Hlavní navigace

Pavlína Kvapilová se přidala ke kritice dosavadního vedení ČT 24

29. 9. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
29. 9. 2011

Po moderátorovi Václavu Moravcovi se do kritiky současného vedení zpravodajského kanálu ČT 24 pustila i zástupkyně výkonného ředitele divize Nová média ČT Pavlína Kvapilová. Čtyřidvacítce podle ní chybí sebereflexe a dobré výsledky sledovanosti, které letos atakují hranici pětiprocentního podílu na trhu, souvisí především s výrazným poklesem sledovanosti programu ČT 1. Kvapilová to napsala v komentáři pro dnešní Hospodářské noviny, jímž reaguje na odpověď šéfredaktora ČT 24 Karla Nováka na kritiku Václava Moravce v témže listu.

K TÉMATU: Šéfredaktor ČT 24 Karel Novák v HN: Moravcovi jde hlavně o sebe

Faktem je, že současná ČT 24 „jede“ z drtivé části na programovém schématu z ledna 2010 (to nastavil bývalý ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich a podílela se na něm i Kvapilová, pozn. red.). Změny, které se odehrály v posledním roce: úprava odpoledních Studií, zavedení pořadů Highlight, Horizont, Tah dámou a několika dalších. Takto to funguje. Zatím. K růstu nahrávala letos krize ČT 1 a odliv diváků z ní. Skvělá čísla mohou opadnout, pokud pomine to, na čem se ČT2 4 roky snažila stavět – spojení s diváky a cit pro vývoj společnosti, konstatuje Kvapilová.

NAPSALI JSME: Václav Moravec: O Bradáčovi a spol. se mluví jako o mordpartě ČT

Moravec, který v rozhovoru pro HN kritizoval i úroveň hlavní zpravodajské relace Události a fakt, že v ní podle něj pracují jen „elévové“, se podle Kvapilové jenom snažil pojmenovat současné „nemoci“ zpravodajství ČT. Co následovalo v českém mediálním prostoru? Vesměs reakce na osobní bázi. Což zastírá podstatu. Zpravodajství urgentně potřebuje věcnou polemiku, byť je ČT 24 obecně považována za nejvýkonnější jednotku České televize, míní Kvapilová. ČT 24 má podle ní „inteligentně inovovat“, „myslet dopředu“, „identifikovat potřeby“ a „briskně reagovat“.

ČTĚTE TAKÉ: Václav Moravec se opět pustil do vedení ČT. Prý teď pochlebuje Dvořákovi

Ano, nebylo šťastné, že redaktory připravující Události nazval „elévy“ (znám ho velmi dlouho a vím, nakolik si kolegů váží). Nicméně vzkaz byl systémový: fluktuace reportérů v Událostech je velká, prolínání práce s ČT24 způsobuje, že ti zkušenější odcházejí záhy moderovat. Ideální stav je samozřejmě jiný: vytvořit podmínky talentovaným lidem, aby reportovali v rámci jedné specializace desítky let – jako na západ od nás. Měli by to být ti, kteří by si jinde hrdě psali na vizitku třeba „senior political correspondent“, vysvětluje Kvapilová.

K VĚCI: Z ČT odchází šéfové zpravodajské ČT 24, obchodu i programových o­kruhů

Ano, sledovanost je jedna z mála měřitelných věcí, o které se můžeme opřít, a určitě má být jedním z kritérií. Ale není možné rozjásaně interpretovat prostá data – bez analýzy toho, co se pod nimi skrývá, namítá Kvapilová. V podstatě tak jen opakuje slova nového generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, který nepovažuje sledovanost za hlavní měřítko úspěšnosti ČT, ale jen jedno z měřitelných kritérií. Dvořák do funkce nastupuje tuto sobotu 1. října a den předtím, v pátek 30. září, Kavčí hory dobrovolně opustí výkonný ředitel ČT 24 a Dvořákův protikandidát Roman Bradáč.

KOMENTÁŘ: Štábní kultura a la Moravec

Naopak ve vedení ČT 24 nadále zůstává šéfredaktor Karel Novák, kterého si loni v létě přivedl nyní odcházející Bradáč. Na rozdíl od výkonného šéfa ČT 24 nehodlá podle informací serveru DigiZone.cz rezignovat a počká na jednání s novým generálním ředitelem ČT, či Bradáčovým nástupcem ve funkci ředitele ČT 24. Novák však čelí silné kritice bývalého vedení zpravodajství ČT: kromě Pavlíny Kvapilové i někdejšího šéfa této stanice a nynějšího výkonného ředitele divize Nová média Milana Fridricha.

KOMENTÁŘ: Václav Moravec – hrdina naší doby

BRAND

Kvapilová, Fridrich i Moravec tvoří užší tým, který by rád znovu převzal kontrolu nad ČT 24. Po loňské výměně vedení zpravodajského kanálu ČT musel redakci opustit tehdejší šéfredaktor Michal Petrov a po několika měsících z ČT 24 odešla i Pavlína Kvapilová, která za Fridricha vedla ekonomickou redakci a speciální projekty. Moderovala také interaktivní pořad Hydepark. Po dohodě s Novákem ale postupně přešla do Fridrichovy divize Nová média.

Za Bradáčovy a Novákovy éry prošla ČT 24 úpravou programového schématu, z níž nejzásadnější bylo zavedení kontinuálního celodenního vysílání Studia ČT 24, které umožňuje kdykoli během dne okamžitě reagovat na mimořádné situace. Díky tomu vzrostl průměrný celodenní podíl ČT 24 na dospělém publiku až na pět procent, zatímco za Fridricha se pohyboval okolo tří a půl procenta.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).