Hlavní navigace

Klesající sledovanost amerických filmů potřetí, tentokráte s ohledem na návštěvnost kin

14. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Wikimedia
Abych opět zase nesrovnával jablka s hruškami, nebo nedělal jiné nepřístojnosti vzbuzující nevoli ctěných čtenářů, rozhodl jsem se vybrat jenom jablka a předložit návštěvnost filmů v českých kinosálech zpět až do roku 2000.

Archiv laskavě poskytla Unie filmových distributorů. Vždy TOP 5 příslušného roku a nejvýše umístěný český film, podle počtu diváků. Převzato bez jakýchkoliv úprav. Po žebříčcích si řekneme, co nám z nich vyplývá.

Z žebříčků nám vyplývá následující: od roku 2000 až do roku 2014 byl v návštěvnosti filmů jakýsi status quo – třicet až padesát procent žebříčku TOP 10 návštěvnosti tvořily české filmy. Nasazování a s tím i návštěvnost českých filmů však vytrvale od roku 2013 klesá, což vyvrcholilo nejnižší návštěvností v roce 2015 pouhými 258 274 lidmi na filmu Život je život. To je nejhorší výsledek od roku 2002, kdy se české filmy umístily na osmém a devátém místě žebříčku s 207 a 204 tisíci diváků.

Vyvodit z toho tezi prezentovanou jak programovým, tak generálním ředitelem Primy, že zájem o americkou tvorbu a zámořská témata klesá, je naprosto a nanejvýše pomýlené. A to na základě prosté a jednoduché matematiky, že 258 tisíc prostě je méně než 831 tisíc, a to bez ohledu na to, do jaké výmluvy to zabalím. To je zcela zjevná mediální manipulace, kterou se nám snaží oba jmenovaní pánové zamlžit situaci, že Prima jednoduše nemá peníze na akvizice. Situace je totiž taková, že dobrých českých filmů je prostě nedostatek.

Já v tom tedy ztrátu zájmu o americkou tvorbu prostě nevidím, když 2 207 517 lidí utratilo za vstupné na americké filmy 308 682 117 Kč. Zatímco pouhých 258 274 lidí za vstupné na český film 32 760 954 Kč. To je v podstatě desetkrát méně. A tomu pánové z Primy říkají ztráta zájmu? A samozřejmě, nastane-li odklon diváků od české tvorby v kinech, zcela jistě k tomu dojde následně i v televizi. Jistě, jsou případy, kdy film prošel kiny bez zjevného zájmu, aby se následně stal televizním trhákem, ale to opravdu od filmu režiséra Martina Cieslara Život je život asi čekat nemohu.

cif-tip-téma-foto

To samé od Vybíjené nebo Hodinového manžela, dalších českých zářezů v žebříčku 2015. Jistou naději má Gangster KA, 19. místo loňského žebříčku, i jeho pokračování Afričan, 34. místo žebříčku. O značném českém úhoru v roce 2015 svědčí i výsledky dvojky žebříčku 2014, Hobit: Bitva pěti armád, který přidal ještě 102 tisíc návštěvníků za rok 2015, což je nějakých 40 % návštěvnosti nejvýše postaveného českého premiérového filmu. A pak, že prý klesá zájem o americkou tvorbu…

To nejnavštěvovanější film 2014, Tři bratři, to je trochu jiné kafe. K 661 tisícům diváků v kině přidal velmi slušných 1,9 miliónu diváků při premiéře v televizi. Stejně tak velmi slušná je jednička roku 2011 Muži v naději, která k 852 tisícům v kině přidala 1,33 milionu sledovanosti v televizi. Když chceme, umíme si najít cestu k českému filmu, jak ukazuje závěrečná tabulka nejsledovanějších filmů v určitém roce, kde je z patnácti filmů jedenáct českých:


Autor: Petr Faistauer

Nejnavštěvovanější filmy za posledních patnáct let

Autor článku

Příznivec a znalec IPTV technologie.