Hlavní navigace

Křišťálová Lupa 2011 zná své vítěze

23. 11. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Výsledky šestého ročníku ankety Křišťálová Lupa byly před chvílí slavnostně vyhlášeny v pražském divadle Archa. Osobností roku se stal Tomáš Čupr, projektem pak webové a mobilní aktivity České televize. Anticenu dostal přílepek poslance Farského.

Další ročník již tradiční ankety Křišťálová Lupa – Cena českého Internetu je za námi. V průběhu slavnostního večera byly vyhlášeny výsledky v jednotlivých kategoriích, jak o nich rozhodli internetoví uživatelé a odborná porota. 

Cílem letošního ročníku ankety Křišťálová Lupa bylo, stejně jako v minulých letech, zviditelnit a zvýraznit zajímavé projekty českého Internetu, ocenit jejich tvůrce a provozovatele, upozornit na úspěšná či inovativní řešení a zaměřit pozornost na události, které mají vliv na celé internetové prostředí v Česku.

Podobně jako každý rok organizátoři letos zvažovali, jak pravidla upravit tak, aby co nejlépe absorbovaly novinky a trendy. Některé kategorie známé z minulých let tak zmizely, nové naopak přibyly a z výsledků je zřejmé, že tato změna anketě prospěla.

All Star

Poprvé v historii ankety se v jedné kategorii střetly projekty se silnou značkou, která v minulosti přehlušila při hlasování široké veřejnosti v některých kategoriích ostatní kritéria. Narozdíl od kategorie vyhledávačů, kde loni i letos odešel Seznam jako poražený, se mu podařilo v kategorii All Star Google pokořit. Na základě upozornění čtenářů, že se na serveru Ulož.to nachází sekce obsahující pornografický materiál, byl z této kategorie a z kategorie Nástroje a služby v souladu s pravidly ankety stažen server Ulož.to.

 1. Seznam.cz
 2. Google.cz
 3. iDNES.cz
 4. ČSFD.cz
 5. Facebook.com
 6. YouTube.com
 7. Slevomat.cz
 8. Aukro.cz
 9. Novinky.cz

Internetové obchodování

Stálice mezi kategoriemi, které se letošní změny nikterak nedotkly. Ani pořadí na prvních dvou místech nikoho příliš nepřekvapí. Aukční portál Aukro.cz totiž sbírá Křišťálové Lupy v této kategorii už několik let. Už potřetí získal druhé místo internetový obchod Alza.cz. Zajímavé je ale pořadí na dalších místech. Z loňského pomyslného chvostu se dostal až na bramborovou medaili Slevomat.cz. Dokazuje to, že slevové servery se na tuzemském trhu za rok a půl svého fungování velmi dobře etablovaly. Mezi první desítku se poprvé probojoval také aukční portál eBay.

 1. Aukro.cz
 2. Alza.cz
 3. Heureka.cz
 4. Slevomat.cz
 5. Zboží.cz
 6. Mall.cz
 7. Fler.cz
 8. CZC.cz
 9. eBay.cz
 10. ePojištění.cz

Vyhledávače

V kategorii Vyhledávače proti sobě v pomyslném ringu tentokrát nastoupily pouze Google a Seznam. Nefalšovaný duel dvou hegemonů na českém trhu internetového vyhledávání vyhrál s velkou převahou hlasů Google. Stejně jako minulý rok porazil tuzemský Seznam, který této kategorii, tehdy nazvané Vyhledávače a databáze kraloval ještě v roce 2009.

 1. vyhledávání Google.cz
 2. vyhledávání Seznam.cz

Nástroje a služby

Nová a společně s All Star nejpestřejší kategorie byla určena projektům, které si získaly uznání internetové veřejnosti, ale do žádné z tradičně definovaných kategorií se dost dobře nevešly. Vítězné Mapy.cz v loňském ročníku trochu zapadly, protože byly nominovány v kategorii Vyhledávače a databáze, kterou ovládly vyhledávače Seznam a Google. Za zmínku stojí sedmý Jízdomat.cz – server pro zprostředkování spolujízdy. Ten letos ocenila také odborná porota v kategorii Inspirace roku, ve které mu jen těsně uniklo vítězství.

