Hlavní navigace

Který prohlížeč měl první karty (záložky)? Možná budete překvapeni

18. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Než zjistíte, jak to opravdu je, zkuste si tipnout. Opera, InternetWorks, Mozilla, Netscape nebo TabbyBrowser?

Když se na Stránce na Facebooku zeptáte na otázku „Který prohlížeč měl první karty (záložky)?“ a nabídnete výše uvedené možnosti, bude vítězem Opera. Přesto vítězem není, s kartami (záložkami) přišla až v roce 2000, celých šest let poté, co se objevil první prohlížeč, který tento způsob ovládání využíval.

Karty (záložky, taby) jsou dnes zásadní součástí prohlížečů a už si ani příliš nedovedeme představit původní „klasický“ způsob, tedy otevírání samostatných oken (tzv. SDI neboli Single Document Interface). Po mnoha a mnoha letech odolávání s nimi přišel i nejrozšířenější prohlížeč, tedy Internet Explorer. Tomu to ale trvalo 12 let, od doby kdy se objevily v prohlížeči poprvé.

Pokud historické záznamy nelžou (a nelže ani například Wiki), tak prvním prohlížečem s kartami (záložkami) byl InternetWorks od společnosti BookLink Technologies a psal se rok 1994. Což je také odpověď na otázku z titulku.  

O tři roky později po něm se objevily záložky v rozšíření IE jménem NetCaptor. V roce 1999 přišel s kartami IBrowse, v roce 2000 již zmíněná Opera (v rámci verze 4). K Mozille se karty dostaly v roce 2001 (ve verzi 0.9.5) a k Phoenixu v roce 2002 (z toho se později stala Mozilla Firefox). SafariKonqueror doplnily karty v roce 2003 a v roce 2006 dorazily, konečně, do Internet Exploreru (v sedmé verzi).

MMF24

Prohlížeč InternetWorks na OS/2 (zdroj: Windows, Unix, OS/2 and the Mosaic War)

Na kartách  je zajímavé, že některé z patentů (5546528 například) vlastní Adobe Systems (v Evropě i USA) a společnost je neváhala využit k žalobě proti společnosti Macromedia. Ta za použití karet ve Flash nakonec zaplatila 8.2 milionu dolarů a samozřejmě zažalovala zpět Adobe, kde vyhrála 4.9 milionu dolarů. Spor se v roce 2005 podařilo urovnat. A o něco později nakonec Adobe koupilo Macromedia za 3.4 miliardy dolarů.

Mimochodem, Opeře přesto nejspíš jedno související prvenství přísluší. Velmi pravděpodobně byla prvním prohlížečem s MDI (Multiple Document Interface). Což pravděpodobně je důvodem toho, proč je mylně označována jako první prohlížeč s kartami (záložkami) neboli TDI (Tabbed Document Interface).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).