Hlavní navigace

Lenovo nezvládlo SuperFish, Apple (ne)koupí Teslu a Google varuje před FBI

22. 2. 2015
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Etsy ztrácí kouzlo, Ello není mrtvé, Facebook chce být virtuálně realitní a Adblock Plus v počítači spíš nechcete. Co přinesl právě končící #tyden?

Mark Zuckerberg a jeho mesiášský komplex se opět ukazuje. Podle něj je přístup k Facebooku stejně zásadní služba jako 911 (tedy volání záchranky, policie či hasičů). Šílené. Viz Mark Zuckerberg compares Facebook access to critical services like 911

Why People Believed A Top Hearthstone Player Was Tricking Everyone je místy fascinující příběh hráčů hry HearthStone, kteří dost dobře nedokázali rozdýchat to, že je porazila žena. A také klasického davového lynčování a psychóz. A jak víme, když jde o počítačové hry (a k tomu navíc o ženy), tak je to vždy velmi složité.

A ‚Overnight, everything I loved was gone‘: the internet shaming of Lindsey Stone jde ještě dál. Příběhy. V jednom internet posloužil dobře při likvidaci trolingu a šikany. V druhém opět vedl k lynčování a zničení života člověka, který nic neudělal. A těch příběhů je tam ještě víc. 

TELEgraficky

Google Play Music pro iPad Business Fish? ■ 25 let Photoshopu ■ Layers, WordPress Site Builder ■ World of TomorrowMetaflop ■ A ještě jednou 25 let Photoshopu ■ Rooms ve Windows Phone končí ■ Google má trable v Itálii ■ Fotky NASA ■ Google AdWords vede přímo k telefonování 

WEBDESIGN, INTERNET

Google: Try To Avoid Link Building Because It Can Do More Harm Than Good aneb když si Google neví rady, tak to zkusí silou. Faktem je, že silou to proti linkbuildingu zkouší už skoro druhým rokem. A podařilo se mu jedno dost zásadní: zničit podnikání v oblasti SEO. Nebo, ne-li vyloženě zničit, tak učinit je maximálně složitým, nejistým a drahým.

Filestorage.at pokud toužíte po přehledu online úložišť všeho druhu v podobě online databáze 

Užitečné a zajímavé čtení v Back Pocket Apps: Let’s Reconsider the Wireframe si všímá úskalí navrhování UX u mobilních aplikací.

TITLE a H1 by měly být stejné, tedy pokud se týče Google News. Pro SEO prý až tolik ne, ale jak už známe Google, těžko říct, s čím za chvíli přijde. Viz Google News Title Tags & H1 Tags Should Be Consistent For Ranking

Font Awesome by se mohlo hodit, vypadá šikovně a zajímavě. Příklady najdete v Examples.

Tvoříme vlastní wi-fi síť v Evropě. Z milionů domácností, jež mají náš modem, říká vlastník UPC byste asi měli minimálně zaregistrovat a začít si všímat. Protože je možné, že se váš UPC router promění ve sdílený WiFi spot.

Google si nechal patentovat ovlivnění vyhledávání tím, co se ví o minulosti vyhledávajícího. Viz Google Media Consumption History Patent Filed

Google omylem chybou algoritmu označoval weby jako hacknuté. Viz Google’s New Hacked Classifier Misclassifies Some Web Sites As Hacked. A Case Studies: Fixing Hacked Sites na Google Webmaster Central blogu si všímá toho, co s hacknutými weby dělat. Samozřejmě i z pohledu „návratu“ do indexů v Google.

SOFTWARE

µBlock vs. ABP: efficiency compared je vlastně docela dost zásadní čtení, které vám pomůže pochopit, že AdBlock Plus byste v počítači neměli mít ani omylem. Žere paměť i procesor až neuvěřitelně. Každou stránku navíc natáhne. Alternativa v podobě zmíněného µBlock vypadá podstatně ohleduplněji, ale asi si málokdo uvědomuje, jak hodně dokáže tohle „blokování“ zpomalovat a znepříjemňovat práci s prohlížečem.

Virtual-Reality Porn Is Coming, and Your Fantasies May Never Be the Same si nejsem plně jist, jestli je to hard-ware či soft-ware. Ale zní to dostatečně divoce.

S předchozím to sice nic nemá společného, ale je to tak, Facebook pracuje na verzi svých aplikací v podobě virtuální reality. Viz Facebook is working on virtual reality versions of its apps, kde píší, že by VR Facebook umožnil uživateli sdílet „jeho prostředí“ s ostatními. A prý že to budou uživatelé dělat denně.

