Hlavní navigace

LG 43LF630V: pomalejší reakce, ale výtečný poměr cena/výkon

2. 12. 2015
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: LG
Plných 109 cm úhlopříčky za 12 990 Kč. K tomu navíc linuxový OS a skvělá výbava, včetně podpory HEVC. Tahle TV patří momentálně k největšímu hitu.

WebOS 2.0 nepatří k nejrychlejším, což začíná být nepříjemná pravda. I na to se v této recenzi zaměříme. A také na vyzkoušení satelitního tuneru, ověření Wi-Fi Miracast, kterou LG oficiálně neuvádí, a také především na obraz. Mimochodem, nejbližší konkurent je u stejného rozměru a Android TV na 19 000 Kč. Nic dalšího jsem nenašel, a to ani v úhlopříčce 102 cm, tedy 42 palců.

LG 43LF630V s hodně lesklou obrazovkou (podívejte se na některé fotografie a opět :( uvidíte autora…) je vedle testovaných 43" (109 cm) ke koupi i v 81 cm (32"), 102 cm (40"), 124 cm (49") a také ve 140 cm, tedy 55 palcích.

Televizor je vždy ve Full HD a postaven kolem linuxového (unixového) operačního systému WebOS 2.0 v druhé generaci a tunerů DVB-T2/S2 s podporou kodeku H.265/HEVC, která je už funkční nejen u S2, ale také u T2. Možná si vzpomínáte, že jsem se před časem zmiňoval, že si LG vyžádalo streamy od Českých Radiokomunikací s tím, že vše vyzkouší, nastaví a aktualizuje firmware. Jak se zdá, nyní vše klaplo, i když je to pochopitelně bez záruky, což při zkoušení TV s DVB-T2/HEVC vidím, protože jde stále POUZE o příjem současného EXPERIMENTÁLNÍHO vysílání.

Zdůrazňuji to pro některé šťouraly, kteří se s tímto faktem ne a ne smířit.

Televizory si tedy (některé) zkouším jen pro sebe a nikoli pro vás, protože to postrádá smysl. Ten to začne mít po najetí na standard někdy v polovině příštího roku. Do té doby musíme věřit výrobcům, což se mi zdá rozumné, protože poslední dobou opravdu poctivě aktualizují. Alespoň ti masoví, a jak jsem se nyní dozvěděl, včetně Sony.

Vraťme se ale k LG 43LF630V.

I když výrobce na svých stránkách píše, že je zabudována podpora Wi-Fi Miracast a Intel WiDi, v menu tyto volby nejsou a narazil jsem pouze na Wi-Fi Direct.

LG rovněž hovoří o podpoře bezdrátové synchronizace zvuku, takže se rovněž pokusím zjistit, co se za ní skrývá a o co vlastně jde. Televizor totiž nemá Bluetooth…

Instalace pro pětileté dítě

Připojení podstavce vyžaduje trochu přemýšlení, ale tentokráte to není o šroubech, které jsou totožné (sláva…). To softwarová instalace s „ptákem fazolákem“ je na tom podstatně hůře. Mimochodem, LG jí říká „Zábavné nastavení“. Z mého pohledu je však otravná, pomalá a prokládaná nesmysly, takže vše vypadá, jakoby výrobce očekával, že televizor bude instalovat pětileté dítě.

U Wi-Fi narazíte na to, že se zapomnělo na připojení přes tlačítko WPS, a bylo tudíž nutné zadat heslo.

Satelitní instalace je primárně orientována na dvě družice Astra (19,2 a 23,5).

Prvotní instalace TV je v tomto ohledu automatická a nikam jinam mě nepustila, dokonce ani na prostý výběr družice. A protože potřebuji Thor, na které se nachází freeSAT, se kterým televizory momentálně testuji, měl jsem prostě smůlu. Navíc vždy zůstala vybraná alespoň jedna Astra, takže to vypadalo na hodně dlouhou instalaci.

Nakonec televizor ladil obě (?), ale naštěstí šlo družice přeskočit.

Satelitní instalace opravdu není ideální a vidíme to i u konkurence čím dál tím častěji (tady naštěstí alespoň následně jdou upravit parametry).

Jakmile máte tohle za sebou, musíte odsouhlasit dvě smlouvy, přetrpět dvě hrůzné animace a je hotovo. I na prostém DVB-T to při snaze o druhou instalaci trvalo poměrně dlouho. Ale jak říká LG, alespoň si užijete „zábavného nastavení“…

Na závěr se dozvíte, že výrobce u svých televizorů zlikvidoval widget/aplikaci pro 3D obsah a i to potvrzuje, že pseudo3D byl jen marketing, který rychle vyprchal.

