Hlavní navigace

LG 65UF950: rozháraný návrh, ze kterého bych měl obavu

8. 7. 2015
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: LG
Nejvyšší televizní řadu vybavenou veškerými dostupnými vychytávkami jsme otestovali, včetně přenosu Ultra HD přes internet. Díky UPC a Filmbox Live.

Koncept „Slim&Light“, ve kterém je tento přístroj proveden, se vyznačuje apartním podstavcem a uzounkým rámečkem, ke kterému je ale nutné ještě připočíst asi centimetr černé plochy, která roubí panel ze třech stran (dole je rámeček širší, takže tam černá plocha není vidět). Je tu ale také elegantně provedená zadní strana, která si přímo říká o umístění do prostoru, a jak si můžete všimnout z galerie v článku, má televizor i nádherný boční profil. Bohužel v něm tkví i jeden ze dvou základních problémů.

Výbava je na úrovni a vedle kompletní podpory H.265/HEVC, včetně 2K 60P, 4K 30P a 4K 60P, nabízí i pasivní 3D, zdvojené tunery a technologii Color Prime s podsvícením s vylepšenými LED diodami a technologií Quantum Dot s prý až o 30 % vyšším barevným gamutem. Říkám „prý“, protože to nejsem schopen změřit a poznat.

Řada UF950 je ke koupi v úhlopříčkách 140 cm (55", 94 990 Kč) a 165 cm (65", 119 990 Kč) a vedle zmiňovaných vlastností za pozornost stojí i 60wattový zvukový subsystém disponující šesti reproduktory systému 4.2 od značky Harman Kardon pokrývajícími všechna pásma. A pokud jste někdy slyšeli Harman Kardon v BMW, není třeba nic dodávat. Tady je zvuk to jediné, co opravdu funguje, jak má.

Jen tak pro srovnání…
Autor: LG

Jen tak pro srovnání…

Podivná instalace s „krto-ptákem fazolákem“

Animované hračičky zjevně LG jdou (foto už vyšlo několikrát), ale zdržují. Tedy pokud zároveň při instalaci televizoru nemáte chuť pozorovat „krto-ptáka fazoláka“, jak mává transparentem při rodičovské kontrole nebo si vegetí ve slunečníku s brýlemi na nose.

Pro mne osobně otrava.

Jinak je proladění pásma DVB-T důkladné, takže nijak rychlé, napojení na bezdrátovou síť, které je součástí instalace, bezproblémové a softwarová klávesnice pohodlně ovladatelná. Díky excelentnímu polohovému ovladači se heslo zadává pohodlně, protože pohyb kurzoru je precizní a přesný.

Montáž podstavce je jednoduchá. Je totiž v jednom kuse, takže stačí jen namontovat dvě stojiny z lehkého kovu a do nich zasunout panel. Šrouby mají stejný průměr i velikost a vše je navrženo výborně. Až na samotný panel. Televizor se na podstavci poněkud klepe, ale není to tím, že by byl nestabilní. To souvisí s návrhem panelu jako takového, k čemuž se ještě dostanu.

Co se týče třídění kanálů, využít můžete jejich fyzického přesunutí, což jde i v případě více kanálů najednou, nebo sáhnout po seznamu oblíbených stanic.

Vynikající pohybový ovladač LG MagicRemote (AN-MR600). Kurzor se s ním řídí parádně a protože je vysloveně univerzální, dá se využít i pro běžné funkce. Proto také LG u vyšších modelů TV vypustilo klasický ovladač jako takový a dodává pouze tento. A to je letos unikát!
Autor: LG

Vynikající pohybový ovladač LG MagicRemote (AN-MR600). Kurzor se s ním řídí parádně a protože je vysloveně univerzální, dá se využít i pro běžné funkce. Proto také LG u vyšších modelů TV vypustilo klasický ovladač jako takový a dodává pouze tento. A to je letos unikát.

Excelentní ovladač, a to naprosto

Zatímco jiní dávají dva ovladače, LG v klidu dává jen jeden a ví proč. Má totiž excelentní ovládání kurzoru, jaké jsem nikdy u jiné TV značky neviděl, a pohodlně ho můžete využít i pro klasické ovládání textového menu nastavení. To nabízí klasické položky bez možnosti v nich kolovat (jde to pouze na první úrovni menu), na čemž ovšem ovladač vinu nenese.

Pokud není kurzor myši zobrazen, objeví se po prostém posunu středového kolečka majícího tři polohy – pohyb nahoru, dolů a Enter.

Díky tomu, že ovladač má navíc i běžné číselné klávesy a barevná teletextová tlačítka, jde o naprosto univerzální ovladač, který navíc dostanete i s jinými „lepšími“ modely LG. Jediné, co zamrzí vzhledem k ceně tohoto televizoru, je fakt, že by měl být podsvícen, a to bohužel není. Někomu může také vadit absence tlačítek pro multimédia, ale ta jsou softwarová.

