Hlavní navigace

Konec Lumie, sledování na webech pro děti a zákaz porna v Rusku

18. 9. 2016
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Microsoft
Kam se poděl Jony Ive? Ubuntu ISO porušuje filmová práva? A daňové optimalizace, kde to jde. Co ještě přinesl právě končící #tyden?

Čínský autobus, pod kterým jezdí auta, je… nejspíš jeden velký podvod. Podle Is China's Super-Bus a Scam? šlo pouze o scam snažící se přilákat P2P investory, včetně obvyklých slibů nereálné návratnosti. Podařilo se získat 26 milionů dolarů, ale stovky investorů se dožadují vrácení peněz.

Has Jonathan Ive Designed Himself Out Of Existence? je zajímavé čtení. Třeba i proto, že na uvedení iPhone 7 se Johny Ive neobjevil. Jenom jeho hlas. Ale také proto, že svět už dlouho přemýšlí, kam se legendární designer poděl. 

V Rusku prý zakázali PornHub a YouPorn. Lidé se mají prý setkávat ve skutečném životě. Tedy alespoň to píší v Russia bans Pornhub, YouPorn—tells citizens to “meet someone in real life”.

TELEgraficky

10 distribucí Linuxu ■ Open Source Dungeon GeneratorAngular 2 je venku ■ Varnish Cache 5.0 je tu ■ Blue Hydra ■ Nejlepší mody pro GTA V ■ iPhone 7 má opravdu 3GB RAM ■ Logitech koupil Saitek ■ Google (Mapy) kupují Urban Engines ■ Fén od Ester Dyson za 400 USD 

WEBDESIGN, INTERNET

Google opět varuje před nepřirozenými odkazy z widgetů. V A reminder about widget links ukazuje pár příkladů, kde je vcelku pochopitelné, že ty odkazy jsou „nepřirozené“. Jinak jde stále o oblíbené protlačování „nofollow“.

Paramount přes DMCA zařídil odstranění torrentu vedoucího na Ubuntu ISO. Podle podané DMCA žádosti prý porušuje práva k filmu Transformers. Ani se nelze moc divit Googlu, že skutečně tento odkaz z vyhledávání odstranil. Manuálně kontrolovat miliony nesmyslných URL, které filmový průmysl předhazuje k odstranění, je v praxi nemožné. Viz Paramount Wipes “Infringing” Ubuntu Torrent From Google a Ubuntu Torrent Removed from Google for ‘Infringing’ Transformers Movie.

Pro porušování autorských práv Google z indexu odstranil 1,75 miliardy URL. Viz Žádosti o odstranění obsahu kvůli porušení autorských práv a některá zahraniční média to vesele vydávají za 1,75 miliardy webů. A když je požádáte o opravu, nepovažují za vhodné ani odpovědět.

Většina evropského internetového provozu je vyvolána reklamami. Viz Ads drive most Internet traffic in Europe, kde i vcelku správně upozorňují, že panika okolo blokátorů inzerce je poněkud zábavná. Prostě 68 % evropského provozu mají na svědomí reklamy.

Pomůcky pro vytvoření webu založeného na Dropboxu? V Creating Websites With Dropbox-Powered Hosting Tools najdete tipy na několik takových. Mají různou míru automatizace a schopností a mohou být docela užitečné pro prototypování a zkoušení.

SOFTWARE

Jak poznáte, že Siri poslouchá? Mac OS vypne větráčky. Logické. Viz MacOS turns off the fans when Siri is listening, kde v komentářích upozorňují, že se to týká jen Siri používající interní mikrofon. Také logické.

Je tu nový GitHub. Nové pomůcky a funkčnost, fóra, projekty, recenze, vylepšení možnosti týmové spolupráce. Viz A whole new GitHub Universe: announcing new tools, forums, and features.

Microsoft Windows 10 Store nově obsahuje i klasické desktopové aplikace. Trochu tak nůž do zad oněm „univerzálním aplikacím“, ale ono není moc divu. Nejenže jich moc není, ale pro klasické počítače stále moc smyslu nedávají. Viz Microsoft Windows 10 Store now Includes Desktop Applications a hlavně Windows 10 Anniversary SDK is bringing exciting opportunities to developers, kde to vlastně začalo. Trochu vada na kráse je, že to byl březen a máme půlku září. A pokud se budete ptát, jak je ve Store najdete, nemám tucha.

HARDWARE 

Microsoft zlikviduje smartphony Lumia na konci toto roku. Podle anonymního interního zdroje na konci roku skončí prodeje všech telefonů nesoucích tuto značku. Co bude s Windows 10 for Mobile? Dobrá otázka, protože jestli Microsoft nezapracuje na zásadním nasazení u výrobců, tak to bude další kandidát na odpis. Viz Microsoft reportedly to kill off Lumia by end of year.

Jak neztratit nová sluchátka od Applu? Pořídit si AirPod Strap a propojit je šňůrou. Geniální. Viz AirPods Safety Strap looks like a joke, but it's the help Apple needs.

