Hlavní navigace

Názory k článku Kompenzační licence nových televizí může zrušit Ústavní soud

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 5. 2009 13:44

  bez přezdívky
  Právě že absence Must-Carry může těmto televizím paradoxně pomoct. Vzpomeňte si, jak se kompenzační licenci „brání“ Óčko, právě kvůli Must-Carry. Oni by totiž přišli o příjmy z kabelovek. Kabelovky totiž vysílatelům platí za to, že vysílají jejich program. Toto ale neplatí v případě Must-Carry kanálů, které se vysílají ze zákona zdarma a tím pádem jsou závislé jen na příjmu z reklam. Tím pádem, kdyby tyto televize přišly o Must-Carry, kabeloivky a IPTV provozovatelé by jim za vysílání jejich programu musely začít platit, což by mohlo vykompenzovat i případné zařazení do vyšší nabídky. Tím pádem při nejhorším „nula od nuly pojde“, spíše by si ale tyto televize mohly finančně přilepšit. Zejména pak ty úzkoprofilové, jako je Z1.
 • 15. 5. 2009 16:22

  bez přezdívky
  tak ono obyčejnému divákovi je celkem šumák, jestli naladí barrandov v muxu 2 a z1 a óčko v muxu 3 jako převzaté programy nebo jako programy s řádnou licencí - je to spíš nepříjemné pro samotné televize, protože se na ně nebude vztahovat podmínka must carry pro kabelové IPTV a nově i internetové operátory, což logicky může znamenat např. přehození óčka barrandova či z1 do dražších nabídek operátorů a tudíž úbytek potenciálních diváků pro tyto televize, takže snad tyto licence zrušeny nebudou, pro tyto televize by to bylo velmi nepříjemné a to jsme tady snad všichni doufali, že časem z1 óčko případně RTA pohoda a febio TV budou chtít obsazovat multiplexy a chtít mít co nejlepší pokrytí (např. mux 3 na 26 hlavních vysílačích a 50 dokrývačů viz. kopie muxu 1 a 2 ) tak myslím, že po zrušení těch licencí na to můžeme s klidem zapomenout, protože tyto stanice přijdou o "must-carry" diváky možná!!! a tudíž se jim sníží reklamní příjmy, takže tím přijdou i útlumy na výdajové straně, bohužel!!!!! no snad se to nějak vyřeší, digitalizace se opravdu rozjela na "špičkové evropské úrovni" tak se snad zase nezabrzdí, už toho brždění bylo myslím dost a dost!!! digitalizaci zdar :-))
 • 16. 5. 2009 15:59

  ivoszz
  To bych se neodvažoval dopředu tvrdit, ale osobně si myslím, že je to celkem fuk. Ono tyto rozhodnutí trvají ústavnímu soudu minimálně 6, spíše 12 měsíců. V jejich rozhodnutích je pak zpravidla lhůta 6-12 měsíců na uvedení do souladu. A to už jsme téměř u roku 2012. To, že nebudou v must carry také znamená, že za ně budou muset kabelovky platit. Takže ono se to vzájemně srovná. A s celorepublikovým DVB-T pokrytím prudce klesne počet předplatitelů základní nabídky, takže to už také nebude problém. Nakonec to tady (nebo na Lupě?) před nedávnem někdo rozebíral, jak UPC klesá celkový počet zákazníků.
  Zásadní je, že tyto stanice mají 2 roky na to, aby zvýšily svůj podíl. Pokud se jim to povede, situace se pak téměř zabetonuje a nikdo nový už nebude mít nárok sem vstoupit.
 • 15. 5. 2009 15:08

  Matěj Bulvas
  Myslím, že se dalo očekávat, že kompenzační licence dané zákonem někdo napadne u soudu a případně i uspěje. Ale neviděl bych v tom celkem žádný problém. Nové televize začaly vysílat a smlouvy s operátory mají na roky dopředu, takže se nějakého vyšachování např. ze strany Novy bát nemusejí.. Hlavní je, že se digitalizace relativně úspěšně rozjela a spěje už snad jen ke světlým zítřkům:-)