Hlavní navigace

Konec Telexu v Čechách

Karel Wolf

První prázdninové dny se nám nesou v poněkud nostalgickém duchu. Nejen, že Microsoft k 30. červnu skutečně ukončil retailový a z větší části také OEM prodej Windows XP, jak avizoval již delší dobu, ale hned první červencový den Telefonica O2 po 71 letech provozu technologie odpojila poslední dálnopisnou ústřednu, jež se nacházela v budově hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici. Ústředna, která fungovala od roku 1973, nesla od roku 1999, kdy byly odpojeny všechny zbývající telexové ústředny, na…

První prázdninové dny se nám nesou v poněkud nostalgickém duchu. Nejen, že Microsoft k 30. červnu skutečně ukončil retailový a z větší části také OEM prodej Windows XP, jak avizoval již delší dobu, ale hned první červencový den Telefonica O2 po 71 letech provozu technologie odpojila poslední dálnopisnou ústřednu, jež se nacházela v budově hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici. Ústředna, která fungovala od roku 1973, nesla od roku 1999, kdy byly odpojeny všechny zbývající telexové ústředny, na svých bedrech veškerý tuzemský dálnopisný provoz.

V osmdesátých letech velmi populární dálnopis začaly od devadesátých let vytlačovat nové (zpravidla levnější) služby v podobě faxu a později SMS. Dle slov Jiřího Háka z odboru speciálních technologií O2 měl dálnopis oproti těmto formám komunikace jednu nezpochybnitelnou výhodu: Zatímco dálnopisná zpráva obstála jako důkaz u soudu, fax jako důkaz žádný soud nepřijme, tvrdí Hák. (Finanční noviny)

Našli jste v článku chybu?
3. 7. 2008 9:40
HaryFotr (neregistrovaný)
No nevím, jestli máte pravdu s tou garancí doručení. S poštovním dálnopisem jsem pracoval jen jako uživatel, ale jako bejvalej "špagi" jsem se s ním nadělal dost v býv. ČSLA. Takže dálnopis fungoval, nefungoval nebo si i vymýšlel. Nevím jak v civilu, ale ve voj. použití bylo základem při zřízení spoje nechat si na konci překřížit linku a poslat si sám sobě sekvenci RYRYRYRYRYRYRYRY... (v kódu MTA-2 je výsledkem kombinace střídajících se 101010 na lince). To, že mnohdy se vracelo bůh…
3. 7. 2008 7:36
pankreas (neregistrovaný)
Protoze dalnopis garantoval doruceni kazdeho znaku na danou stanici. Jinak, ze by telex vytlacily SMS, jak se pise v clanku... Usmevne:-)