Setřídění kanálů (jde to pouze po jednom) můžete dělat buď fyzicky změnou čísla, což je v případě WebOS zbytečné složité, nebo s využitím oblíbených položek. I tady bude muset výrobce ještě popracovat, ale naštěstí to neděláte často…

V balení televizoru jsem našel vynikající LG MagicRemote-AN-MR600 2015, což je hodně velké překvapení! Vyzkoušet jsem ho ale nemohl, protože se mi ho nepodařilo rozchodit.
Autor: LG

V balení televizoru jsem našel vynikající LG MagicRemote-AN-MR600 2015, což je hodně velké překvapení. Vyzkoušet jsem ho ale nemohl, protože se mi ho nepodařilo rozchodit.

Pomalejší ovládání, i když jasné a pochopitelné

Ovládání na televizoru nabídne multifunkční joystickový ovladač pracující se systémem krátkého a dlouhého stlačení, který pohybem do stran přepíná kanály, resp. řídí hlasitost, a dokáže také televizor vypnout a vyvolat menu nastavení.

To základní se objeví ve sloupci po pravé straně obrazovky a v nabídce jsou přednastavené režimy pro obraz a zvuk, změna poměru stran, časovač spánku a rodičovská kontrola.

Poslední volbou jsou tzv. „Pokročilá nastavení“, ale ve skutečnosti jde jen o vstup klasického Menu nastavení tak, jak ho znáte odjinud. To je už klasicky textové a řídí se obvyklým systémem šipková tlačítka a OK.

Přepnutí mezi volbami trvá od sekundy do necelých dvou, pokud ale vyvoláváte seznam naladěných kanálů přes tlačítko List, počkáte si povětšinou ještě déle.

Lehkost, a hlavně rychlost, předchozí platformy NetCast se z WebOS 2.0 poněkud vytratila a rozdíl je hodně znatelný.

V menu jde povětšinou kolovat, což už ale nejde u multimédií, takže u velkého disku nastávají problémy.

Pomalé osmidenní EPG s „obrazem a zvukem“

Přechod do a také z EPG trvá – zvláště v prvním případě – nějaké dvě, tři sekundy. Pokud ho ale vyvoláváte po zapnutí TV poprvé, může to být i podstatně déle. Třeba dvakrát tak dlouho a během této doby neslyšíte ani zvuk.

Po EPG se můžete libovolně pohybovat, dokud nenajdete pořad, který vám vyhovuje, a nezmáčknete na něm OK. Pak se kanál objeví v malém náhledu vlevo nahoře. Jestliže se chcete na kanál přepnout v celoobrazovkovém náhledu, stačí OK zmáčknout na jeho názvu.

Program se stahuje po přepnutí na daný multiplex, ale kupodivu stačí, když je jeden z jeho kanálů zobrazen v náhledovém okně.

Pokud jde o ukládání dat do cache paměti, nebývalo to pravidlem, ale občas se to televizoru podařilo a přežila i jeho vypnutí. Systémové to ale nebylo a záměr jsem v tom nepozoroval.

Nepříjemné u EPG od LG je to, že pokud se chcete přepnout o den dále, musíte v seznamu vystoupat až na 1. kanál. Teprve pak se dostanete na příslušnou volbu, která je nad ní. Teletextová tlačítka pro to vyhrazena nejsou a podle nápovědy funguje pouze žluté pro celoobrazovkové sledování kanálu a modré pro návrat na aktuální datum a čas. Mě pracovalo ještě červené a zelené (shodná funkce – zobrazení filtru kanálů a tunerů).

Pořad si můžete nahrát nebo se na něj nechat upozornit a televizor se dokonce probudí z pohotovostního režimu.

Funkce a aplikace Smart TV se zobrazují v liště ve spodní části obrazovky.
Autor: Bohumil Herwig

Funkce a aplikace Smart TV se zobrazují v liště ve spodní části obrazovky.

„Chytré“ funkce

Vyvoláte je tlačítkem s ikonkou domečku a objeví se jako lišta na spodním okraji. V prvním přiblížení jsou ikony velké, jakmile odjedete do strany na další část, výrazně se zmenší, aby se jich na obrazovku vešlo více. Ikony si bohužel nelze přestavit podle svého, takže například pro vyvolání multimédií musíte zajet hodně daleko doprava. Je tak lepší zvolit alternativní cestu a sáhnout po tlačítku přepnutí vstupu a výstupů.

