Hlavní navigace

Koscom DTR 4000: cenová jednička s pomalejší reakcí

18. 11. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Dva tisíce korun jsou pro české distributory zatím psychologickou hranicí. Koscom DTR 4000 nabízí za tuto cenu jen minimum konektorů, základní funkce ale obsahuje a vyniká možností zvětšit si televizní obraz až na čtyřnásobek. Dojem ze set-top-boxu kazí ovšem fakt, že mu některé věci dlouho trvají.
Koscom DTR 4000

Vnější ohledání

Co může divákům nabídnout set-top-box, který je zatím nejlevnější, a dostupný proto nejširšímu publiku? Koscom DTR 4000 je velmi malý, svými rozměry se nejvíce podobá přijímači TechniSat DigiPal 2, šířkou 20 a hloubkou 13 centimetrů jsou srovnatelné, na výšku měří DTR 4000 dvakrát víc než jeho konkurent, tedy sedm centimetrů. Výhodou hranatého tvaru set-top-boxu je možnost postavit ho i na výšku, k čemuž slouží dodávaný umělohmotný podstavec. Kromě drobných rozměrů patří mezi klady přístroje také poměrně nízká spotřeba – maximálně 11 W.

Koscom DTR 4000 má jednoduchý design, celistvá šeď je porušena jenom černým pruhem vpředu uprostřed. Součástí půlící černé čáry je dvoubarevná dioda, která může svítit červeně nebo zeleně, a také čidlo dálkového ovládání. Až na pár nápisů, loga výrobce a systému DVB uživatel na předním panelu nenajde už vůbec nic. Žádný displej, žádné tlačítko. Na vrchu set-top-boxu jsou dva polokruhy větracích otvorů, které kvůli správné cirkulaci vzduchu není radno zakrývat.

Zadní panel přístroje je ze všech testovaných modelů (viz seriál Recenze set-top-boxů) dosud nejchudší. Uživatel má k dispozici pouze anténní vstup a výstup, zdířku pro konektor SCART, dále rozhraní RS-232 na aktualizace pomocí počítače a vstup pro zdroj napájení. Set-top-box kupodivu nemá napájecí kabel, ať už pevně připojený, jak tomu bývá většinou, nebo odpojitelný, jako v případě již zmíněného přístroje DigiPal 2. Místo kabelu najdou majitelé v prodejním balení DTR 4000 transformátor na 12 V, který zapojí do elektrické sítě a kulatým konektorem na druhém konci ho zavedou do přijímače. Diváci mohou set-top-box díky nízkému provoznímu napětí používat nejen doma přes adaptér se sítí 230 V, ale např. i v automobilu a všude tam, kde mají dvanáctivoltové napájení. Otázkou však zůstává, kolik lidí si třeba na dovolenou do kempu vozí přenosnou televizi a zda tito jedinci najdou ve svém voze ještě další zdroj proudu také pro anténu a set-top-box.

Koscom DTR 4000 zezadu

Instalace přístroje

Set-top-box se na český trh dováží z Německa a kombinací angličtiny a němčiny přístroj přivítá také svého uživatele po prvním spuštění. Úvodní instalační menu má teoreticky pět položek, které by měly umožňovat naladění programů, změnu jazyka nebo napájení antény a další akce. Používám ale podmiňovací způsob a slovo ‚teoreticky‘, protože moje zkušenost je jiná. Chtěl jsem si, dříve než začnu cokoliv dalšího měnit, zvolit češtinu za jazyk přístroje. Jaké bylo ale mé překvapení, když se mi po kliknutí na položku Menü Sprache začal set-top-box sám ladit, a to stále v němčině. Na uvítací instalační nabídku se uživatel později už nedostane, a tak jsou její další položky až do opravení firmwaru přístroje pravděpodobně zbytečné. Abych si svůj dojem ověřil a zjistil, zda nešlo jen o špatné kliknutí, uvedl jsem DTR 4000 zpátky do továrního nastavení a vše vyzkoušel znovu. Výsledek byl ale stejně znepokojivý – místo volby jazyka přišlo na řadu opět vyhledávání multiplexů.

Hledání nových programů v pásmech terestrického vysílání trvá přístroji zhruba 3–4 minuty. V Praze neměl při vyhledávání problémy a našel všechny tři dostupné multiplexy. Když je seznam programů kompletní, zbývá ho jen uložit a sledování digitální televize může začít. Ukládání probíhá několik sekund a set-top-box během něj zobrazuje jenom textovou informací o své činnosti na černém pozadí. Několikavteřinová prodleva je v tomto případě pochopitelná, ale není bohužel osamocená – při dlouhodobějším používání přístroje jeho majitel zjistí, že pár sekund vyčkávání ho čeká při ledasčem. Je to možná malá nepříjemnost, ale někoho to od koupě přece jen odradí a přidá si pár stokorun za rychlejší jednání.

Ilustrační slovník pojmů

Slovníček pojmů

Nebudete-li vědět, co který termín týkající se set-top-boxů nebo pojem z oblasti digitálního vysílání znamená, nahlédněte do našeho slovníku pojmů.

