Hlavní navigace

Kolaborativní vyhledávání hudby a AudioScrobbler

13. 1. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

O kolaborativním software již byla na Lupě řeč. "Lidé, kteří koupili tuto knihu, si koupili také tamtu knihu," hlásí Amazon, asi neznámější příklad kolaborativního software. Jak nám již dnes kolaborativní software může pomoci vyhledat novou zajímavou hudbu nebo filmy třeba z opačného konce světa? Existuje řada zajímavých projektů...
Kolaborativní filtrování nemusí fungovat jen v komerčních projektech, může být jen tak, pro radost. V posledních měsících je na vzestupu nasazování kolaborativního software v hudební oblasti, nejznámější je pak tandem projektů AudioScrobbler a Last.fm.

Audiscrobbler

AudioScrobbler existuje už zhruba rok, a ačkoliv jde o projekt bez marketingové podpory, dostává se mu stále větší pozornosti. Však je proč. Je výjimečný tím, že je schopen vám doporučit hudbu, která by se vám mohla líbit. Doporučení funguje na základě kolaborativního software. Do svého počítače si instalujete plugin určený pro váš přehrávač hudby. K dispozici je celá řada pluginů pro všechny možné přehrávače včetně WinAmpu, iTunes,WMP a dalších, které ani neznám. Plugin odesílá jméno skladby, která se u vás právě přehrává, na server AudioScrobbleru. Zde je skladba analyzována, sjednoceno jméno a updatován váš profil.

AudioScrobbler díky pluginu tedy ví, jaké skladby si kdy a jak často pouštíte. Je schopen zjistit, jací jsou vaši oblíbení hudebníci, jaký žánr vám sedne a jaké písničky se vám líbí. V okamžiku, kdy počet písniček ve vašem profilu překročí určitou kritickou hranici (řádově stovka písniček), je schopen vám AudioScrobbler také poradit, jaké další písničky by vám mohly přijít k chuti.

AudioScrobbler porovná databáze svých uživatelů a zjistí, kteří uživatelé poslouchají podobné písničky jako vy a podobně často. Potom se podívá, jaké další písničky poslouchají nejčastěji a shodují se v nich. Tyto písničky a kapely vám pak doporučí. Sehnat si je samozřejmě musíte sami, protože AudioScrobbler je legální záležitost.

K čemu byste si měli nechat doporučit hudbu od nějakého programu? Kolaborativním postupem jste schopni se dostat k písničkám, které jsou známé v omezené části světa a u nás třeba vůbec v rádiu ani v hitparádách neběží. Šance, že byste na ně narazili sami, je malá – jenže když jsou v konkrétním doporučení lidí, kteří mají podobný vkus jako vy, proč je nezkusit.

AudioScrobbler má další vedlejší efekty. Třeba na svůj weblog si můžete přes RSS přilinkovat skladby, které právě posloucháte. Vzhledem k tomu, že je používá zhruba padesát tisíc lidí, můžete se podívat, jaké písničky je skutečně zajímají. Místní hitparáda je zajímavá přesností, s níž je schopna zachycovat trendy. Takovou hitparádu by byla radost používat pro sestavování playlistů pro rádiové stanice, pomysleli bychom si.

Last.fm

Jenže všechno jde ještě dále. AudioScrobbler spolupracuje s projektem Last.fm, personalizovanou online radiostanicí. Data sesbíraná prostřednictvím AudioScrobbleru slouží k sestavení vašeho osobního playlistu. Opět jsou kolaborativně spárována vaše data s daty lidí podobného vkusu a jsou vám vybrány písničky, které by se vám mohly líbit.

Aby to bylo ještě propracovanější, jsou zde dvě úrovně rádiostanic. Ta první je společná pro několik uživatelů, takzvané vaše „hudební sousedy“, lidi s podobným vkusem. Druhá stanice je tvořena výhradně na základě vašich oblíbených melodií, a ta už není zdarma. Zaplatit za ni můžete ale libovolnou částku formou daru.

