovek pořadů ...
  Ať si rozumíme, nejásám nad tím vývojem, možná (určitě) to bude znamenat snížení kvalitativní laťky, ale obávám se, že to je nevyhnutelné :-) A pokud to někomu připadá pořád jako příliš vzdálené, přikládám pár screenshotů, v pořadí běžná DVB-T, on-line databáze pořadů ČT/Nova a plugin MusicVideo pro on-line videoklipy, vše ovládané jen pomocí kříže na dálkovém ovladači, běžné připojení cca 1MB na internet, funguje už nejmíň rok.
  http://www.tomradon.eu/images/ostatni/mediaportal.jpg
 • 25. 4. 2008 0:43

  bez přezdívky
  Docela odvazne tvrzeni, v dobe, kdy vetsina divaku stale dava prednost pasivni zabave. Mozna se spis jedna o vase zbozne prani, vzhledem k uvedenym projektum, ci spise experimentum.
 • 25. 4. 2008 4:16

  -=RYS=-
  Souhlas... ale stejne nam tu dlouhou vlnu tipnou, jak jsem tady jiz cetl. Uz uz jsem se tesil, ze 270kHz pojede celou noc a i ten starej lampak v garazi bude hrat jeste nejakou dobu.... bohuzel.
 • 25. 4. 2008 8:18

  Radek Donát (neregistrovaný)
  Jeste bych dodal k tomu, ze MPEG-4 pojme vice programu ve vyssi kvalite. To muze ale nemusi byt pravda. Vzhledem k tomu, ze s pouzitim MPEG-4 se uvazuje prakticky vyhradne jen pro programy ve vysokem rozliseni, znamena jeho pouziti naopak snizeni poctu kanalu (misto 4-5 MPEG-2 SD by byly 2-3 MPEG-4 HD). A pokud by se nakrasne tato komprese vyuzila pro sireni vice SD kanalu v jednom multiplexu, kdo zaruci, ze operatori nebudou mit tendenci nacpat do multiplexu 12 nebo vice SD programu. Jak nam ukazuji zkusenosti ze satelitnich platforem, neni to bohuzel ani trochu prehnana prognoza. Pak je pochopitelne veskery bonus vyssi ucinnosti komprese, vime kde ...
 • 25. 4. 2008 8:11

  Pamětník
  Nejsem prvním, kdo si nepřipouští nastíněný brzký konec klasické TV. A to jsou zatímní argumenty pochybovačů zcela relevantní a nejedná se o žádné staromilství. Také se mi zdá, že doba, kdy bude rovnocenná filmová premiéra v kině s dojmem se zaplaceným filmem na veliké domácí projekční ploše, nám ještě několik let hrozit nebude. Osobně také preferuji možnost příjmu TV všude a kdykoliv, s co nejjednodušším připojením na signál a i třeba s malou obrazovkou. Zastupuji také starší generaci, která s časem sice bude technologicky vyspělejší, ale vždy bude o krok zpět ve využívání progresivních novinek. Futurologové by měli také počítat s tím, že poměr té starší části diváků, k té mladé, avantgardní, se bude stále více překlápět k té seniorské skupině. Pochopitelně se s časem v řádu desítek let budou technologie nadále vyvíjet, ale pokud nepřinesou tak zásadní zvraty jako bylo například stereo, barevná TV a podobně, má naději na úspěch třeba 3D TV a pro opravdový třídimenzionální dojem budou potřebné příslušné prostory a nebo naopak dokonalý zobrazovač v "brýlovém" provedení.
 • 28. 4. 2008 14:19

  Frantisek Kroupa
  Zruseni nocniho vysilani na dlouhe vlne je velka chyba. Bez problemu pokryva rozsahlou cast Evropy. Po zapadu slunce se podminky sireni vln zlepsuji, a kdyz jsou docela dobre, popreji vam dobrou noc a zabali to. Vyzkouseno v pri pobytu v Anglii, Spanelsku i jinde.
  Na prijem stacilo male kapesni radio znacky Olympia, co vydrzi hrat na dve tuzkove baterie radu tydnu. A nepotrebujete nic, ani notebook nebo mistniho providera.
 • 28. 4. 2008 16:11

