Hlavní navigace

Kompromisní telekomunikační balíček EU je na světě

Jiří Macich ml.

České předsednictví EU oznámilo, že se mu povedlo najít shodu mezi institucemi Evropské unie o novém telekomunikačním balíčku, který navazuje na ten první z roku 2002. Nová pravidla posílí konkurenci na trzích, zajistí podmínky pro rozvoj tohoto dynamického odvětví a poskytnou občanům přístup k spolehlivějším a bezpečnějším službám, tvrdí Jana Reinišová, zástupkyně stálé představitelky ČR při EU, která vyjednávání s unijními institucemi vedla. České předsednictví EU vidí v dohodě o podobě…

České předsednictví EU oznámilo, že se mu povedlo najít shodu mezi institucemi Evropské unie o novém telekomunikačním balíčku, který navazuje na ten první z roku 2002. Nová pravidla posílí konkurenci na trzích, zajistí podmínky pro rozvoj tohoto dynamického odvětví a poskytnou občanům přístup k spolehlivějším a bezpečnějším službám, tvrdí Jana Reinišová, zástupkyně stálé představitelky ČR při EU, která vyjednávání s unijními institucemi vedla. České předsednictví EU vidí v dohodě o podobě telekomunikačního balíčku jeden z největších legislativních úspěchů, kterého od ledna dosáhlo. Ještě jej ovšem musí schválit Evropský parlament a odsouhlasit i členské státy na jedné z následujících ministerských rad EU.

KL17_hlasovani

Součástí balíčku je mimo jiné plán na vytvoření podmínek pro investice do sítí nové generace, možnost pro národní úřady v členských zemích rozdělit telekomunikační firmy na část infrastrukturní a část služeb (ovšem pouze jako nejzazší možnost, když selžou všechny ostatní prostředky ochrany trhu) nebo vznik úřadu, který bude sdružovat národní regulační úřady z jednotlivých členských států. Jedním z bodů balíčku jsou práva občanů na možnost přístupu k Internetu, horké to téma hlavně kvůli různým snahám na implementaci antipirátského „třikrát a dost“. Podařilo se nám najít vyvážené řešení, které respektuje právní systémy členských států, je v souladu s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod, a zároveň zohledňuje volání Evropského parlamentu po zajištění práva občanů na přístup k informacím, uvedla Jana Reinišová. (Tisková zpráva)

Tématu se budeme ještě podrobněji věnovat.

Našli jste v článku chybu?