Jakmile jsou všechny stanice naladěny, dostane divák přístup k nastavení DTR 4000. Abych se zbavil němčiny, zvolil jsem si v Hauptmenü položku Systemeinstellun­gen a v jejím seznamu si vybral třetí možnost, Spracheeinste­llungen. Další postup už je prostý, jako Menü Sprache jsem si nastavil češtinu a stejný jazyk si vybral i pro nastavení zvuku. Hlavní nabídka se zobrazuje v levé horní části obrazovky a je poloprůsvitná. Umožňuje krom jiného nastavit si na programy a změny v systému rodičovský zámek, zvolit režim pro video (RGB nebo CVBS), zadat správnou odchylku od greenwichského času, povolit anténě napájení 5 V ze set-top-boxu nebo organizovat programovou nabídku.

Repertoár funkcí

Koscom DTR 4000 dokáže na jedné straně věci, které jsou pro set-top-boxy běžné. Mezi ty patří teletext, který přístroj ukazuje na celé obrazovce – neumožňuje ale průhledné pozadí a černá barva za textem má šedivý nádech. Teletext má paměť na více stránek, přesun mezi několika blízkými z nich je proto otázkou okamžiku. Nevýhodou je ovšem, že přijímači chvíli trvá, než si stránky načte do paměti, a tak se uživateli prodlužuje čekání, než může začít teletext používat. Když někdo přepne z textového režimu na obraz a po chvíli by se chtěl vrátit zpátky ke čtení informací, má smůlu – místo poslední prohlížené se mu zobrazí opět úvodní teletextová stránka.

Další běžnou součástí výbavy je elektronický programový průvodce (EPG). Diváci si mohou přepínat mezi denním režimem EPG, který zobrazuje program všech stanic, a režimem týdenním, ve kterém listují nabídkou televize jediné. Grafické ztvárnění průvodce ani nezaujme, ani neurazí, češtinu v EPG přístroj dobře bohužel neovládá a znaky s diakritikou se ukazují chybně. Programový průvodce umožňuje nastavovat si na divákem vybrané pořady časovač, díky kterému se set-top-box ve zvolený čas zapne, nebo alespoň přepne na příslušný program. Časovačů může mít uživatel až devět, a to buď na každý den, na týden, nebo pro jediné použití. Škoda jen, že se přístroj po skončení pořadu, kvůli kterému byl spuštěn, také sám nevypne.

Koscom DTR 4000 ovladac

Digitální přijímač má ve výbavě kromě standardních funkcí na druhou stranu také několik specialit, které potěší. Grafický EPG se např. spustí až po druhém stisknutí příslušného tlačítka dálkového ovladače – první stisk vyvolá textovou informaci o pořadech, které budou na právě sledovaném programu následovat. Údaj je ve stylu zpravodajských pruhů, jen o něco výš, posunuje se na řádku zprava doleva a zobrazuje čtyři následující pořady. Barva textu je bílá a při podobně barevném pozadí je proto informace špatně nečitelná.

Vlastností set-top-boxu, která je zajímavá na první pohled, je možnost zvětšení obrazu. Když divák stiskne na dálkovém ovládání tlačítko Zoom, získá obraz dvakrát větší. V levém horním rohu se mu ukazují dva bílé obdélníky, které mu naznačují pozici sledovaného výseku na celém plátně, a pomocí šipek si může uživatel toto umístění měnit. Dvojnásobný obraz vypadá ještě dobře, další stisk stejného tlačítka zapne ale zvětšení čtyřnásobné, při kterém se už televizní obsah nepříjemně chvěje. Není ale problém vrátit se samozřejmě k původní velikosti, stačí jen stisknout znovu tlačítko Zoom.

Databáze set-top-boxů

Set-top-box-nahled
Porovnat vlastnosti jednotlivých přístrojů určených pro příjem terestrického digitálního vysílání (DVB-T) můžete podrobně v naší velké databázi set-top-boxů. Databáze obsahuje několik desítek přístrojů určených pro příjem pozemního digitálního vysílání.

Závěrečné slovo

Koscom DTR 4000 je výjimečný svou nízkou cenou. Nabízí za ni sice jenom nejzákladnější možnost připojení k televizoru, ale příjemně překvapí funkcí zvětšení obrazu a textovou informací o následujících pořadech. Teletext i programový průvodce přístroje jsou na dobré úrovni, ale práce si nimi je někdy pomalejší, a to je škoda. Nejvíce se však majitelé přístroje načekají, když budou chtít měnit svoje oblíbené programy nebo nabídku televizních stanic jako takovou. Čeština set-top-boxu je bez chyb v režimu teletextu, EPG hezky česky neumí. Diakritika v nabídkách se ukazuje sice správně, ale vypadá nepřirozeně, protože je psána jako by jiným, užším a menším písmem. Každopádně i přes rychlostní a jazykové nedostatky ovládá Koscom DTR 4000 digitální příjem dobře a pro lidi, kteří nechtějí do digitalizace domácnosti zbytečně investovat, může být ideálním řešením.

Koscom DTR 4000
Celkové hodnocení 6 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 1,5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: DVBTShop.net

KL23 hlasovani

Orientační cena: 1990 Kč

Foto: Autor

Jakou z doplňkových funkcí set-top-boxu máte nejradši?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).