Obrovská hrozba pro DVB-T, varovaly ČRa
Je to více než rok, co tři největší české televize, ale i České Radiokomunikace jako dominantní provozovatel televizních vysílačů u nás, upozornily na hrozící riziko vzájemného rušení budoucích základových stanic pro LTE (sítě pro mobilní broadband, bezdrátové vysokorychlostní připojení k internetu) a již existujcících sítí pro zemskou digitální televizi (DVB-T). Do minulého týdne šlo jen o potenciální hrozbu, po ukončení aukce Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), v níž všichni tři stávající mobilní operátoři v Česku vydražili bloky kmitočtů v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz, se ona hrozba přiblížila realitě. Zejména u pásma 800 MHz a televizních kanálů 59 a 60.
„Spuštění LTE sítí v pásmu 800 MHz bez rozsáhlých předběžných i následných opatření k odstranění rušení sítí DVB-T shledáváme jako mimořádně ohrožující příjem digitální televize těch diváků, kteří používají zemské vysílání jako zdroj signálu a tím potažmo i investice našich společností a akcionářů do uvedených terestrických digitálních televizních sítí a v neposlední řadě i základní předpoklady podnikatelských modelů provozovatelů televizního vysílání, kteří těchto sítí využívají k šíření televizního a rozhlasového vysílání,“ napsal loni na jaře tehdejší generální ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský v rozsáhlé připomínce k chystané aukci kmitočtů pro LTE.

Nejohroženější lokality, v nichž se bude signál LTE rušit se signálem televizního multiplexu 3 na kanálu 60
Nejvíce ohroženy budou kanály 60 a 59
Levinský navrhoval, aby ČTÚ našel náhradní kmitočty pro ty sítě DVB-T, které využívají kanál 60, jenž má být rušením nejvíce postižen, a stát výměnu těchto kmitočtů zafinancoval. Konkrétně by se to týkalo tří vysílačů celoplošného multiplexu 3: Černé hory na Trutnovsku, Ještědu na Liberecku a Tří Křížů v Karlových Varech. Obdobně své připomínky k chystané aukci kmitočtů sdělily i Česká televize, Nova a Prima. ČTÚ reagoval opakovaným slibem, že dojde k testům vzájemného rušení LTE, DVB-T a DVB-T2 jako nástupnického standardu pozemního digitálního televizního vysílání. Jenže poté oznámil, že testy odsouvá na neurčito, až se o nich přestalo mluvit úplně. Mezitím neúspěšně proběhla jedna aukce kmitočtů pro LTE, ČTÚ vypsal novou, došlo ke změně předsedy Rady ČTÚ a konečně došlo i ke zdárnému dokončení druhé aukce.
A jak to dopadlo se slibovanými testy vzájemného rušení mobilního broadbandu a terestrické televize? Zástupce generálního ředitele Českých Radiokomunikací Martin Gebauer na dotaz serveru DigiZone.cz říká, že zatím k žádným zásadnějším testům nedošlo a že téma bude ještě ke konci roku zcela jistě rezonovat oborem. „V nejbližších dvou týdnech k tomu ale asi ještě nebudou nějaké konkrétní informace,“ říká. Jasno zatím příliš nemají ani zástupci zmiňovaných televizí. „Vzhledem k dřívější dohodě s ČTÚ ohledně testů interferencí LTE sítí se stávajícími přidělenými kmitočty pro TV vysílání, očekáváme, že tyto budou provedeny. Odborná veřejnost bude seznámena s výsledkem v dostatečném předstihu před skutečným přidělením kmitočtů LTE sítí jednotlivým operátorům,“ věří technický ředitel FTV Primy Patrik Slavík.

Oblasti pokryté multiplexem 3 na kanálu 59, jichž by se také mohlo týkat rušení technologií LTE
Televize zatím o žádných testech nevědí
„S ČTÚ jsme v této věci v kontaktu, stejně jako s Českými Radiokomunikacemi, jejichž kmitočtového přídělu se případné rušení týká. Společně s ČRa budeme situaci monitorovat a průběžně vyhodnocovat,“ odpovídá podobně na dotaz serveru DigiZone.cz Marie Fianová z tiskového oddělení Novy. Její kolegyně z České televize Alžběta Plívová míní, že testy LTE byly potřebné zejména v přípravné fázi aukce kmitočtů a při nastavování podmínek výstavby sítí. „Dnes, kdy je jasné, že LTE sítě budou realizovány, se můžeme bavit pouze o dílčích testech, které by měly probíhat v rámci výstavby sítí, a o konkrétních opatřeních, které mohou vzniknout při rušení – a to vše je záležitostí ČTÚ,“ vysvětluje.
„Pro ČT je nyní daleko důležitější, aby padlo jasné rozhodnutí o budoucnosti terestrického vysílání a existovala udržitelná strategie jeho fungování do budoucna. Koexistence datových a vysílacích sítí není nijak jednoduchá, a pokud bude probíhat živelně, může být nakonec terestrické vysílání odsouzeno k zániku,“ varuje Plívová. V podobném duchu se letos v září v rozsáhlém rozhovoru pro DigiZone.cz vyjádřili i technický ředitel ČT Ivo Ferkl a vedoucí projektové kanceláře ČT a někdejší šéf projektu digitalizace vysílání ČT Pavel Hanuš. Apelovali na stát, aby co nejrychleji vytvořil podmínky pro další rozvoj terestrické televizní platformy, včetně přechodu na DVB-T2. Současným sítím DVB-T totiž do deseti let skončí kmitočtové příděly a nikdo zatím netuší, co se stane potom.

Technický ředitel České televize Ivo Ferkl (vlevo) a vedoucí projektové kanceláře ČT Pavel Hanuš (uprostřed) se obávají o budoucnost terestrické televizní platformy v Česku
ČTÚ: Už testujeme, dokonce už budeme končit
DigiZone.cz se samozřejmě zajímal i o názor toho nejpovolanějšího, tedy ČTÚ. Odpověď na otázku, kdy proběhnou ony dlouho slibované testy interakce mezi LTE a DVB-T, je více než překvapivá. „ČTÚ již v současné době provádí testování eventuálního rušení DVB-T a LTE. Testování započalo v srpnu 2013 a předpokládáme jeho skončení do konce roku 2013. Testování probíhá u pásma 800 MHz, resp. na 59. a 60. televizním kanálu, což jsou potenciálně nejrizikovější kmitočty. Měření probíhá i v součinnosti s obecními úřady,“ odpověděl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Výsledky podle něj zatím nejsou kompletní, dosavadní měření však neprokázala významnější interakci.
„Co se týče případné kolize – v rámci zveřejňování podmínek aukce byla také publikována metodika pro odstraňování rušení, která byla rovněž předmětem konzultace,“ doplňuje Drtina a odkazuje na dokument níže. V něm se mimo jiné píše: „Při posuzování rušení vzhledem k časové posloupnosti při zahájení provozu rušeného a rušícího zařízení bude postupováno podle § 100 zákona o elektronických komunikacích, tzn. např. v případě později instalovaného vysílače DVB-T hradí náklady na ochranná opatření jeho provozovatel.“ Jinými slovy, rozvoj terestrických televizních sítí po spuštění LTE bude ohrožen, protože mobilní broadband bude mít před televizním vysíláním přednost.