Hlavní navigace

Legální omamné a návykové látky by měly být od příštího roku na elektronický předpis

24. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokud projdou změny zákona, jejichž cílem je legalizovat konopí pro léčebné účely, měly by se veškeré legální omamné a návykové látky, tedy ty, které se dnes vydávají na recept s modrým pruhem, od začátku příštího roku vydávat jen na elektronický lékařský předpis. Na ostatní kategorie léků by se pak mohl eRecept rozšířit o rok později. K léčivům, které jsou vydávány pouze na recept s modrým pruhem, patří například substituční drogy, ale také morfin, opiáty, amfetamin a další látky.

Pokud projdou změny zákona, jejichž cílem je legalizovat konopí pro léčebné účely, měly by se veškeré legální omamné a návykové látky, tedy ty, které se dnes vydávají na recept s modrým pruhem, od začátku příštího roku vydávat jen na elektronický lékařský předpis. Na ostatní kategorie léků by se pak mohl eRecept rozšířit o rok později. K léčivům, které jsou vydávány pouze na recept s modrým pruhem, patří například substituční drogy, ale také morfin, opiáty, amfetamin a další látky.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) spustil pilotní provoz elektronických receptů loni na přelomu dubna a května. Do začátku letošního června bylo vydáno sedmnáct a půl tisíce eReceptů, s celkovou výší úhrady ze zdravotního pojištění 10,5 milionů korun. Je to ale jen zlomek toho, co stát vydává za léky hrazené ze zdravotního pojištění.

MM socky3

Za vytvoření sytému e-receptů vydalo ministerstvo zdravotnictví podle deníku Lidové noviny dosud 180 milionů korun. V květnu SÚKL vypsal nové výběrové řízení na provozování eReceptu za dalších 32,5 milionu korun. 

Zdroj: E15

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.