V této části mě překvapilo problematické ovládání s často na světle naprosto nevýrazným „kurzorem“, takže jsem měl problém vidět, na které nabídce se vlastně nacházím. Vše se zvýraznilo za šera…

Nedařilo se také aktualizovat YouTube. Nakonec se to povedlo, ale z neznámých důvodů se mi v nabídkách povětšinou objevovala ruská videa. Nakonec jsem ale přece jen narazil na něco českého. Ruskou YouTube invazi prorazila až Barbora Poláková…

Z českých aplikací je v LG Smart vidět Filmbox Live, Port.cz a Voyo. Překvapilo mě ale, že i když si televizor hned po instalaci vyžádal aktualizaci, následně ji ještě chtěla každá aplikace, na kterou jsem se v chytré části obrátil. Bylo to poněkud nudné a hlavně otravné.

Zvláště když jsem to někdy musel dělat i dvakrát.

Vyzkoušel jsem také HbbTV a zdálo se být opět bez problémů. Snažil jsem se otestovat i napojení mobilu LG Flex 2 přes Wi-Fi Miracast. Volba však v menu nastavení vůbec nebyla a viděl jsem pouze Wi-Fi Direct (viz galerie níže). Přes něj jsem se ale nepřipojil. Sáhl jsem proto po ikoně Screen Share v chytré části a k mému překvapení jsem byl v průběhu napojování vyzván k zapnutí Wi-Fi Miracast na mobilu. Vzápětí jsem se bez potíží napojil, a i když televizor operoval přes 2,4 GHz (5 GHz neumí) jako Wi-Fi n, přenášená obrazová kvalita byla překvapivě vysoká. Musím říci, že už jsem viděl podstatně horší obraz z podstatně dražších televizorů.

V menu nastavení narazíte ještě na volbu „LG Connect Apps“. Ta se však typicky týká aplikací pro ovládání televizoru z mobilního telefonu.

Překvapivě hodně možností nejen u obrazových úprav

Přednastavených obrazových režimů je osm, včetně dvou expertních s kalibrací ISF, a v základu mj. upravíte barevnost, podsvícení či teplotu barev. V pokročilých nastaveních pak gama korekci, šíři barevného rozsahu (dva stupně) a tzv. preferovanou barvu. Ta dovoluje upravit odstín pleti, trávy a nebe, a i když v prvním případě jsem to nepotřeboval, v druhém a třetím se to hodilo a není divu. Jsme přece jen v nižší střední třídě a takovéto funkce mohou hodně pomoci. Nicméně byl jsem překvapen, že při ceně necelých třináct tisíc je obraz solidně vyvážený.

Na druhou stranu neříkám, že zelený trávník byl ideální nebo se ideálu blížil. To je bohužel málo časté.

Jakmile přepnete na jeden z expertních režimů, uvidíte nastavení horizontální a vertikální ostrosti, vyvážení na bílou a k dispozici je mj. i kompletní správa barev. Ta zahrnuje jemné doladění tří barev z modelu RGB a tří barev doplňkových – azurové, žluté a purpurové.

Zvukových režimů je šest a některé jsou od sebe i slušně rozlišeny. U zvuku upravíte pětipásmový ekvalizér a manuálně můžete také – pro digitální optický audiovýstup – upravit synchronizaci obrazu a zvuku, což jde ve dvaceti stupních. Bluetooth tu ale opravdu není, takže se úvodní slova o bezdrátové synchronizaci míjejí účinkem. Možná se ale týkají zvukových lišt napojitelných přes Wi-Fi, které má LG taktéž v nabídce.

Poměrů stran pořadů je sedm a nechybí 14:9, Originální či 4:3. Jsou tu ale také dva zoomové režimy a 16:9, což je volba nastavená po instalaci.

Přehrávání bez nutnosti vybírat druh multimédií

V souborovém manageru se nedá kolovat, ale jinak je ovladatelný běžným způsobem, tedy šipkovými tlačítky, OK a Zpět. Exit pak manager ukončí.

Připojoval jsem různá média a nakonec jsem skončil u kombinované flash paměti (USB 2.0/Micro USB 2.0) Kingston DataTraveler microDuo s kapacitou 32 GB. Televizoru se totiž nepodařilo připojit SSD flash disk Freecom Tough Drive USB 3.0 s kapacitou 256 GB. Terabajtový klasický disk Freecom Mobile Drive Sq TV určený speciálně pro nahrávání už připojen byl, a dokonce se i správně identifikoval. Načtení souborové struktury bylo okamžité.

Náhledy souborů se zobrazují do ikon, jejichž velikost neovlivníte a na danou úhlopříčku jsou poněkud velké, takže se vypíší pouhé tři řady po pěti položkách. Textový seznam vypsat nejde.

LG nabízí přehrávání podle jednotlivých typů multimédií plus nahrávky, je tu ale také možnost přehrát vše, což je podstatně operativnější.

Z fotografií televizor přehrál JPG a PNG, naopak nezvládl BMP, i když ho zobrazil. A nezvládl také udělat náhled z 3D snímků. To je bohužel časté, a přitom 3D snímky jsou to jediné, co má smysl.

