Hlavní navigace

Letos Nova vsadila na internet, příští rok se zaměří na nové televizní kanály

2. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
2. 9. 2008

Zatímco letošní rok byl pro televizi Nova rokem internetu, kdy spustila vlastní zpravodajský portál tn.cz a plánuje totální přestavbu hlavní internetové stránky www.nova.cz, na které už letos na podzim odstaruje velký zábavný portál, příští rok věnuje pozornost hlavně novým digitálním kanálům. V rozhovoru pro ekonomický deník E15 to řekl generální ředitel Novy Petr Dvořák.

Dvořák v interview zopakoval svou výzvu z pátečního rozhovoru pro Lidové noviny, aby stát Nově umožnil pozemně šířit více než dva programy. Podle našeho názoru by stát měl Nově dát šanci účastnit se digitalizace ještě více, protože hráči, kteří mají ze zákona nárok na kompenzační licence, si o ně neříkají. Pokud to stát pochopí a změní příslušné zákony, tak si o další licence určitě požádáme, uvedl šéf Novy.

Za optimální počet programů Novy přitom Dvořák považuje čtyři nebo pět. Již nyní Nova provozuje kromě svého hlavního kanálu také filmový program Nova Cinema a sportovní Galaxii sport, která se ještě letos přejmenuje na Novu sport. Oba tyto kanály vysílají zatím v kabelu a na satelitu. Určitě se budeme zajímat i o rozjezd dalších kanálů v příštím roce, řekl Dvořák.

O bonusovou licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání, na kterou má Nova nárok po odsouhlasení Technického plánu přechodu (TPP), si televize podle Dvořáka požádá do konce září. Šéf Novy zopakoval, že buď půjde o trošku pozměněný program Nova Cinema, nebo zcela nový tematický kanál. V podstatě jsou na stole dvě varianty – buď vezmeme Novu Cinemu jako základ nového kanálu, lépe ho zabalíme a dáme na trh. Nebo necháme Novu Cinemu v kabelu a vybudujeme nový kanál a zaměříme ho na jinou cílovou skupinu – ženy v domácnosti, děti nebo teenagery, přiblížil Dvořák.

MM socky3

Pokud by volba padla na Novu Cinemu, přechodem do zemského digitálního vysílání by na ní Nova doplnila pořady vlastní výroby. Zvýšili bychom pestrost vysílaných pořadů nebo změnili grafiku, uvažuje Dvořák. Takto pozměněná Nova Cinema by mohla začít vysílat v DVB-T do dvou měsíců od udělení bonusové licence. Spuštění zcela nového kanálu si vyžádá čtyři až pět měsíců příprav. Každopádně se start bude datovat na počátek či první polovinu roku 2009, protože letos se nám již nepodaří nasmlouvat jakékoliv reklamní peníze, vysvětlil Dvořák.

Pořady vlastní výroby se ale Nova bude nadále snažit umisťovat především na svůj hlavní program. Vlastní výroba je velmi drahá. To znamená, že ji můžeme amortizovat na kanálech s vysokou sledovaností. Takže se v příštích několika letech budeme zaměřovat hlavně na Novu. Pár drobných věcí se ale objeví i na nových kanálech. Oddělení developmentu například nyní vyvinulo pro Novu Cinemu filmový magazín. Na ostatních kanálech se ale vlastní výroba objeví – alespoň zpočátku – jen minimálně, dodal Dvořák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.