 1. Mapy.cz
 2. jizdnirady.id­nes.cz
 3. Wikipedia.cz
 4. iVysílání.cz
 5. ZnámýLékař.cz
 6. NejŘemeslníci.cz
 7. Jízdomat.cz
 8. Theses.cz
 9. Podnikání.cz

Zpravodajství

Už pošesté ovládl kategorií Zpravodajství (dříve Média) server iDNES.cz. Překvapení se nekonalo ani na pomyslné stříbrné a bronzové příčce. Svoji pozici uhájil také zpravodajský server veřejnoprávní televize ČT24. Oproti loňskému roku chybí v první desítce web tn.cz a internetová podoba časopisu Reflex. Naopak se letos mezi tradiční zpravodajská média probojoval, na konci minulého roku spuštěný, ekonomický web Česká pozice, za kterým stojí bývalý šéfredaktor časopisu Euro István Lékó.

 1. iDNES.cz
 2. Novinky.cz
 3. Aktuálně.cz
 4. ČT24.cz
 5. IHNED.cz
 6. Blesk.cz
 7. Lidovky.cz
 8. E15.cz
 9. Česká pozice
 10. zpravy.rozhlas.cz

Zájmové weby

Novinkou letošního ročníku byla i kategorie Zájmové weby, kam spadají odborná média, určená pro určitou skupinu zájemců, stejně jako třeba diskusní fóra nejrůznějších zájmových spolků. Ovládla ji filmová databáze ČSFD.cz s podstatným náskokem před druhým Živě.cz. Připomínáme, že z této kategorie byl na základě porušení pravidel ankety vyřazen projekt Necyklopedie.

 1. ČSFD.cz
 2. Živě.cz
 3. dTest.cz
 4. VideaČesky.cz
 5. Dobyvatel.cz
 6. eMimino.cz
 7. Scuk.cz
 8. Médiář.cz
 9. Tyinternety.cz

Mobilní služba

Na trhu se letos objevily cenově dostupné smartphony. Zvyšuje se počet lidí, kteří používají Internet v mobilu, a tím narůstá poptávka po mobilních aplikacích. Loni tuto  kategorii opanovaly mobilní weby operátorů. Nově kategorie obsahovala pouze webové aplikace pro mobilní zařízení, což je oblast, která si zaslouží propagaci a popularizaci. Z vítězství se mohli stejně jako v kategorii Nástroje a služby radovat v Seznamu. Jejich Mapy totiž uspěly u uživatelů i jako multiplatformní aplikace.

 1. Mapy.cz pro iPhone, Android a Symbian
 2. Recepty.cz pro iPad
 3. iVysílání pro iOS, Android
 4. Pubtran pro Android
 5. ČTK pro iPhone, iPad a Android
 6. Respekt pro iPad
 7. iKatastr pro iPhone, iPad a Android
 8. Mobilní Scuk
 9. Dlužníček pro Android
 10. TAXIcheck pro Android a Symbian

One (wo)man Show

Zbrusu nová kategorie pro výrazné osobnosti, které díky novým možnostem publikování jak na webu, tak v sociálních sítích zdatně soupeří s velkými mediálními organizacemi. Nominovány byly výrazné obsahové projekty tvořené jednotlivcem nebo malou skupinou lidí. Křišťálovou Lupu v této kategorii přisoudili uživatelé blogu 1000 věcí, co mě serou, na kterém se pravidelně objevují blogspoty o strastech života. Blog vychází ze stránky 1000awesomethin­gs.com, jejíž autor zase popisuje každodenní radosti života. Zdatným soupeřem bylo druhé Módní peklo – blog, věnující se, jak už jeho název napovídá, módě a oblečení.

 1. 1000 věcí, co mě serou
 2. Módní peklo
 3. Čtyřlístky.cz
 4. Cuketka.cz
 5. Šťastný blog
 6. FFFilm.fuxoft.cz
 7. Pooh.cz
 8. @kardinalvlk
 9. Motejlek.com

Inspirace roku (vybrala odborná porota)

Do této nové kategorie byly zařazeny širší veřejnosti zatím nepříliš známé, ale o to zajímavější projekty, originální nápady či startupy, které mohou být inspirací pro ostatní nebo dokonce naznačit trendy do budoucna. O první místo se přetahovaly Respekt pro iPad, který vyšel v květnu a Jízdomat.cz – server pro zprostředkování spolujízdy. Nakonec se štěstí přiklonilo na stranu dotykové verze časopisu Respekt, která zvítězila nejmenším možným rozdílem hlasů.