Muzika se přehrála ve formátech WAV, WMA, MP3 a FLAC, i když v náhledu, který jsem u WebOS snad ještě neviděl (viz foto v galerii výše).

U videa narazíte na výtečné externí titulky, ale nastavit je musíte až při samotném přehrávání. Naštěstí volby zůstanou zachovány. Příslušnou položku však představuje nic neříkající „šipka“ navíc vedoucí špatným směrem. Za ní je ukryto vše potřebné, včetně úpravy velikosti titulků, jejich synchronizace, pozice či dokonce barvy.

Televizor příjemně překvapil přehráním Full HD videa s kodekem H.265/HEVC, jinak mj. zvládl koncovky MTS i M2TS a poradil si s čistým MPEG-4, s H.264 i AVCHD 1080. A kupodivu i se zvukem v DTS, což bylo hodně příjemné překvapení.

Instalací satelitu LG potěší jen ty, kteří používají družice Astra. Ostatním připravil výrobce samé komplikace. V menu to ale po prvotní instalaci TV už šlo obejít.
Autor: Bohumil Herwig

Instalací satelitu LG potěší jen ty, kteří používají družice Astra. Ostatním připravil výrobce samé komplikace. V menu to ale po prvotní instalaci TV už šlo obejít.

Tmavší, ale také zářivější barvy a pomalejší operace

Televizor má evidentní sklon dělat tmavší barvy ještě tmavšími a někdy to vysloveně udeří do očí. To je také, společně s plakátově ostrými barvami a občasným rozostřením při rychlém pohybu (ne vždy), moje nejvýraznější námitka (ke kvalitě obrazu).

To první je chyba, to druhé nepochybný záměr a to třetí? Inu co můžete čekat od takto velkého televizoru za 12 990 Kč? (Platilo by to ale, i kdyby stál o tři, čtyři tisíce více…)

V každém případě vzhledem k ceně nabízí LG 43LF630V co do obrazové kvality překvapivě dost hodně a v tomto ohledu je nadprůměrný. Dokonce až tak, že nejspíše přežijete pomalejší (a pomalé) operace WebOS 2.0, a to včetně režimu spouštění televizoru a toho, že pár sekund po zapnutí nelze dělat v podstatě nic, včetně prostého přepnutí kanálu.

Škoda, že je v nabídkách pár nedotažeností, které by mohly práci urychlit. Když například vyvoláte menu nastavení, z nepochopitelných důvodů se ocitnete přímo na volbě pro jeho ukončení, namísto abyste byli na první položce, kterou je obraz. Sekunda sem, sekunda tam (tak dlouho – zhruba – trvá přechod mezi volbami první úrovně) a vše se tak nějak nastřádá.

Ve WebOS také zjevně nejsou zcela v pořádku chytré funkce. I když totiž aplikace nejdou uspořádat, alespoň mě se to nepovedlo, měla by se ta nejpoužívanější objevit na prvním místě. Ani tohle se nedařilo a televizoru se to povedlo až po třech dnech intenzivního používání funkce Smart Share. I tak ale byla vždy vysvícena volba „LG Content Store“, a nikoli ta poslední použitá.

Zvukově je televizor lehce nad průměrem své současné cenové relace a rozhodně potěší dostatečná rezerva zesilovače. Ta mi často chybí i u mnohem dražších televizorů.

Solidní jsou multimédia a externí titulky u videa jsou vysloveně excelentní. Univerzální dálkový ovladač, který dobře znám z jiných televizorů LG, je taktéž parádní, i když v mém případě dorazil poškozený.

A čekání typicky při přechodu do EPG? To se prostě musí přežít.

Pokud je váš rozpočet hodně omezen a toužíte po relativně rozměrném a velice dobře vybaveném televizoru s moderním operačním systémem, nezapomeňte se na 43LF630V podívat. LG výrazně urychlilo operace mezi WebOS verze jedna a dva a doufejme, že tento trend bude pokračovat. Zapotřebí by to bylo nejen u tohoto přístroje, ale i u několikanásobně dražších modelů.

Hodnocení

pro: kombinace cena/výkon (!), na danou cenu výborný obraz a bohatá výbava, excelentní externí titulky v multimédiích, moderní operační systém, ale…

KL24

proti: …s poněkud pomalou odezvou, slabé EPG s někdy problematickým ovládáním

Balení obsahuje

  • pohybový dálkový ovladač
  • 2× tužkové baterie (AAA)
  • nenatáčitelný podstavec
  • napájecí kabel (třížilový)
  • uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete „rychlé nastavení“ (Quick Start)
  • záruka: 24 měsíců

Chtěli byste mít u chytré TV linuxový operační systém?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).