Nevrácené Samsung Galaxy Note 7 je možné „opravit“ omezením nabití baterie maximálně na 60 %. Píše to Samsung's Note 7 exploding battery ‚fix‘ is a 60 percent limit a uvádějí, že netuší, jestli tuhle „opravu“ nasadí Samsung celosvětově, nebo jenom v některých zemích.

Budoucnost samostatných digitálních fotoaparátů? Pokud se podíváte na graf ze Standalone Camera losing fight with the iPhones, tak to vypadá dost děsivě:

Apple varuje, že nový černý iPhone 7 se může snadno poškrábat. Vlastně tak trochu marketing dovedený k dokonalosti, z vady se pokusili udělat přednost. Viz Apple warns that its jet black iPhone 7 scratches easily.

MARKETING A KOMUNIKACE

Microsoft si nepřestává dělat legraci z Applu. Nový spot na Surface Pro:

Instagramové celebrity ničí módní průmysl, píší v New York Post. Zajímavé čtení, zejména pokud jste si stále nevšimli, co se okolo nás děje. Ať už jde o „kult“ youtuberů (z nichž řada je pro děti v zásadě nevhodná a i v Googlu už dochází trpělivost s problematickým obsahem), nebo proměnu lovu na „vlivné bloggery“ v lov na „vlivné instagrammery“. Viz Instagram ‘celebrities’ are destroying the fashion industry.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

LuaBot je první linuxový DDoS botnet napsaný v Lua. Viz The researcher MalwareMustDie discovered LuaBot, a trojan completely coded in Lua language that is targeting Linux platforms to recruit them in DDoS botnet, kde zjistíte, že tomuto malwaru jde hlavně o webové servery a IoT zařízení.

Malware napadá Seagate NAS připojené k internetu. Dost mu v tom pomáhá poněkud nezodpovědný přístup Seagate, který nechává přístupné věci, které přístupné být nemají. Viz Cryptocurrency Mining Malware Discovered Targeting Seagate NAS Hard Drives.

Viacom, Hasbro a další společnosti dostaly pokutu za inzerci šmírující na webech pro děti. Jak by asi tohle dopadlo, pokud by se v Česku ÚOOÚ podíval na zdejší weby pro děti? Viz Viacom, Hasbro, and others fined $835,000 for ad tracking on children's websites a A.G. Schneiderman Announces Results Of “Operation Child Tracker,” Ending Illegal Online Tracking Of Children At Some Of Nation’s Most Popular Kids’ Websites.

TorrentFreak dostal od YouTube stížnost na obsah videa, které – jak jinak – mylně detekoval robot. Ještě paradoxnější na tom je, že stěžovatelem je Dan Bull, který dlouhá léta kritizuje současnou podobu autorského zákona. A dokonce na Twitteru kritizuje ty, jejichž roboti podávají mylné stížnosti na YouTube. Viz TorrentFreak Gets Its First YouTube Copyright Claim, And It’s Bull….

324 tisíc záznamů o platbách včetně CVV? Je něco takového vůbec možné tam, kde by veškeré platby měly probíhat přes zabezpečené systémy a věci jako CVV by se rozhodně nikde neměly ukládat? V Someone just lost 324k payment records, complete with CVVs zjistíte, že to možné je a uniklé informace pocházejí od poskytovatele platebních služeb Bluesnap. Později v dlouhé analýze se ještě objeví Regpack a zábavné odmítání odpovědnosti u obou společností. Po mnoha a mnoha dnech to celé nakonec padá na hlavu druhé jmenované firmě. A zjistíte tam, že sice „vše ukládají šifrovaně“, ale „čas od času to dešifrují pro analytické potřeby“. A pak nakupujte online, když provozovatelé jsou idioti. Pardon za to ostré slovo.

Mozilla se chystá opravit Firefox, záplatovat díru pro malware a MiTM použitý pro útok na Tor. Viz Mozilla plans Firefox fix for same malware vulnerability that bit Tor a také viz Tor Browser 6.0.5 is released.

Google Chrome a Mozilla Firefox blokovaly The Pirate Bay. Šlo o klasické varování před nebezpečným obsahem, velmi pravděpodobně způsobené nevhodnými reklamami. Zejména na webech, jako je TPB, je více než vhodné je navštěvovat s blokátory inzerce. Viz Google blocks The Pirate Bay in Chrome and Firefox—the second time in five months.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Gab.ai je nová sociální síť slibující skoro absolutní svobodu projevu. Spuštěna byla před třemi týdny, ale dostat se do ní vyžaduje zařadit se na čekací listinu. V This New Social Network Promises Almost-Total Free Speech To Its Users píší, že má 12 tisíc uživatelů a 42 tisíc jich čeká. Ale než se budete chtít vydat do ráje se svobodou slova, přečtěte si pravidla.