 1. Respekt pro iPad
 2. Jízdomat.cz
 3. Mixit.cz
 4. Filmovámísta.cz
 5. 3Dcaptcha.net
 6. JakHlasovali.cz
 7. eReading.cz
 8. Giraffy.cz

Globální projekty českých tvůrců (vybrala odborná porota)

S velkým náskokem zvítězil projekt Socialbakers, který se specializuje na měření sociálních sítí. Za společností, která Socialbakers provozuje, stojí mimo jiné Jan Řežáb.

 1. Socialbakers.com
 2. Machinarium
 3. Shipito.com
 4. 360cities.net
 5. Pixmac.com
 6. Pool Live Tour
 7. Glogster.com
 8. Miss Internet

Osobnost roku (vybrala odborná porota)

Jediným nominantem z minulého ročníku, který se letos opět probojoval do finále, je Jan Barta. Jestliže v předchozích ročnících se oceňovalo hlavně za zásluhy, výhra Tomáše Čupra ukazuje, že se Slevomatem dokázal rozvířit stojaté internetové vody.

 1. Tomáš Čupr
 2. Josef Šlerka
 3. Milan Fridrich
 4. Daniel Dočekal
 5. Jakub Havrlant
 6. Jiří Peterka
 7. Tomáš Řehák
 8. Jan Barta
 9. Tomio Okamura
 10. Jakub Čížek

Anticena (vybrala odborná porota)

Letošní Anticena přinesla  několik opravdu povedených nominací. Stálicí je Centrální registr dlužníků, který je natolik „provařený“, že ho už většina lidí zřejmě považuje za kolorit českého Internetu. V poslední době, kvůli nedostatečné regulaci, často kritizovaný Český telekomunikační úřad skončil s pomyslnou bronzovou medailí. Projekt Bezdrátová Praha, ve kterém zahučely miliony, aby byl po několika letech v tichosti ukončen, se dočkal stříbra. Odbornou porotu ale letos nejvíce zaujal poslanec TOP 09 Jan Farský. Stál za novelou loterijního zákona, která hrozila pod pláštíkem boje proti hazardním hrám vytvořit náhubkový zákon – variantu pro český Internet tím, že by zavedl značné finanční sankce pro ISP. Těm měl zákon uložit povinnost zamezit přístupu k neschváleným internetovým hernám i reklamě na ně. 

WT100

 1. Přílepek loterijního zákona o cenzuře internetu poslance Farského
 2. Bezdrátová Praha
 3. ČTÚ a jeho špatná regulace telekomunikačního trhu
 4. Petr Hejl a jeho recesistický projekt Nový hlodač
 5. Profimedia a její neoprávněné finanční požadavky za použití fotografií, na něž nevlastní práva
 6. Kauza Prolux a její žaloby na internetová média
 7. Nameee.com
 8. Centrální registr dlužníků
 9. Neschopnost MVČR zajistit bezplatný Internet v knihovnách
 10. Problematické služby společnosti MediapolNews

Projekt roku 
(vybrala odborná porota)

Porota ocenila přístup České televize k moderním technologiím. ČT letos uvolnila několik mobilních aplikací a proměnou prošly i její weby. První tři místa ale byla, co se bodů týče, velmi vyrovnaná. Skutečnost, že projekt ŽítBrno se dostal těsně pod pomyslný vrchol, ukazuje, že politici a nejenom ti komunální potřebují nastavit zrcadlo jako sůl.

 1. Webové a mobilní aktivity České televize
 2. ŽítBrno.cz
 3. Google+
 4. Redesign Super.cz
 5. Česká pozice
 6. MapyHazardu.cz

Cena serveru Lupa.cz

Speciální cenu serveru Lupa.cz dostal za „výjimečné využití videa pro popularizaci české kultury ve světě“ prezident Václav Klaus společně s redaktorkou ČT Norou Fridrichovou, která připravuje pořad 168 hodin, za legendární video z Chile.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).