OneDrive zkouší přetáhnout uživatele Dropboxu nabídkou 100 GB prostoru zadarmo. Má to ale háček, jenom na rok. Viz 100 GB of free OneDrive storage for 1 year. A je tam také napsáno, že pouze pro US uživatele, nicméně podle všeho to nijak nekontrolují.

Koupit si notebook či počítač s Windows bez kupy nainstalovaného crapwaru, bloatwaru a případně i adwaru či spywaru (viz kauza Lenovo tento týden) je kupodivu možné. Čistá Windows. Viz Microsoft's Signature Edition laptops deliver the ‚clean PC‘ experience you really want

Věděli jste, že duchové ve hře Pac-Man mají různé algoritmy? Viz Pac-Man ghost algorithms a video:

HARDWARE

Už máte tyč na focení selfie? Australské galerie přistoupily k zákazu jejich používání. Zábavné. Viz Australian galleries ban selfie sticks, save small speck of humanity

CD ještě nezemřela. Ale Starbucks se chystá je přestat rozdávat v obchodech. Viz Starbucks to scrap CDs in stores worldwide

MARKETING A KOMUNIKACE

The Crucifixion of Peter Molyneux Shows How Far We’ve Fallen aneb nezačínáme to trochu přehánět s kultem úspěšnosti?

Povedená taškařice. Aplikace Yik Yak nestrpí, aby se v ní psalo o konkurenčních aplikacích. Ale prý je to jen anti-spamová ochrana. Viz Yik Yak Systematically Downvotes Mentions Of Competitors

Google Science Fair 2015:

V Live Chat Increases Both Conversions and Customer Satisfaction říkají, že když dáte na web chat, zvýšíte konverze a budete mít více spokojených zákazníků. Já k tomu dodám, že to může být pravda, pokud to nebude obtěžovat jako obvykle.

Case Study: What You Actually Get with Facebook Ads ukazuje nějaká čísla kampaně na Facebooku. Třeba se vám to bude hodit.

Míra konverze se liší podle toho, na jakém zařízení probíhá. V US E-Commerce Conversion Rates, by Device, Q4 2013-Q4 2014 se můžete podívat, jak na tom jsou v USA.

3 Myths About Posting Too Much Content On Facebook si přečtěte, pokud si stále myslíte, že je špatné přispívat na Facebook hodně často. A pokud si to myslíte, tak jste navíc nepochopili nejenom to, jak algoritmus Facebooku funguje, ale ani to, jak fungují fanoušci.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Hackers rob US and global banks of millions in one of the largest heists ever vypadá na začátek zajímavého příběhu. Jeho hlavní součástí ale stejně bude to, že dokud banky na IT najímají neschopné manažery i personál, tak nic víc než masivní hackování čekat nemůžeme. Příběh má bohužel řadu nedostatků, zejména to, že Kaspersky sice správně vyvolávají paniku, ale jsou zásadně skoupí na detaily. A ano, zasaženy jsou i české banky, ale nedozvíme se jaké.

Virus schovaný ve firmwaru pevného disku. A podstatná otázka, kdo ho tam asi schoval? Viz Someone (probably the NSA) has been hiding viruses in hard drive firmware, kde se i oprávněně ptají, jak to asi je se spoluprací výrobců. A Spiegel.de k tomu má pěkné PDF.

Což samozřejmě není všechno, okolo viru na pevném disku se toho v týdnu točila spousta. Novinky.cz například napsaly, že ten harddisk pak umí hacknout jakýkoliv počítač. Ale to vynechme, zajímavější je There's no way of knowing if the NSA's spyware is on your hard drive, kde se navíc píše, že Equation group je vlastně možná NSA.

Jamie Olivier měl hacknutý web a hackeři přes něj samozřejmě zkoušeli, co dokáže malware. A protože šlo o WordPress, tak je asi jasné jak.

Google varuje před rozšířením pravomocí a možností FBI, co se týče zabavování a prohledávání digitálních dat. Tvrdí, že změna by vlastně umožnila americké vládě „hacknout cokoliv“. Viz Google warns of US government ‚hacking any facility‘ in the world.

Máte Lenovo? Tak si otestujte třeba na https://filippo.io/Badfish/, jestli v počítači nemáte spyware a adware jménem Superfish. A bez legrace. Samotné Lenovo se k tomu staví klasicky, „my nic, vše bylo pro dobro našich zákazníků“. Z jejich návodu na odstranění plyne i to, že informace o falešné certifikační autoritě byly pravdivé. Což ostatně je i v TA15–051A od US-Cert (Lenovo “Superfish” Adware Vulnerable to HTTPS Spoofing) a je to taková hezká tečka za tím vším. Lenovo to dotáhlo až k tak velké ostudě, že US-CERT musel vydávat upozornění na jejich nápady.

Lenovo to došlo a omlouvá se na všech stranách.