  Frantisek Kroupa
  Řekl bych, jak ostatně vyplývá z diskuse, že autor žije mimo realitu; nejspíše bude velmi mladý a nadšený, ale bez valných životních zkušeností. Tak, to jsem mu to dal :-).
  Teď vážně - pozemní televize naprosto není mrtvá, naopak - jen je u nás její rozvoj uměle bržděn a to z komerčních důvodů. Dále - naprostá většina lidí má zcela jiné starosti nežli volit mezi desítkami programů či využívat výhod některých hudebních kanálů s nejnovějšími klipy kapel, třeba zajistit rodině aspoň trochu solidní život. Finančně totiž DVB-T vychází nejlépe (a na instalaci nejjednodušeji), STB a běžná anténa. Žádný další poplatek za kartu, žádné paušály. Vše je ovšem otázka volby priorit, jednou jsem na domě v brněnské Přízové ulici, obývaném jistými našimi spoluobčany, nyní ovšem po požáru opuštěném, napočítal 26 satelitních antén, vše s logem UPC. Řekl bych, že antén bylo více než bytů.
  Jinak ale autorovi rozumím, nebyli jsme jiní. Vzpomínám na mladá léta, kdy se vyráběly antény na západní normu, tunery, stereodekodéry (ten s integrovaným obvodem MC1310 mi dodnes funguje :-) ), zesilovače, reprobedny (jo, a "barevné hudby") atd. atd. a nechápali, jak to, že starší generace nejeví to (dle nás) správné nadšení.
 • 25. 4. 2008 8:00

  bez přezdívky
  Myslím, že autor článku bude podle svých názorů člověk, který i trávení volného času mimo dalších aktivit věnuje hodně počítači. Jeho představa, že každý člen domácnosti bude mít svůj comp s rychlým připojením k netu rozhodně není na místě. Zvláště pro lidi nad třicet let se stoupajícím věkem pořád zůstává televizní obrazovka nedílnou součástí života a pro značnou část lidí naopak počítač je maximálně na přečtení zpráv či novin, případně pro další komunikaci, když nahrazuje telefon. V poslední době se sice rozšířily nabídky satelitních či kabelových společností, ale pro velkou část lidí zejména mimo města zůstává neplacená TV základním zdrojem zábavy i informací, ne každý bude denně běhat do půjčovny, o možnosti rychlého připojení k netu ani nemluvě. Co se týká programové nabídky, přechod na DVB-T sice znamená rozšíření počtu programů, ale zejména prostoru pro reklamy. To, jaký formát pro vysílání bude použit spíš ovlivňuje počet programů, které bude možno vtěsnat do omezeného prostoru v UHF pásmu, pro MPEG 4 je počet programů zhruba poloviční oproti MPEG 2. Je to samozřejmě na druhou stranu otázka kvality zejména obrazu, ale i ze satelitu absolutní většina programů používá MPEG 2, a to i z finančních důvodů. Pozemní TV vysílání tak zůstane ještě dlouhou dobu pro značnou část lidí nejdůležitějším pasivním zdrojem zábavy společně s dnes již klasickým FM rádiem.
 • 25. 4. 2008 8:04

  Radek Donát (neregistrovaný)
  +1 V populaci pribyva duchodcu, pro ktere je internet stale jeste spanelskou vesnici. Navic pevne vysokorychlostni pripojeni neni ani zdaleka zadarmo, takze je (divte se nebo ne) dostupne stale jen nepatrnemu zlomku domacnosti. To co jste napsal neni ani americka realita, natoz pak ceska. Clanek, neni-li ciste ucelovy a zamerne manipulujici, vypovida zejmena o tom, ze autor prilis nezna potreby ceskeho mainstreamoveho divaka, ale je dezorientovan komunitou z niz zrejme nevystrci paty.
 • 25. 4. 2008 8:13

  Radek Donát (neregistrovaný)
  Ponechme stranou samotne vyzneni clanku. Muzete to tak videt, je to Vas nazor. Nemohu ale ponechat bez povsimnuti nepravdivou vetu, ktery jste v clanku rekl. Konkretne mam na mysli vetu, Zapomeňte ale na pozemní televizní vysílání, to je zastaralé ještě předtím, než pořádně začalo, o čemž svědčí už jen fakt, že se neví, zda rovnou nevysílat v komprimovanějším formátu MPEG-4, který pojme více stanic ve vyšší kvalitě.

  Muzete prosim vysvetlit jak jste na to prisel? Jak to ze se nevi? Vsechny stanice, ktere maji licence pro pozemni digitalni vysilani, vyslovily zajem vysilat ve v celosvetove standardni (a nikoli zastaralem) kompresi MPEG-2. Poznamky ohledne MPEG-4 vznasi podle mych zkusenosti pouze nekolik technofilu a tech, kterym se znejisteni masy potencialnich divaku DVB-T vysilani hodi do kramu (O2, UPC, Gital, DigiTV ...). Realne vsak nehrozi, a to z velmi prozaickeho duvodu. Jednak chteji mit kazda televize i divaky (moderni technologie je na nic, kdyz prijimace nikdo nema, jak se ukazal napr. neslavny test Nova HD), jednak jsou urcujici zejmena investicni naklady, ktere jsou u nove technologie vyrazne vyssi, takze praktickych zkusenosti je vyrazne mene. Proto Vas zadam. Nematte lidi a zverejnovane informace si prosim propriste predem overte.
 • 28. 4. 2008 18:11

  Steve
  "Možná jste se nesetkal s bezradnými lékaři, bezmocně zápasícími se svým PC na stole v ordinaci a ti jistě patří mezi tu nejinteligentnější kategorii."

