Hlavní navigace

Kupec Bohemia.Netu je znám!

3. 12. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V dnešním článku jsme informovali o tom, že došlo k prodeji společnosti Bohemia.Net, který byl poměrně dlouho očekáván. Jako pravděpodobného kupce jsme uvedli Telenor Internet, ve skutečnosti je jím však někdo jiný, mnohem překvapivější.

Práce s neoficiálními informacemi a spekulacemi v sobě vždy skrývá jisté nebezpečí omylu. Štěstěna nám doposud na Lupě přála, takže jsme se podobných pomýlení zpravidla vystříhali (sebekriticky musím připomenout jen chybnou spekulaci o ceně, za kterou bylo prodáno Video On Line). V případě Bohemia.Netu jsme dnes tolik štěstí neměli, ale pokusím se uvést věci na pravou míru.

Telenor Internet skutečně zájem o Bohemia.Net projevoval, ve své snaze o jeho získání však nakonec úspěšný nebyl. Jak nám potvrdil Karel Taft ze společnosti SkyNet, skutečným novým majitelem Bohemia.Netu je firma European Capital Management (ECM), která již dříve, konkrétně v červenci, získala podíl i právě ve SkyNetu. ECM je v podstatě finanční fond a spojení s ním přineslo SkyNetu a nyní tedy i Bohemia.Netu zejména přístup ke kapitálu. Vlastní řízení společnosti však zůstává v rukách původních vlastníků, tedy zejména Romana Pavlíka a citovaného Karla Tafta.

Dalším krokem bude nyní fúze obou společností a dále konsolidace sítě Bohemia.Net. V plánu sice není převzetí všech uzlů této sítě od jejich současných provozovatelů, ale podle Tafta je záměrem posílení její jednoty. Pokud jde o zákaznickou obec, ve středu zájmu jsou i nadále klienti z oblasti malých a středních firem.

Přístup ke kapitálu by měl umožnit další rozvoj SkyNetu, který má velmi smělé plány do budoucna. Podle Tafta je záměrem vybudování skutečného telekomunikačního operátora, který bude po ukončení monopolu SPT TELECOMu na konci tohoto roku schopen nabízet plný rozsah služeb. V této souvislosti je podle něj pravděpodobné, že budou následovat i další akvizice, tentokrát však na poli telekomunikací, které by měly přinést potřebné know-how.

Řada poskytovatelů v poslední době nabízí služby z oblasti IP telefonie, zajímalo mne proto, zda se touto cestou vypraví také SkyNet. Jak jsem se dozvěděl, v každém případě se s tím počítá a konkrétní řešení by mělo být na světě ještě do konce tohoto roku. Cílovou skupinou budou zákazníci na pevných linkách, jako je tomu třeba v případě Telenoru, nikoliv dial-upu, které oslovuje například službe Net2Phone CESNETu.

cif-tip-téma-foto

V této souvislosti je ještě dobré zmínit skutečnost, že společnost ECM působí rovněž na poli správy nemovitostí a podle Tafta jde o tutéž společnost, která nedávno od Českého rozhlasu odkoupila rozestavěný mrakodrap v Praze na Pankráci. Tato budova by po dokončení měla mít 40 tisíc čtverešných metrů kancelářských ploch, které jistě obsadí řada lukrativních klientů, kteří budou mít zájem levně telefonovat. ECM jim jistě tyto služby může nabídnout.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.