Hlavní navigace

LastPass je nově zdarma i pro mobily a tablety, podporuje i okrajové platformy

21. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: LastPass
Služeb správce hesel nově mohou užívat zdarma i uživatelé pestré palety mobilních zařízení. Ruší se tím předplatné? Podporuje LastPass vaše zařízení?

Cloudový správce hesel LastPass se přizpůsobuje vývoji na trhu a nově nabízí svoje služby zdarma i uživatelům mobilních zařízení. LastPass dosud mohli bez poplatku využívat výhradně uživatelé osobních počítačů s tím, že podpora mobilních zařízení patřila do placeného balíčku prémiových funkcí. To se nyní do jisté míry mění.

Stále platí, že výhradně uživatelům s prémiovým účtem bude LastPass k dispozici současně jak pro osobní počítače, tak pro mobilní zařízení. Nově však mohou uživatelé mobilních zařízení využívat LastPass zdarma, když si ho aktivují z chytrého mobilu či tabletu, ovšem nebudou ho moci zároveň používat na počítačích.

Propojení světů osobních počítačů a mobilních zařízení zkrátka stále zůstává výhodou pro předplatitele prémiové verze služby, která vyjde ročně na 12 USD (bez DPH). K dalším benefitům patří více možností dvoufaktorové autentizace, sdílení zvolených hesel v rámci rodiny a prioritní vyřizování požadavků na technickou podporu.

Kompatibilita? Od Androidu po Firefox OS

LastPass přímo podporuje mobilní platformy Android (2.2 či vyšší), iOS (5.0 či vyšší), Windows Phone (7.5 či vyšší), BlackBerry (4.2 a vyšší) a Firefox OS (1.0 či vyšší). Jeho nativní aplikace zvládá automatické přihlašování v ostatních aplikacích nebo na webových stránkách. Nabízí také soukromé poznámky a vyplňování formulářů.

LastPass dále poskytuje vlastní softwarovou klávesnici s rychlým přístupem k uloženým heslům, ale bez podpory češtiny. Do aplikace je také vestavěn webový prohlížeč, nicméně LastPass funguje s leckterým z mobilních browserů. Mozilla Firefox a Dolphin Browser lze se službou propojit ještě lépe díky oficiálnímu rozšíření.

Microsoft Edge a LastPass zatím nespolupracují

Na počítači LastPass funguje díky rozšířením a plug-inům v prohlížečích Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Apple Safari, Opera a Maxthon. Na zbrusu nový browser Microsoft Edge se americký provozovatel služby teprve chystá. Zatím totiž prohlížeč z Windows 10 nepřinesl slíbenou podporu rozšíření.

LastPass ukládá hesla do cloudu v šifrované formě. V základu je chrání hlavní heslo, ovšem volitelně lze přidat ještě druhý stupeň autentizace. I neplatící uživatelé mohou sáhnout třeba po nástroji Google Authenticator nebo jiné mobilní aplikaci, která generuje kontrolní kódy na základě stejného standardu.

ebf - tip do článku - debata

Služba nabízí také audit odolnosti hesel a jejich generátor, automatickou pravidelnou změnu dílčích hesel a další pomůcky. Ne každému se však ukládání hesel do cloudu zamlouvá a nedávno uniklá data důvěryhodnosti neprospěla. Přesto je o podobné služby velký zájem. Z konkurentů zmiňme třeba Sticky Password či 1Password.

Dále jsou tu správci hesel a synchronizační služby jednotlivých webových prohlížečů, ovšem LastPass a podobné pomůcky mají tu výhodu, že fungují napříč prohlížeči, platformami a zařízeními. Navíc se neomezují jenom na přihlašování k webovým stránkám a aplikacím, nýbrž řeší správu hesel komplexně.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).