  ANO setkal, znám velmi dobře. Přesně jste vystihl, co mám v rodině a taktéž doma :-)))
 • 25. 4. 2008 17:41

  Mard Mard
  Vážený pane, plně s Vámi souhlasím. Dokonce jsem se zde zaregistroval, neboť jsem se rozčílil nad tím, jak stádo tupých lidí tady vespolek si dobře notuje. Samozžřejmně že je klasické TV vysílání na ústupu, i kdyby se zdejší guruové stavěli na hlavu a plácali uchama, tak na tom nic nezmění. Důkazem je klesající počet diváků u talevize. A stoupající počet lidí, kteří ovládají PC a mají zájem o jiné aktivity než o kouzelnou bedýnku pro primitivy. Nechápu, jak zde někdo odsuzuje důchodce a pokládá je za blbce. To je hloupost chorého mozku. Ten kdo sed nes stane důchodce, tak se již s velkou pravděpodobností s PC setkal a okamžeikem odchodu do důchodu na to nezapomene, ani se z něj nestane hlupák. A to že někteří diváci vyžadují MPEG4 je dáno tím, že hledají něco jiného než dnešní TV a hledají alespoň vyšší kvalitu obrazu. Se současným stavem neinteraktivní televize, kdy si nemohu sám vybrat co a kdy budu sledovat, nelze do budoucnosti vydržet. Je to stejné jako rádio. Dříve se shromažďovaly selé rodiny a poslouchaly rádio. Dnes už rádio běží jako zvukové pozadí a nemá velký vliv na posluchače. Objem reklamy v rádiích klesá. S hlavním segmentem jsou starší posluchači, mládež rádio moc neposlouchá. Totéž nastane s TV klasického typu. Ano, poběží pro pár set tisíc, zejména starších diváků, za výrazně menšího zájmu reklamních společností. Ale člověk, který pracuje a má nějakou životní úroveň, tak požaduje aby šlo v "TV" to co chce a tehdy kdy to on chce.
 • 25. 4. 2008 19:29

  Pamětník
  Je chvályhodné, že Vás něco vyprovokuje k publikaci svého názoru a je to i správné. Ale o nic jiného, než o názor dalšího jednotlivce, totiž ve Vašem případě nejde. Autor úvahy sice již v nadpisu připouští, že to může být jen zdání, ale věta byla napsána v přítomném čase a hovoří o konci klasické TV. A v tom se autor pravděpodobně mýlí. Myslím si, že je také naivní očekávat, že v roce 2012 bude najednou všechno jinak. To si už myslelo mnoho "expertů" i v předcházejících letech, ale skutečnost je podstatně střízlivější. Rok 2012 se zdá nyní magický a hraniční, ale blíže nespecifikované licence komerčním stanicím zajišťují jejich provoz nejméně do let 2017 a 2018 a na jaké platformě to nakonec bude, zatím nikdo neví. Světem televize totiž hýbou peníze. Kvůli zisku budou sice TV schopny technicky poskytnout v rámci placené služby cokoliv, ale přistoupí na tuto hru i diváci? Budou ochotni masivně platit exkluzivitu předpremiérového zhlédnutí nového filmu? Pokud se podaří opravdu rozjet v celé kapacitě DVB-T, dvacítka/(16) programů bude spíše přinášet problémy s výběrem toho skutečně zajímavého a nejlepšího programu, než ještě další pošilhávání po jiných, alternativních zdrojích českých pořadů. Nejde jen o počítačovou gramotnost důchodců, ale také si budou muset rozumně vykalkulovat, zda budou mít prostředky na všechna ta lákadla, která doba přináší. Bude jim stačit penze na zahraniční rekreace, kulturu, lékařskou péči, internet a pay TV? Nákladům na bydlení a potraviny se nevyhne nikdo. Mýlíte se také v odhadu poměru počtu příslušníků starší generace a skutečně pracujících s dostatečnými příjmy, tento poměr se bude i nadále zhoršovat.
  Zázraky bych nečekal ani od těch důchodců, kteří se před důchodem ve svém zaměstnání setkali s PC. Většinou zvládli jen ten "svůj" program, který jim někdo nainstaloval a veškeré technické problémy za ně řešil někdo jiný. Možná jste se nesetkal s bezradnými lékaři, bezmocně zápasícími se svým PC na stole v ordinaci a ti jistě patří mezi tu nejinteligentnější kategorii. Málokdo se dokáže orientovat v zákulisí počítačového světa, rozumí nutným souvislostem a zvládá i jen základy programování.
  Asi klesá sledovanost TV, ale příjmy z televizních reklam nadále rostou. Pokud by to tak nebylo, nebyl by důvod dále prodlužovat přítomnost reklamy ve veřejnoprávní TV a tak alespoň trochu regulovat závratné šroubování cen reklamy, kterou nakonec zaplatí v cenách všichni kupující.
  Pamatuji si doby, kdy se rodina shromáždila u jediného rádia v domácnosti při večerním čtení zdramatizovaného díla na pokračování. Takový "Let do nebezpečenstva", to byl na tu dobu přímo napínavý horor. Tuto funkci skutečně rádio ztratilo, ale jen kvůli tomu, že televize k tomu přidala podstatnější vymoženost - obraz. Jaký podobný převratný fenomén může v současnosti a budoucnosti několika let zastínit televizi? Netuším, ale jen jiná cesta programu k divákovi to asi nebude.
 • 25. 4. 2008 8:32