Twitter přidal potvrzení o přečtení do přímých zpráv (DM). Asi je dost dobrý nápad si to vypnout, protože se to týká hlavně skupinové komunikace a toho, že vás pak Twitter začne zaplavovat tím, kdo zprávu četl. V Nastavení to najdete v sekci věnované soukromí. A pozor, týká se to pouze použití Twitteru na mobilech, na desktopu to prý vůbec fungovat nebude. Jako by nestačilo, že přímé zprávy běžně dorazí i týden po odeslání.

Facebook zablokoval podle všeho vlastní sdílecí mechanismus. Pokud jste chtěli sdílet články pomocí (starého) sharer.php, nebylo to možné a Facebook označil sdílení za nebezpečné. To celé v kombinaci s URL z některých webů (včetně například Wall Street Journal), které ale prostým copy-paste do vkládání příspěvků přímo na Facebooku bylo možné sdílet. Podle Facebook security systems go haywire, block site sharing se Facebooku zbláznil robot hlídající spam. Já bych osobně řekl, že někdo konečně přišel na to, jak tomuto robotu podvrhnout vlastní URL Facebooku.

Je Pinterest sociální síť, nebo není? Pokud není, co tedy vlastně je? V Marketers, Let's Talk: Pinterest Is Not A Social Network to sice nevyřeší, ale důvod k zamyšlení to je. Třeba i proto, že Pinterestu chybí onen tolik charakteristický „engagement“ nad rámec připínání obrázků.

MOBILNÍ APLIKACE

Android 6.0 Marshmallow je na 18,7 % zařízení. Dost tristní, uvážíte-li nástup verze 7.0. Podle Android 6.0 Marshmallow’s Distribution Figures Climb To 18.7% ale ještě stále lidé používají i Android 2.2, ale je to jenom 0,1% podíl. Možná by někdo ty nezodpovědné firmy, které ignorují zákazníky, měl začít hnát k soudu. Jinak viz přímo Platform Versions.

FAA žádá letecké společnosti, aby zajistily vypnutí a nenabíjení Galaxy Note 7 na palubách letadel. Ne, že by to tedy nějak extra pomohlo, protože většina explodujících baterií je způsobena nabíjením a intenzivním provozem. Dnešní telefony ale už vypnout nejdou, jedině pokud mají vyjímatelnou baterii. Viz The FAA asks airlines to prohibit powering up or charging the Galaxy Note 7 on flights.

STARTUPY A EKONOMIKA

HP kupuje od Samsungu tiskárny. Komplet celou výrobu, za 1,05 miliardy dolarů. Docela zajímavé, uvážíme-li, jakými veletoči HP posledních několik let prochází. Viz HP is buying Samsung’s printer business for $1.05 billion a HP Inc. Accelerates Disruption of $55B Copier Segment with Acquisition of Samsung Electronics Co., Ltd.’s Printer Business.

Je globalizace v zásadě jedno velké podvodné schéma daňových úniků? Nedávné zjištění kreativního šetření na daních u Applu skrz „nelegální“ úlevy v Irsku vyvolalo řadu zajímavých reakcí a článků. Jeden najdete v How Apple's Tax Games Make Globalization Look Like a Big Scam.

V Japonsku Apple po daňovém vyšetřování zaplatí 118 milionů dolarů. Viz Japanese tax investigation ends with Apple paying $118 million.

Trh s veřejnými cloudovými službami v roce 2016 dosáhne 208,6 miliardy dolarů. Viz Public cloud services market to reach $208.6 billion in 2016, kde ale nezjistíte moc, co tím vlastně myslí. Stále totiž platí, že „cloud“ je dnes skoro všechno.

E-KNIHY

Shelfie chce pomoci v hledání nových e-knih. Jde o aplikaci pro digitalizaci vaší knihovny, která pomáhá v nalezení e-knižní podoby vašich skutečných knih. A nově doplňuje i další formy nalézání e-knih, zejména pokud jde o výhodnou cenu. Viz Shelfie wants to help you discover new e-books.

Kanadští studenti jsou vydíráni za e-knižní pirátství a hrozí jim vyhození ze školy či dokonce vyhoštění ze země. Viz Canadian Students are Being Extorted for Pirating e-Books a U Of M Forwards 8,000 Emails Regarding Illegal Downloads.

INFOGRAFIKY

70 % nákupů v obchodech bude vyvoláno online aktivitami. Víme to už dlouho, ale procento postupně více a více stoupá. Logicky, protože dnes, než něco koupíte, tak se prostě na internetu podíváte na informace. A děláme to i v obchodech na mobilních telefonech. Viz 70% of In-Store Purchases Will Be Driven by Online Research (Infographic).

Dvanáct černých bodů. Dokážete je vidět všechny najednou? Hodit se vám bude čtení v THE BASIC NEUROBIOLOGY BEHIND THE VISUAL ILLUSION THAT IS ‘HERE TO BREAK THE INTERNET’.

ICTZ23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.