Hlavní navigace

Který prohlížeč měl první karty (záložky)? Možná budete překvapeni

Daniel Dočekal

Než zjistíte, jak to opravdu je, zkuste si tipnout. Opera, InternetWorks, Mozilla, Netscape nebo TabbyBrowser?

Doba čtení: 2 minuty

Když se na Stránce na Facebooku zeptáte na otázku „Který prohlížeč měl první karty (záložky)?“ a nabídnete výše uvedené možnosti, bude vítězem Opera. Přesto vítězem není, s kartami (záložkami) přišla až v roce 2000, celých šest let poté, co se objevil první prohlížeč, který tento způsob ovládání využíval.

Karty (záložky, taby) jsou dnes zásadní součástí prohlížečů a už si ani příliš nedovedeme představit původní „klasický“ způsob, tedy otevírání samostatných oken (tzv. SDI neboli Single Document Interface). Po mnoha a mnoha letech odolávání s nimi přišel i nejrozšířenější prohlížeč, tedy Internet Explorer. Tomu to ale trvalo 12 let, od doby kdy se objevily v prohlížeči poprvé.

Pokud historické záznamy nelžou (a nelže ani například Wiki), tak prvním prohlížečem s kartami (záložkami) byl InternetWorks od společnosti BookLink Technologies a psal se rok 1994. Což je také odpověď na otázku z titulku.  

O tři roky později po něm se objevily záložky v rozšíření IE jménem NetCaptor. V roce 1999 přišel s kartami IBrowse, v roce 2000 již zmíněná Opera (v rámci verze 4). K Mozille se karty dostaly v roce 2001 (ve verzi 0.9.5) a k Phoenixu v roce 2002 (z toho se později stala Mozilla Firefox). SafariKonqueror doplnily karty v roce 2003 a v roce 2006 dorazily, konečně, do Internet Exploreru (v sedmé verzi).

Prohlížeč InternetWorks na OS/2 (zdroj: Windows, Unix, OS/2 and the Mosaic War)

Na kartách  je zajímavé, že některé z patentů (5546528 například) vlastní Adobe Systems (v Evropě i USA) a společnost je neváhala využit k žalobě proti společnosti Macromedia. Ta za použití karet ve Flash nakonec zaplatila 8.2 milionu dolarů a samozřejmě zažalovala zpět Adobe, kde vyhrála 4.9 milionu dolarů. Spor se v roce 2005 podařilo urovnat. A o něco později nakonec Adobe koupilo Macromedia za 3.4 miliardy dolarů.

Mimochodem, Opeře přesto nejspíš jedno související prvenství přísluší. Velmi pravděpodobně byla prvním prohlížečem s MDI (Multiple Document Interface). Což pravděpodobně je důvodem toho, proč je mylně označována jako první prohlížeč s kartami (záložkami) neboli TDI (Tabbed Document Interface).

Našli jste v článku chybu?