Lenovu to došlo a omlouvá se na všech stranách.

K Lenovu je ještě dobré přečíst si Will the madness never end? Komodia SSL certificates are EVERYWHERE. Za vším tím malérem Lenova se totiž skrývá společnost Komodia. S velmi svérázným přístupem. A vhodné čtení k tomu: Windows SSL Interception Gone Wild.

Microsoft aktualizoval Windows Defender, takže odstraňuje to, co Lenovo uživatelům narvalo do počítačů. Až tak daleko to došlo. Viz Microsoft updates Windows Defender to protect against problematic Lenovo adware. A nakonec i samotné Lenovo muselo vypustit do světa pomůcku  na odstranění SuperRyby.

Co ještě k Superfish? V Superfish Spyware Also Available for iOS and Android se dozvíte, že mají řadu aplikací pro Android a iOS. A rozhodně žádná z těch aplikací nemá čisté úmysly a všechny se tváří jako něco zcela jiného než masivní šmírování.

USA a Británie hackly velkého výrobce SIM karet, aby mohly odposlouchávat mobilní telefony. THE GREAT SIM HEIST HOW SPIES STOLE THE KEYS TO THE ENCRYPTION CASTLE uvádí, že jde o Gemalto, výrobce 2 miliard SIM karet ročně určených prakticky do celého světa. A celé je to patřičně nejasné, včetně obvyklého Snowdena na pozadí.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

TweetDeck Teams přicházejí, konečně. Včetně zásadní věci: přístupu k účtům na Twitteru bez nutnosti sdílet přihlašovací údaje ke konkrétnímu účtu. Viz Introducing TweetDeck Teams

Ello prý není mrtvé a hodlá to všem ukázat. Dokonce kvůli tomu najali nového šéfa marketingu. Viz Yes, Ello still exists and it's getting ready to reintroduce itself

Policie v Seattlu má nová pravidla pro sociální sítě, ve kterých se snaží řešit incidenty s rasistickými příspěvky policistů na jejich osobních účtech. Viz Seattle Police Dept.’s new social media policy cracks down on officers’ personal posts, kde najdete i citace z pravidel. K těm je nutno dodat, že dávají smysl.

MOBILNÍ APLIKACE

IFTTT se vrhá do aplikací pro mobilní telefony. Foťák, poznámkovník a knoflík. Ano. Čtete správně. Viz IFTTT Launches Camera, Note, Button Apps to Quickly Trigger Recipes. A kdyby vám nebylo jasné, co s tím, Gizmodo má pár nápadů: 15 Clever Recipes to Try With IFTTT's New Do Apps

RIP Tiiny. Otázka je, jestli to vůbec někdo používal. Zajímavější je ale We’re shutting down Tiiny, kde se dočtete, že vlastně Tiiny nikoho nezaujalo a produkt nedokázal přinést dostatečně víc, než konkurence. A že nevíte, co Tiiny je (bylo)? No prostě další aplikace na sdílení a socializování.

The scariest thing about the British SIM card hack is how little it accomplished si velmi trefně všímá toho, že hack Gemalto britskou tajnou službou vlastně nemá žádný odpovídající výsledek. Mobilní komunikace je děravá a velmi málo zabezpečená už sama o sobě.

STARTUPY A EKONOMIKA

Apple will buy Tesla for $75b in 18 months napsal v neděli Jason Calacanis. Chvíli poté už to na Twitteru všichni papouškovali, aniž by četli, co napsal – Calacanis si jen myslí, že to Apple udělá, ne, že by už to byla skutečnost. K víkendovému šílení o iCar to ale dobře pasuje.

A loss-making machine je příběh Starbucks a toho, jak se to dělá. Podnikáte, podnikáte, ale hodně si dáváte pozor, abyste náhodou neplatili moc na daních.

How Etsy Alienated Its Crafters and Lost Its Soul je příběh Etsy. Fenoménu, který dokázal hodně, ale jak to tak vypadá, jeho kouzlo se ztrácí.

Oscar-Nominated Movie Piracy Costs Millions klasicky počítá ušlé peníze podle počtu stažení. Ale třeba vám dá inspiraci o tom, co jste ještě neviděli. A je samozřejmě zajímavé tím, jak získat nálepku „nominace na Oskara“ znamená zvýšení zájmu.

Google Wallet se možná dočká návratu, oživení nebo, chcete-li, znovuzrození. Google si k tomu účelu pořídil společnost Softcard. A pak je tu samozřejmě hrozba, že se to možná spíš povede Applu, než právě Googlu. Viz WSJ: Google to resurrect mobile payments with Softcard purchase

INFOGRAFIKA

Šest principů designu najdete v The 6 Principles of Design

Cloud23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).