Hlavní navigace

Leoš Pohl: Multiplex B ukončí vysílání k 31. prosinci 2006

3. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

3. 11. 2006

Programová nabídka zemské digitální v Praze se od Nového roku omezí na pět televizních stanic. Přechodný multiplex B provozovaný společností Czech Digital Group (CDG) ukončí vysílání. Na Českokrumlovské mediální konferenci to dnes řekl předseda představenstva CDG Leoš Pohl s tím, že další financování zkušebního provozu je neefektivní. Firma proto nebude žádat o prodloužení licence pro pražský experiment.

CDG by také neměla jistotu, že by jí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vůbec licenci prodloužila. Předseda RRTV Václav Žák serveru DigiZone.cz před časem naznačil, že současný zákon prodlužování experimentálních licencí na celý kalendářní rok nepovoluje. CDG by tak mohla dostat pouze licenci na dva měsíce. Totéž agentuře ČTK potvrdil i Leoš Pohl: Stávající zákony oddělily licencování obsahu od sítí a rada už podle sdělení předsedy není oprávněna prodloužit experiment. Buď budeme vysílat jen to, co můžeme, a bohužel to je jen Prima, což je neekonomické.

KL22_nominace

V současné době je v České republice asi 219 tisíc set-top-boxů, což je přibližně jeden milion diváků, cituje Pohla server Česká média. Šéf CDG zároveň vznesl otázku, jak stát v následujících třech až čtyřech letech naloží s financemi určenými na přechod k digitálnímu vysílání. Podle Pohla jde o nebezpečný hazard, který může vést ke zklamání důvěry u televizních diváků. Zmatky okolo digitalizace také vedou ke klamání investorů.

Ukončením vysílání multiplexu B přijdou diváci v Praze a středních Čechách od 1. ledna 2007 o televizní programy Prima, Óčko, 24cz, Top TV, TV Noe, TA 3 a rozhlasové stanice Classic FM, Evropa 2 a Rádio Proglas. Omezení se samozřejmě týká jen domácností závislých na zemském digitálním příjmu.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.