Krátké vlny: Britský recept na zvládání dezinformací a misinformací

29. 5. 2025
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: Depositphotos
Britský výzkum ukazuje, že náchylnost k dezinformacím a misinformacím není výsadou konkrétních skupin – v různých situacích a kontextech může být zranitelný kdokoliv.

Dezinformace mohou mít zásadní dopad na společnost, tím jak podrývají důvěru, polarizují, ohrožují zdraví i bezpečnost a komplikují schopnost společnosti čelit krizím. V digitální době je jejich šíření rychlé a jejich dopady dalekosáhlé. Jak jim ale čelit? Britský regulátor Ofcom si nechal od společnosti Verian zpracovat studii s názvem „Co-creating ways to navigate and mitigate against mis and disinformation“.

Studie předkládá poměrně detailní pohled na to, jak různé skupiny obyvatel, v tomto případě obyvatel Velké Británie, vnímají dezinformace a misinformace, jaké překážky jim brání v rozpoznávání těchto informací a jaké strategie mohou pomoci tuto situaci zlepšit.

Wikipedie: „Misinformace je informace, která je nepravdivá, ale není vytvořena úmyslně se záměrem způsobit škodu či ke lhaní. Tím se liší od dezinformace, se kterou bývá zaměňována, což je také nepravdivá informace, která je ale šířena s vědomím, že se jedná o nepravdivý obsah a se záměrem uškodit nebo ovlivnit náš úsudek.“

Výzkum ukazuje, že náchylnost k dezinformacím a misinformacím není výsadou konkrétních skupin – v různých situacích a kontextech může být zranitelný kdokoliv. Pokud bychom přesto měli identifikovat konkrétní skupiny, které jsou vystaveny vyššímu riziku, tak zpráva uvádí, že se jedná o mladé lidi ve věku 16 až 34 let, osoby z etnických menšin a lidi, pro které není angličtina mateřským jazykem.

Mezi hlavní překážky v rozpoznávání dezinformací a misinformací patří:

  • záplava informací a obtížné rozlišení důvěryhodných zdrojů (oblíbené „flood the zone with the shit“),
  • rozvoj a relativně levné použití AI, která usnadňuje tvorbu věrohodně vypadajícího falešného obsahu,
  • confirmation bias,
  • nedostatek dovedností pro ověřování informací a práci se zdroji,
  • jazykové a kulturní bariéry.

Lidé, kteří v minulosti spadli dočasně do sítě dezinformací, popisují změnu postoje jako postupný proces, na který má vliv několik katalyzátorů: osobní zkušenost, možnost konfrontace s odlišnými názory, nalezení nových zdrojů informací, a dosažení osobního zlomového bodu, který umožnil kriticky vnímat a hodnotit předkládané informace.

Studie zdůrazňuje, že neexistuje univerzální řešení, jak s tímto jevem ve společnosti bojovat a radí kombinovat různé přístupy a kanály (online i offline). Mezi možné nástroje může patřit:

CIF25_SE_terc

  • Důraz na rozvoj mediální gramotnosti a kritického myšlení, nikoliv na konfrontaci.
  • Vytváření bezpečných a otevřených prostorů pro diskusi bez odsuzování.
  • Zapojení důvěryhodných autorit z různých částí společnosti: odborníků, komunitních lídrů, pedagogů, respektovaných vrstevníků i známých osobností.

Zpracovatelé do studie zahrnuli typové osoby (cizinka – matka, starší důchodkyně, konspirační teoretik, politicky angažovaný mladík), u který navrhuje různé přístupy pro diskuzi a podporu rozvoje mediální gramotnosti a kritického myšlení.

Účastníci studie také uvádí, že pro boj s dezinformacemi a misinformace považují za důležité, aby ve společnosti existoval otevřený a bezpečný diskuzní prostor, ve kterém nebude docházet k odsouzení lidí, kteří dezinformacím a disinformacím uvěřili. Právě „zahnání do kouta důkazy o pravdě“ mohou působit kontraproduktivně a rozhodně nepřispívají k depolarizaci společnosti.

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Seriál: Krátké vlny
Neutrální ikona do widgetu na odběr článků ze seriálů

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.


Autor článku

Autor je odborník na regulace telekomunikací. Pracuje pro sdružení CZ.NIC a NIX.CZ, od roku 2022 je poradcem ministra průmyslu a obchodu. V letech 2013 až 2020 byl předsedou Rady ČTÚ. Seriál Krátké vlny vychází současně také na blogu sdružení CZ.NIC.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).