Hlavní navigace

Alwil Software: kritika testů Virus Bulletin je z části oprávněná

19. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nedávno jsme vás informovali, že význam známých testů Virus Bulletin a hodnota ocenění VB100 byly docela rázným způsobem zpochybněny. Ruští tvůrci antiviru Dr. Web se po deseti letech rozhodli tohoto prestižního testu antivirových nástrojů neúčastnit a pustili se do jeho ostré kritiky. Prý neodpovídá současným trendům v oblasti počítačové bezpečnosti a označení VB100 pro antiviry, které testem projdou bez poskvrny, není moc vypovídající o jejich reálných kvalitách. My jsme oslovili některé…

Nedávno jsme vás informovali, že význam známých testů Virus Bulletin a hodnota ocenění VB100 byly docela rázným způsobem zpochybněny. Ruští tvůrci antiviru Dr. Web se po deseti letech rozhodli tohoto prestižního testu antivirových nástrojů neúčastnit a pustili se do jeho ostré kritiky. Prý neodpovídá současným trendům v oblasti počítačové bezpečnosti a označení VB100 pro antiviry, které testem projdou bez poskvrny, není moc vypovídající o jejich reálných kvalitách. My jsme oslovili některé další softwarové firmy, jejichž produkty se testu účastní a zajímal nás jejich názor. Od AVG Technologies či Esetu jsme se sice žádné reakce nedočkali, ale dnes nám přišel komentář od Alwil Software, tvůrce antiviru Avast. Alwil Software prý nechystá žádné radikální kroky jako tvůrci antiviru Dr. Web. Ovšem v některých věcech s nimi souhlasí.

cif 24 - early cena - média

Upřímně řečeno, částečně jejich názor sdílíme. Zejm. jde o to, že značka VB100 se v současné době uděluje výhradně na základě schopnosti detekce malware z tzv. ItW sady – což je poměrně velmi omezená, uměle vytvořena množina, která už zdaleka nereflektuje realitu. To, co fungovalo poměrně dobře před cca 10 lety, je dnes už opravdu pasé. Už ze samotné metodiky výběru vzorků do ItW sady je patrně, že v dnešní záplavě různých dríve-by-download serverové polymorfních malwaru a dalších vymoženosti nemůže tento test moc odpovídat reálné situaci, uvedl pro Lupu Ondřej Vlček, lead program manager Alwilu.

Zároveň však dodal: Na druhou stranu, tyto skutečnosti jsou odborné veřejnosti poměrně známé, a jsou samozřejmě známé i redaktorům Virus Bulletinu, kteří (pokud je mi známo) připravují celou řadu změn, jež by měly vypovídací schopnosti testu výrazně zlepšit. Uvidíme, s čím přijdou – za sebe ale mohu říct, že ty lidí osobně znám, a vím, že jsou rozumní, takže předpokládám, že to bude v pořádku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).