Projekt Last.fm je zaměřen spíše na začínající hudebníky a kapely, fonotéka tím ale rozhodně netrpí, protože poslouchat zde můžete vlastně cokoliv a repertoár si můžete osvěžit bostonskou lokální kapelou. Jenže při startu to chce trpělivost – aby Last.fm byl schopen vygenerovat hudební stanici vám na míru, potřebuje, abyste měli naposloucháno přes 300 skladeb, aby se vám mohl trefit do vkusu.

Movilens – u videa by to mělo jít také?

Autory dalšího software, nazvaného Movielens, napadlo aplikovat podobný přístup k filmům. V tomto případě ale nebylo možno instalovat online špióna, který by zjišťoval, na jaký film se díváte. Svoje osobní preference musíte Movielens sdělit ručně tím, že ohodnotíte filmy v databázi. Je to podstatně méně pohodlné a ukazuje to hlavní slabinu kolaborativního filtrování, totiž že sběr dat musí být co nejpohodlnější a – pokud možno – zcela automatizovaný. Movielens si nenašlo zdaleka tolik příznivců a neroste tak rychle, na druhou stranu jde spíše o výzkumný projekt univerzity v Minnesotě.

Awaire a jeho Aura

Podobné projekty pomalu přestávají být hračkou studentů. Příkladem může být zařízení Aura americké společnosti Awaire. Jde o MP3 přehrávač vybavený GPS a připojený do vysokorychlostní mobilní datové sítě. Jednotlivá Aura zařízení komunikují mezi sebou na bázi peer to peer, a uživatel si tak může naladit kanál jiného uživatele a poslouchat, jakou hudbu poslouchá ten (samozřejmě, pokud to uživatel dovolí). Můžete se také rozhlédnout po uživatelích, kteří mají podobný vkus, tady zapracují kolaborativní filtry. Můžete jim poslat vzkaz, stáhnout si od nich hudbu, kterou neznáte a mohla by se vám líbit. Chcete se sejít s přáteli? Není problém, vždyť znáte jejich přesnou GPS polohu. Stejně tak si můžete jednoduše vytvořit vlastní rádio a vysílat pro ostatní.

1468

Aura bohužel zatím existuje jen jako projekt – mobilní sítě ani v Americe nejsou tak daleko, aby existenci podobného zařízení umožnily. Firma Awaire již nyní ale intenzivně pracuje na software pro Auru a tvrdí, že během tří až pěti let se Aura stane realitou. V srpnu 2004 získal projekt Aura cenu Best Product Design na Microsoft Design Expo 2004 a intenzívní zájem o něj jeví hned několik amerických operátorů. Jak by ne – vysokorychlostní mobilní sítě se nějak využít musí…

MMF24

O kolaborativním filtrování uvažuje zřejmě i Apple pro své iPody a iTunes, alespoň to lze vytušit z velmi aktivní účasti jeho zaměstnanců v nejrůznějších diskusních fórech věnovaných kolaborativnímu software. A jestliže vše předchozí byly spíše hrátky několika nadšenců, Apple je firma, která svým iPodem udává směr a jejíž postupy řada dalších výrobců s chutí okopíruje. Samotný Apple ostatně musela zaujmout fáma, která počátkem roku 2004 obíhala komunitu uživatelů iPodu. Tehdy se totiž tvrdilo, že v iPodech je zakódován zvláštní software, který odhadne vaši náladu a podle ní vám (pokud iPod přepnete do režimu Shuffle, náhodného přehrávání) servíruje ty skladby, které byste chtěli poslouchat.

Ačkoliv to samozřejmě byla kachna a žádná telepatie se nekonala, dalo by se již dnes říci „proč ne“? Něco takového už není nemožné…

Používáte kolaborativní software pro výběr hudby?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).