Hlavní navigace

„Konec roamingu“ prošel Radou EU, chybí už jen souhlas europoslanců

1. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
K definitivnímu schválení evropských pravidel pro síťovou neutralitu a tzv. konce roamingu v Evropě už chybí jen poslední krok.

Na znění pravidel pro roaming a síťovou neutralitu se Evropský parlament, Evropská komise a Rada Evropské unie rámcově shodly koncem června. Výsledkem je dohoda plná kompromisů, které vycházejí vstříc operátorům – viz Roaming skončí v červnu 2017, shodla se EU. Ustoupila ale operátorům.

Teď změnu podle předpokladů oficiálně posvětila Rada Evropské unie, ve které jsou zastoupeni ministři členských států EU. Podle tiskové zprávy nová pravidla prošla hlasováním bez jakékoli debaty.

Z nových pravidel je ale těžké mít radost. V průběhu schvalování se totiž změnily k nepoznání a ta nejdůležitější témata z nich úplně zmizela.

Síťová neutralita s výjimkami

Z materiálu při vyjednávání zcela vypadl třeba důležitý pojem „síťová neutralita“, kterou nahradil zřejmě politicky průchodnější termín „ochrana otevřeného internetu“. Evropa tak aspoň míří k nějakým jednotným pravidlům, podle kterých budou muset operátoři s daty zacházet rovnocenně.

Ovšem až na výjimky – operátoři totiž budou mít možnost nabízet nad rámec klasického připojení i tzv. specializované služby. Na celé čáře také vyhráli bitvu o tzv. zero rating (tedy nezapočítávání dat služeb vybraných partnerů do FUP), který podle nových pravidel nebude v Evropě zakázaný.

Konec roamingu jen do výše FUP

Neslavný je také výsledek u roamingu. Ačkoli roamingové poplatky k 15. červnu 2017 skončí, úplný zánik roamingu to neznamená. Operátoři totiž budou moci stanovit tzv. fair use policy, která má zabránit tomu, aby jejich zákazníci oficiální neexistenci roamingových poplatků „zneužívali“.

Bude tak existovat maximální počet minut, SMS a MB dat, které bude zákazník moci v rámci roamingu využít bez příplatku. Při jednáních se mluvilo například řádově o 40 minutách (příchozích i odchozích hovorů), 40 SMS zprávách a 80 MB dat za kalendářní rok. Nad rámec tohoto limitu si ovšem bude zákazník muset připlatit. 

MIF22_Early

Evropská komise slíbila, že nový poplatek bude mnohem nižší, než jsou ty současné. Na stanovení přesných podmínek fair use policy má ale čas až do 15. prosince 2016. 

Nová pravidla musí ještě formálně posvětit Evropský parlament, který by o nich měl hlasovat v říjnu. V platnost pak vstoupí publikováním v Úředním věstníku EU, ke kterému s největší pravděpodobností dojde v listopadu.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn