Hlavní navigace

Letos se šířilo 107 miliard nevyžádaných e-mailů každý den

11. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost Symantec ve své výroční zprávě MessageLabs Intelligence 2009 Annual Security Report shrnuje dění na poli bezpečnosti v tomto kalendářním roce. Začít můžeme spamem, jehož průměrný podíl na veškeré e-mailové korespondenci letos činí 87,7 procenta. Minimem byl podíl 73,3 % z února, kdy se krátkodobě projevilo odstřižení serverů společnosti McColo, která poskytovala spammerům zázemí. Každý den je průměrně odesíláno 107 miliard nevyžádaných e-mailů, přičemž 83,4 procenta z nich rozesílají…

Společnost Symantec ve své výroční zprávě MessageLabs Intelligence 2009 Annual Security Report shrnuje dění na poli bezpečnosti v tomto kalendářním roce. Začít můžeme spamem, jehož průměrný podíl na veškeré e-mailové korespondenci letos činí 87,7 procenta. Minimem byl podíl 73,3 % z února, kdy se krátkodobě projevilo odstřižení serverů společnosti McColo, která poskytovala spammerům zázemí. Každý den je průměrně odesíláno 107 miliard nevyžádaných e-mailů, přičemž 83,4 procenta z nich rozesílají botnety. Nejaktivnější byl Cutwail, který se staral o rozesílání 29 procent veškeré nevyžádané pošty, tedy 8 500 miliard nevyžádaných zpráv od dubna do listopadu 2009. Deset nejvýznamnějších botnetů, mezi nimiž je Cutwail nebo Rustock a Mega-D, nyní ovládá nejméně pět milionů napadených počítačů.

Za nejobávanější hrozbu letošního roku Symantec označil červa Conficker/Downadup, který si zejména v první polovině roku získával značkou mediální pozornost, ale dodnes stále obsazuje první místa na žebříčcích nejčastěji detekovaných hrozeb. Tvůrci záškodnických programů se letos aktivněji věnují vývoji nových variant již existujících hrozeb. Letos bylo vytvořeno o 23 procent variant více, než v roce 2008. Právě ve vývoji většího množství variant vidí Symantec důvod poklesu infikovaných e-mailů. Letos se virus šířil v průměru jednou ze 286 zpráv. Ještě loni šlo o jeden exemplář na 143 e-mailů. Míra výskytu phishingových útoků byla jeden útok na 325 e-mailů. V součtu ale v roce 2009 bylo distribuováno více než 161 miliard phishingových zpráv. (Tisková zpráva)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).