Hlavní navigace

Názory k článku Kmitočty Jaromíra Nováka: Sdílím, sdílíš, sdílíme

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 9. 2019 8:41

  bez přezdívky

  Tak úplně na rovinu. Tento casus byl ODEBRÁN CTU a UOHS. Vůbec nechápu proč do toho Novák kafrá v době, kdy už s tím nic společného nemá a proč do toho nekafral v době, kdy měl. Tedy v době než byl tento casus v kompetenci orgánů státní samosprávy ČR. Momentálně to spíš působí jako hořekováni zhrzené milenky než konstruktivní osvětlení situace. Argument, že Vodafone pohltil v roce 2019 UPC je z říše: A vy v americe mlátíte černochy - krásny příklad whataboutismu. Situace s propojením T a O je tu aktuální minimálně 10 let. Po celou dobu tomu šéfoval pan Novák, který začíná dosahovat věhlasu jeho předchůdce, kterému se v telekomunikačních kruzích říká botanik. Snad proto, že dělal jednu botu za druhou. Musíme doufat, že až finálně EU rozhodne o této trapné kauze, vyvodí z toho vláda důsledky a bude to dříve než v roce 2022. Beztak bychom si měli již teď připravit pořádný pytel s penězi, protože tohle hořekování bude dost drahé.

 • 8. 10. 2019 19:43

  bez přezdívky

  To zní sice pěkně a logicky, ale v praxi to například u 2-4G MORANu příliš realizovat nejde. Nejsou prostě dostupné technologie nebo jsou tak drahé, že se úspora vytratí (například zesilovač u antény - jsou běžně dostupné do určité kapacity, ta zhruba odpovídá až dvou operátorům, pokud bych chtěl sdílet anténu i pro třetího, potřebuju kapacitu, která není běžné dostupná a bude velmi drahá atd.) A to je jen polovina problému. U sdílení se na všem musí oba hráči dohodnout (výstavba nových základnovek, implementace nových funkcionalit atd.) Je to dost těžké ve dvou, protože se samozřejmě stále jedná o konkurenty, ve třech už je to prakticky nemožné. Navíc do sdílení vstupují většinou hráči s různým rozsahem infrastruktury a dva se ještě dokážou dohodnout, že jeden potřebuje optiku toho druhého a druhý zase využije více věží toho prvního. Ale u třech už je to tak, že co by se hodilo prvnímu od druhého nechce třetí a tak dále. Proto taky ve světě vidíte aktivní sdílení prakticky jen mezi dvěma operátory.

  Něco jiného je pasivní sdílení, které u nás funguje, protože CETIN nabízí věže komukoliv za stejných podmínek, ale i to má své omezení. Například antény prvního operátora dostanou ideální pozici, ten druhý už musí dělat nějaký kompromis, ten třetí ještě větší atd. Stejně tak je to s kapacitou klimatizace, elektrické přípojky, záložních zdrojů atd.

  Takže holt je to tak, že to budou vždycky primárně dva. Vodafone by se měl místo žalob u EK prosazovat za 4 operátora a nabídnout mu rovnou svoji síť a může realizovat dokonce ještě větší konkurenční výhodu, než mají O2 a TMO, kteří sdílejí 50/50.

  8. 10. 2019, 19:44 editováno autorem komentáře

 • 8. 10. 2019 19:50

  bez přezdívky

  Nepředbíhal bych výsledkům. Když už nic jiného, tak za těch 10 let se nedá říct, že by Vodafone nějak strádal (ať už koukáme na metriku ARPU nebo počet uživatelů) a O2 s TMO rostli, či protiftovali na jeho úkor, proto bude zajímavé vidět v čem je spatřováno ono možné poškozování konkurence. Naopak, celá situace spíše nahrává tomu, že by měl mít Vodafone zájem o 4 operátora, se kterým by mohl sdílet síť. Což by naopak konkurenci přiostřilo.