V současné době se uživatel nezáplatovaných Windows může stát obětí hackerů maximálně během pěti minut po připojení k Internetu. Tvrdí to alespoň studie Internet Storm Center (ISC), která má údajně odrážet současný stav, kdy uživatelé aktualizace podceňují a dnes už si je ani nestihnou stáhnout, aniž by se vystavovali velmi vysokému riziku. Ale existují i jiné studie, které jsou poněkud optimističtější. Z průzkumu German Honeypot Project vyplývá, že na kompromitování nezabezpečeného počítače je potřeba zhruba 16 hodin, což však podle Thorstena Holze z univerzity v Mannheimu je stále krátká doba v případě počítačů, které jsou online dlouhodoběji. (Security World)
Že uživatelé Windows nejsou zrovna pilní v záplatování svého systému, potvrzují třeba i nedávno zveřejněné výsledky společného výzkumu Googlu a IBM, podle kterého nadpoloviční většina uživatelů Internet Exploreru surfuje s jeho neaktuální verzí. Windows sice disponují relativně slušným systémem pro distribuci aktualizací systému a jeho součástí, ovšem řada uživatelů si úmyslně automatické aktualizace vypíná. Důvodů je více: distribuce softwaru pro ověřování pravosti kopie, násilné vynucování restartů po instalaci záplat a podobně.
Pokud si nejste jisti, jestli je váš počítač s operačním systémem Windows řádně zabezpečen, můžete si prostudovat náš tutoriál Zabezpečujeme počítač nebo přečíst článek Jak se bránit phishingu.