Hlavní navigace

Legální omamné a návykové látky by měly být od příštího roku na elektronický předpis

Martin Vyleťal

Pokud projdou změny zákona, jejichž cílem je legalizovat konopí pro léčebné účely, měly by se veškeré legální omamné a návykové látky, tedy ty, které se dnes vydávají na recept s modrým pruhem, od začátku příštího roku vydávat jen na elektronický lékařský předpis. Na ostatní kategorie léků by se pak mohl eRecept rozšířit o rok později. K léčivům, které jsou vydávány pouze na recept s modrým pruhem, patří například substituční drogy, ale také morfin, opiáty, amfetamin a další látky.

Doba čtení: 1 minuta

Pokud projdou změny zákona, jejichž cílem je legalizovat konopí pro léčebné účely, měly by se veškeré legální omamné a návykové látky, tedy ty, které se dnes vydávají na recept s modrým pruhem, od začátku příštího roku vydávat jen na elektronický lékařský předpis. Na ostatní kategorie léků by se pak mohl eRecept rozšířit o rok později. K léčivům, které jsou vydávány pouze na recept s modrým pruhem, patří například substituční drogy, ale také morfin, opiáty, amfetamin a další látky.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) spustil pilotní provoz elektronických receptů loni na přelomu dubna a května. Do začátku letošního června bylo vydáno sedmnáct a půl tisíce eReceptů, s celkovou výší úhrady ze zdravotního pojištění 10,5 milionů korun. Je to ale jen zlomek toho, co stát vydává za léky hrazené ze zdravotního pojištění.

MIF18 Šmíd_GooglePay

Za vytvoření sytému e-receptů vydalo ministerstvo zdravotnictví podle deníku Lidové noviny dosud 180 milionů korun. V květnu SÚKL vypsal nové výběrové řízení na provozování eReceptu za dalších 32,5 milionu korun. 

Zdroj: E15

Našli jste v článku chybu?