Hlavní navigace

Leoš Pohl: DVB-T by mohly obsadit satelitní a kabelové programy

16. 10. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Digitální kabelová televize DVB-C Autor: 115393
16. 10. 2006

Jedním z východisek současné krize okolo zavádění zemské digitální televize v České republice by mohla být novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která by umožnila provozovatelům kabelových a satelitních stanic vysílat i v DVB-T. V týdeníku Marketing a Media to naznačil Leoš Pohl, předseda představenstva společnosti Czech Digital Group (CDG), která je provozovatelem přechodného zemského digitálního multiplexu B.

Pohl spatřuje čtyři možnosti řešení současné krize. Podle první se poměrně brzy podaří zahájit digitální vysílání v Domažlicích a Ústí nad Labem, další rozšíření DVB-T ale budou bránit soudní spory, příprava Technického plánu přechodu na zemské digitální vysílání a novely vysílacího zákona. Podle mého odhadu tak bude digitalizace zahájena na konci roku 2008, napsal Pohl v týdeníku Marketing a Media.

Druhou možností je pokračování procesu digitalizace bez využití analogových kmitočtů televizí Nova a Prima. V takovém případě by stát použil pouze analogové frekvence programu ČT 2, chyběl by ale obsah pro definitivní multiplexy. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) by však mohla vzhledem k tomu, že v červenci 2007 skončí platnost přechodných multiplexů B a C, vypsat nové licenční řízení na obsazení definitivních digitálních sítí 3 a 4, které budou provozovat CDG a Telefónica O2. Také výsledek tohoto řízení ale mohou neúspěšní žadatelé napadnout u soudu.

ebf - partner 1

Třetí varianta počítá s dohodou všech zainteresovaných stran, zejména pak se splněním požadavků provozovatelů analogových televizních stanic. Řízení ohledně nových programů pak budou buď obnovena, nebo budou ještě pravděpodobněji zahájena nová, míní Pohl. Poslední možností je takzvaná „divoká digitalizace“, kdy se stát bude zabývat pouze kmitočtovým spektrem a novelou vysílacího zákona, která by umožnila nasadit do multiplexů programy s licencemi pro kabelové a satelitní vysílání (např. Óčko, TV Noe, Top TV).

Leoš Pohl míní, že ať už bude vývoj jakýkoli, počet diváků s digitálním příjmem televize v tuzemsku nadále poroste. Už nyní přijímá přímo digitální signál téměř 12 procent obyvatelstva a každý měsíc se tento podíl zvyšuje o téměř tři procenta. Zemskému digitálnímu vysílání se však snižuje podíl na trhu a není vyloučeno, že může klesnout až pod hranici padesát procent, upozorňuje. Na stále lepší pozici satelitní, kabelové a IP televize upozorňovali v souvislosti se soudními spory o digitální programové licence také účastníci konference Milníky digitální televize na brněnském veletrhu Invex.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).