Hlavní navigace

Konec geoblokace online médií? Ani náhodou…

21. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: European Commision
Televizní stanice, provozovatelé platforem a další poskytovatelé audiovizuálního obsahu mohou i nadále blokovat přístup k online obsahu pro uživatele internetu z ostatních zemí EU.

Podle aktuálního návrhu směrnice Evropské unie, jejíž znění otiskla některá zahraniční média, je plánované zrušení geoblokace odloženo na neurčito. Podle německého deníku Handelsblatt chce Evropská komise finální verzi dokumentu vydat ještě do konce května. Evropská komise se již nebude touto otázkou zabývat samostatně, cituje Handelsblatt své zdroje v Bruselu. Pomocí geoblokace by se údajně měla vyřešit plánovaná harmonizace autorského práva.

Odhalení je zastrčeno na jedenácté straně citovaného návrhu, který uvádí následující: Působnost návrhu je v souladu se směrnicí 2006/123/ES, aby v maximální možné míře byla zajištěna maximální právní jistota pro obchodníky i zákazníky. A dále: To znamená, že mimo jiné, neekonomické služby obecného zájmu, dopravní služby, audiovizuální služby, hazardní hry, zdravotnické služby a některé sociální služby jsou vyloučeny z oblasti působnosti tohoto nařízení.

Dále, na straně 18, Evropská komise opět odkazuje na výjimky pro služby nabízející produkty, které jsou předmětem výhradních územních licencí. Audiovizuální služby, včetně služeb, jejichž hlavním rysem je poskytování přístupu k vysílání sportovních událostí a které jsou poskytovány na základě výhradních územních licencí, jsou proto vyloučeny z působnosti tohoto nařízení, dodává zmiňovaná návrh.

Navrhovaná směrnice by podle některých komentátorů znamenala vítězství lobbistických skupin hájících současný systém správy práv na filmy a sportovní přenosy, které by chtěly zachovat tento lukrativní byznys s exkluzívními právy dostupnými pouze pro jednotlivé země. 


Autor: European Commision

Andrus Ansip je někdejším premiérem Estonska. Od roku 2014 je viceprezidentem Evropské komise a eurokomisařem pro jednotný digitální trh.

Evropská komise by naopak ráda urychlila růst v digitálním průmyslu, mimo jiné právě prostřednictvím odstraňování umělých překážek na internetu. Andrus Ansip, evropský komisař pro jednotný digitální trh, byl jedním z hlavních hnacích sil iniciativy, která chtěla geoblokaci zrušit. Od Ansipa také pochází následující vyjádření: Vnitřní trh EU a geoblokace nemohou existovat vedle sebe. Takový postup je v rozporu s představou vytvoření moderního jednotného digitálního trhu bez hranic.

Podle Ansipa totiž existují dvě logiky – logika geoblokace a logika vnitřního trhu. Musíme učinit volbu. Obě logiky nemohou koexistovat, uvedl Ansip. Zároveň ale připustil, že v některých případech je takový postup akceptovatelný. Když jsou například v dané zemi on-line hazardní hry zakázány, pak je geoblokace naprosto přijatelná, dodal Ansip.

Ansip také připustil, že zavádět příslušné právní předpisy bude těžký boj s ohledem na silnou průmyslové lobby. Předem tak počítá s tuhým bojem a celý projekt označuje za mamutí. V současnosti to každopádně vypadá, že průmyslová lobby prozatím vítězí. A tak zatímco návrh Evropské komise bude spotřebiteli pravděpodobně vnímán negativně, držitelé autorských práv budou rádi, že perspektiva přepisu licenčních dohod mizí v dálce.

cif 24 - early cena - média

Předpokládá se, že po oficiálním zveřejnění vejde směrnice v platnost v roce 2017.

Co je to geoblokace (geoblocking):

Spotřebitelům audiovizuálního obsahu – zejména videa – je často (ne)umožněn přístup k různým knihovnám filmů a televizních pořadů v závislosti na zemi, odkud ke službám přistupují. V geoblokačním systému je umístění uživatele vypočítáno pomocí geolokační techniky, jako je například kontrola IP adresy uživatele. Nebo proti tzv. blacklistu či whitelistu. Výsledek této kontroly se používá k určení, zda systém schválí, nebo zakáže přístup k obsahu.

Ukázkovým příkladem je Netflix. Pro americké zákazníky má ten zdaleka nejlepší výběr a výběr pro účastníky v různých členských státech Evropy je omezen v závislosti na jejich domovské zemi. To znamená, že těm, kteří cestují v rámci regionu, může být někdy přístup k obsahu odepřen.

Příloha: Návrh směrnice Evropské unie o geoblokaci

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec a znalec IPTV technologie, externí spolupracovník redakce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).