Hlavní navigace

Kvalita signálu v zemském vysílání je špatná, shodli se panelisté

31. 10. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
31. 10. 2006

Zatímco výrobci televizorů vyvíjejí stále kvalitnější přijímače, kvalita televizního signálu z pozemních vysílačů už nesplňuje jejich nároky. Na dnešním kulatém stolu serveru DigiZone.cz věnovaném technickým aspektům digitalizace se na tom shodli Ivan Trachta ze společnosti Sony a šéfredaktor časopisu Stereo a video Luboš Hořčic.

Současná kvalita obrazu je velmi mizerná, a nevidím naději na zlepšení, prohlásil Hořčic. Podle Ivana Trachty je problém už na výstupu signálu u samotných provozovatelů televizních stanic. Mohl jsem porovnávat kvalitu obrazu jak na ploché LCD obrazovce a staré vakuové televizi, a zaznamenal jsem prakticky stejné problémy, uvedl Trachta.

Cloud23

Problém by mohlo částečně vyřešit omezení počtu televizních programů v definitivních zemských digitálních multiplexech. Po přechodné období do vypnutí analogových vysílačů sníží všechny digitální sítě datový tok na 19 Mbit/s s m­aximálně čtyřmi televizními programy. Podle Jiřího Rajduse, produktového manažera společnosti Czech Digital Group, ale vyšší kvalita znamená i vyšší cenu za šíření signálu pro televizní stanice.

1 Mbit/s ročně přijde asi na 20 milionů korun ročně na nákladech. Podívejte se na různé satelitní platformy, kde si televizní stanice rozmyslí, jak velký bitový tok využijí. Třeba UPC Direct má stanice hodně namačkané, upozornil Rajdus. Podle Ivana Trachty nynější signál DVB-T často nedostačuje ani k tomu, aby ho kvalitní přijímače dokázaly účinně přepočítat na HDTV: Vůbec nejhorší je v tomto ohledu program ČT 4 Sport.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).