Hlavní navigace

Kompenzační licence nových televizí může zrušit Ústavní soud

15. 5. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
15. 5. 2009

Deník Lidové noviny se v dnešním vydání zabývá licencemi nových digitálních televizí, které už zahájily vysílání – jde o Z1 a TV Barrandov, ty v zemských sítích vysílají na základě kompenzačních licencí. Spor neúspěšných žadatelů z dávného licenčního řízení na digitální televize dospěl až k Ústavnímu soudu. Ten by mohl de facto zrušit oprávnění dvou nových stanic vysílat, uvádí LN.

Znovu se mluví o stížnosti společnosti Minority, která se před více než čtyřmi lety – podobně jako Z1 a Barrandov – ucházela o první digitální licence s projektem interaktivní televize 5TV pro mladé. Neúspěšně. Pak ale podala žalobu k soudu a společně s dalšími subjekty dosáhla zrušení původních udělených licencí u soudu. Stát chtěl předejít patové situaci v digitalizaci, a tak celé licenční řízení zrušil a licence šesti novým televizím přiřkl přímo zákonem. Na základě toho televize Z1 i Barrandov požádaly o kompenzační licence a začaly vysílat.

KL22 hlasovani

Teď ale Minority podle Lidových novin uspěla se svým názorem, že zajištění kompenzační licence bylo protiústavní. Nejvyšší správní soud dal Minority za pravdu, vytváření institutu kompenzační licence je podle něj „v rozporu s ústavním pořádkem České republiky“. Pokud by se s tímto výkladem ztotožnil i Ústavní soud, znamenalo by to zrušení licencí nejen Z1 a Barrandova, ale i dalších čtyř, které ještě o kompenzační licence nepožádaly. V současném trhovém prostředí to ale nemusí být neřešitelný problém. Kompenzační licence měly platit jen do vypnutí analogového vysílání v roce 2011, pak už se bude uplatňovat institut registrací, který prakticky umožní vysílat komukoliv, kdo se dohodne s provozovatelem multiplexu na umístění do DVB-T.

Současná situace napovídá, že místa v multiplexech bude ještě nějaký čas dostatek. Se začátkem vysílání otálejí projekty Febio TV, Pohoda a RTA, které zatím nepožádaly o kompenzační licence. Hudební televize Óčko chce podat žádost, ale zatím ji nepotřebuje. Vysílá v pozemní síti jako převzatý program ze satelitu. Podobnou cestu by mohly zvolit i Z1 s Barrandovem, pokud by jejich licence soud skutečně zrušil.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.