Hlavní navigace

Kolumbijská vláda souhlasila s pátráním po Escobarových milionech

6. 11. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Discovery
UVNITŘ VIDEO – Jméno a příběh Pabla Escobara, člena proslulého drogového kartelu, zná každý seriálový fanoušek. Od jeho smrti v roce 1991 stále kolují zvěsti o hromadách peněz zakopaných po celé Kolumbii.

Většina Escobarova pohádkového jmění – podle expertních odhadů se jedná až o padesát miliard amerických dolarů – prý nebyla doposud objevena. Na pátrání po jeho pohřbených milionech se nyní vydali bývalí agenti CIA za doprovodu Discovery Channel. 

Deset miliard ročně

Kokainový průmysl ročně vygeneruje deset miliard dolarů, kolumbijský podíl představuje téměř polovinu světové produkce koky. V době své největší slávy, v sedmdesátých a osmdesátých letech, kontroloval Medellínský kartel pod vedením Pabla Escobara osmdesát procent kokainového trhu, kdy bylo z Kolumbie denně vypraveno až patnáct tun bílého prášku v hodnotě šedesáti milionů dolarů. Roční výdělky se odhadují na 22 miliard dolarů, což je 420 milionů týdně, 42 tisíc za minutu nebo 700 dolarů každou vteřinu.


Autor: Discovery

Pablo Escobar

Většinu zisku pomáhali vyprat křiví a zkorumpovaní bankéři nebo právníci, kteří si účtovali astronomické sazby, zbytek byl buď uschován v jednotlivých domácnostech, nebo zakopán na okolních pozemcích. Narkobaron vydělával tolik, že přibližně dvě miliardy dolarů zničené ročně krysami a vlhkem byly jen zanedbatelnou ztrátou.

Podezřelé modré kontejnery napěchované bankovkami tak nečekaně objevil například pětašedesátiletý farmář, když na své zahradě kopal zavlažovací systém. Protože podle kolumbijského práva náleží nalezené prostředky státu, poctivý farmář mohl opět hned zapomenout na to, že by se ze dne na den stal miliardářem. Méně čestné hledače však podobné objevy pochopitelně povzbuzují.

Za penězi se ženou i agenti DEA

Bývalí důstojníci Doug Lax a Ben Smith, vyzbrojení tvrdým výcvikem z tajných služeb a rozsáhlými zkušenostmi z vykonaných misí, se nyní se souhlasem kolumbijské vlády a s pomocí původních agentů DEA pokusí tento poklad nalézt. Získali za tímto účelem naprosto bezprecedentní přístup na území Kolumbie a diváci budou moci elitní tým sledovat při práci na obrazovkách Discovery Channel.

Dokumentární seriál Pátrání po Escobarových milionech kromě obytné čtvrti Barrio Escobar, kterou drogový lord během své vlády vybudoval na místě bývalé skládky, umožní nahlédnout mimo jiné do domu Pablovy sestry nebo jeho manželky v Medellínu, ale i do jeho rezidencí v Karibiku. Escobarův odkaz coby dobrodince, který pomáhal chudým, je však mezi místními stále velmi silný, což celé pátrání komplikuje. Riziko je obrovské, odměna nejistá. 

DT24

Podaří se Dougovi s Benem za pomoci nejnovějších technologií a díky svým schopnostem z elitní jednotky vrátit peníze kolumbijskému lidu a vládě?

Česká a slovenská premiéra v neděli 26. listopadu 2017 od 22 hodin na Discovery Channel.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).