Hlavní navigace

Kvalitní heslo? Využijte nějaké ty pravopisné chyby

22. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ve světě, kde nejčastěji používané heslo je 12345 a ve velké oblibě je heslo „heslo“, působí akademické výzkumy na téma „hrubé síly“ jako z jiného světa.

Ashwini Rao a kolegové výzkumníci z Carnegie Mellon University vytvořili algoritmus, který výrazně zjednodušuje rozlousknutí dlouhých hesel, zejména takových, která dávají smysl coby celá věta. Na obranu nepomáhá ani poměrně obvyklé prokládání symboly či čísly. 

Výsledky nového algoritmu jsou výrazně lepší, než mají nejčastěji používané algoritmy jako je  John the Ripper či Hashcat. A pokud je dnes možné využívat běžně dostupný hardware s kapacitou až 33 miliard pokusů o heslo za jednu sekundu, tak je asi jasné, že „hrubá síla“ v této podobě může být velmi účinná.

Výzkumníci doporučují využívat v takto vytvářených heslech pravopisné chyby. A také upozorňují, že pokud se spoléháte na poštovní adresy, mailové adresy či URL coby hesla, tak také nemusíte mít zrovna nejbezpečnější heslo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).