  Radek Donát (neregistrovaný)
  Jak se to vezme. Nejvetsi nebezpeci podobnych uletu vidim v tom, ze si to precte nejaky redakturek z MF DNES, Prava nebo dokonce Zeny a zivot, Katky a podobnych platku, a zacne delat chytreho a mast svym ctenarum, kteri zarucene nevedi ktera bije, zbytecne hlavy (i kdyby nic z toho nepochopili, tu zkratku si jako magicke zaklinadlo zapamatuji). Verte, ze zkusenosti s tim mam vice nez dost.
 • 25. 4. 2008 8:50

  Radek Donát (neregistrovaný)
  Ano, to mate bohuzel pravdu. Podobnych nesmyslu je v mediich je spousta. To ale neni duvod k tomu, abych na ty, ktere me stvou a mam k nim co rici, nereagoval. Bude-li to mozne, udelam to vzdycky, protoze mlceni je souhlas. Navic si tim do znacne miry usetrim praci odpovidanim na e-mailove dotazy podobneho typu jednotlive ;-).
 • 25. 4. 2008 9:50

  bez přezdívky
  Souhlas s panem Donátem. Pan pisatel je úplně mimo mísu. Jde vidět, že mu chybí ta pravá, nejen venkovská, česká realita.
 • 25. 4. 2008 10:14

  bez přezdívky
  Autor článku nám chce vnutit něco a nenechá díváka vybrat dle jeho životních potřeb a možnosti příjmu. Myslím si, že mezi sebou existuji tři platformy šíření signálu : DVB-C, DVB-S a DVB-T, z kterých by měl možnost si každý vybrat rovnocenně i když je DVB-T dnes uměle záměrně potlačováno u nás v ČR ze známých důvodů. Navíc zavádění DVB-T je zpožděné oproti DVB-C a DVB-S, nejde ho přijímat doposud na většině území. Proto to dnes nespokojení diváci řeší satelitem nebo kabelovkou, vlastně neschopnost nebo neochota rozvíjení DVB-T je jako nejlepší reklama pro DVB-C a DVB-C. Formát MPEG2 nebo MPEG4 mi připomíná z dřívější doby problém barevné televize, zda u nás zavést lepší PAL nebo držet krok v soc. táboře se SECAMem. A jak rycle se přešlo pak na PAL, během krátké doby. Technický pokrok je nezastavitelný a když se to nedá úplně s tímto srovnat, tak má zde místo MPEG-2 pro standard a pro vyšší formy MPEG-4.
  Bydlím v oblasti, kde mám výběr z možných signálů DVB-C, DVB-S nebo doufám zatím ochuzeného DVB-T. Vývoj televize pújde směrem zpravodajsko-naučném-sportovním a zábavním stylu. Filmy různých žánrů jsou různých typech nosičů a s dnes začínající videopůjčovnou televizních stanic. Z pasivního díváka se stane aktivní a každý si zvolí v budoucnu svoji skladbu programů. Někdy vysílání a příjem menšího počtu kvalitnějších stanic dá divákovi více než surfování v nepřehledném množství stanic s přemírou reklamních bloků.
 • 25. 4. 2008 18:27

  Steve
  Hmm, zřejmě nevíte vůbec o čem mluvíte. Bohužel nemáte pravdu. Nemůžete jen brát vše, co se děje mezi 4 ma stěnama. Ptejte se lidí a až potom uvidíte, jak to ve skutečnoti je.
 • 25. 4. 2008 16:35

  Steve
  Tak tak, pan autor žije zřejmě mimo dnešní realitu. Nikoho z rodiny neznám, kdo by koukal na Tv přes PC z internetu. To by ty rychlosti také musely být úplně někde jinde (min od 2kbit/s) je to samozřejmě také o ceně. Klasické TV ještě zdaleka neumírá. Já myslel a čekal, že to bude opět článek o CRT televizorech. Těch je také zatím všude v domácnostech dost.