Hlavní navigace

Kromě Hošťálkovic letos ČT neplánovaně zahájí digitální vysílání z Děvína

23. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 1. 2009

Zemské digitální vysílání České televize letos naladí více diváků, než se původně předpokládalo. Management ČT se totiž domluvil s Českými Radiokomunikacemi, které pro veřejnoprávní televizi zajišťují technický provoz základních vysílačů její digitální sítě 1, na předčasném spuštění dvou vysílačů, které měly začít vysílat až v roce 2010. Kromě ostravských Hošťálkovic jde také i jihomoravský Dě­vín.

Z Hošťálkovic začne multiplex 1 vysílat 1. března na kanále 54 sníženým výkonem 14 kW a s horizontální polarizací. Děvín přijde na řadu v listopadu, kdy ČT zahájí digitální vysílání také na hlavním jihomoravském vysílači Kojál. Spolu s ním vytvoří Děvín, ale také brněnské městské vysílače Hády a Barvičova, jednofrekvenční síť na kanále 29. Dosavadní kanál 25, na kterém multiplex 1 nyní v Brně vysílá, ČT opustí.

ČT měla původně digitální vysílání z Hošťálkovic a Děvína zahájit v květnu 2010. U Hošťálkovic ale multiplex 1 nebude po nějakou dobu využívat plný výkon vysílače. Plánovaného výkonu 100 kW zde veřejnoprávní digitální síť dosáhne až letos v listopadu. Z Děvína se bude od začátku vysílat plným plánovaným výkonem 25 kW. Ještě před ČT z tohoto vysílače začnou letos v březnu vysílat komerční televize obsažené v multiplexu 2.

BRAND

Z Hošťálkovic letos nezahájí vysílání žádný jiný multiplex. Digitální síť ČT i po startu v Hošťákovicích bude nadále vysílat i z nynějšího vysílače Hladnov a vytvoří tak pro Ostravsko jednofrekvenční síť na kanále 54, ke které se v červenci 2010 přidá ještě vysílač Lysá hora.

Ke konci letošního roku by měl být digitální signál ČT dostupný 93 procentům obyvatel České republiky. To je zhruba o pět procent více, než televize původně přepokládala, když nepočítala s letošním startem digitálního vysílání z Hošťálkovic a Děvína.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).