Naopak příjemné je to, že ovladač drží při položení na bok a dá se také postavit. Relativně stabilně…

Kvalitní osmidenní EPG

Vstup do EPG, zde nazývaného Guide, je poněkud pomalejší a zvuk se při něm na pár sekund přeruší, což se stane i při odchodu.

Jinak v EPG funguje obraz i zvuk, cache paměť se bohužel prakticky nepoužívá a data s výjimkou posledního multiplexu vždy po vypnutí a zapnutí zmizí. Televizor si je také stahuje až po vstupu na multiplex, což se dělá zmáčknutím OK na vybraném kanálu nebo kliknutím myší. Stanice se pak objeví v náhledu a pokud ji chcete mít na celé obrazovce, stačí z EPG vyskočit nebo si z podrobných informací vybrat volbu náhled.

Na pořad se můžete nechat upozornit nebo si ho nahrát a televizor se dokonce i probudí z pohotovostního režimu.

Rychlost WebOS 2.0 a chytré funkce

Rychlost operací je opravdu častou otázkou a u takto drahého televizoru je na místě více než kdy jindy. S rychlostí jsem byl ale kupodivu povětšinou spokojen. Funkce na tlačítku Domov se objevují prakticky okamžitě, spuštění aplikací také není nejpomalejší, takže v tomto ohledu je vše v pořádku. Jen jsem musel prakticky všechny nejprve aktualizovat (televizor si to po instalaci neudělal) a hlavně to nešlo udělat na jeden zátah. Platilo to jak o YouTube, tak o Filmboxu a například i o Voyo. V nabídce visí ještě zkrachovalý Topfun a výzva k aktualizaci widgetu měla za následek pouze černou obrazovku.

S rychlostí jsem naopak nebyl spokojen při přechodu do EPG, kde je znát výpadek zvuku na nějaké dvě, tři sekundy a platí to i při odchodu. Poněkud rychlejší by mohly být i operace v menu nastavení, kde je znát menší zpoždění při přechodu mezi nabídkami první úrovně, a připravte se i na to, že hned po zapnutí nepůjde televizoru ztlumit zvuk. V každém případě to ale není nic katastrofálního. WebOS 2.0 oproti předchozí verzi velmi výrazně zrychlil a nebýt zvukového zpoždění u EPG a pomalejšího náběhu při vyvolání seznamu stanic přes tlačítko List, námitky bych ani neměl. V druhém případě je v tom ale televizor z velké části nevinně, protože k nabídce stanic se přidává i informace z EPG, a to přece jen chvíli trvá. Kdyby ovšem EPG mělo rozumnou paměť, do které by si na pozadí stahovalo data, vyřešilo by se i tohle, což bohužel nikdo, včetně LG, neřeší. Navíc na unixovém operačním systému by to neměl být naprosto žádný problém.

Přehled vstupů, které vyvoláte třeba i přes speciální tlačítko. Tohle je udělané výborně!
Autor: Bohumil Herwig

Přehled vstupů, které vyvoláte třeba i přes speciální tlačítko. Tohle je udělané výborně.

Videotéky Voyo a Filmbox Live pracovaly naprosto pohodově a spolehlivě a internetová linka UPC zjevně fungovala jak přes den, tak v problémové večerní, resp. noční hodiny.

U Filmbox Live jsem projel nejen HD pořady, ale hlavně filmy v Ultra HD (4K). Ty díky spolupráci s UPC a na garantované rychlosti 120 Mb/s letěly jak uragán a na takto kvalitním „signálu“ se televizor cítil jako ryba ve vodě. V praxi u mě doma, resp. u kamaráda, který internet přes UPC používá, jsem poprvé naživo viděl, co znamená streamovat Ultra HD po internetu, navíc při rychlosti, se kterou nebyl naprosto žádný problém pustit na tabletu a mobilu druhý a třetí film v HD.

Vyzkoušel jsem i některá 4K videa z YouTube a doporučit mohu zejména „COSTA RICA IN 4K 60fps…“. Toto video jelo opravdu v Ultra HD a na televizoru to bylo znát.

Vyzkoušel jsem i funkci LG SmartShare, která ovšem úplně zklamala, protože nedokázala ani najít mobil LG Flex 2 se zapnutým Wi-Fi Miracast, natož aby se s ním propojila. U televizoru fungovalo pouze Wi-Direct, ale volba je jen v menu nastavení a nikoli ve SmartShare, což tak nějak nechápu. Pochopil jsem to až po chvíli, kdy jsem na liště chytrých funkcí zcela u konce narazil ještě na speciální volbu ScreenShare, u níž se píše o kompatibilitě s Wi-Fi Miracast nebo Intel WiDi. Přes ní jsem konečně mobil propojil a propojil jsem i můj ultrabook Acer Aspire S3. Proč to ale LG dělá takhle složitě, nechápu.

Na Acer Aspire S3 s Windows 8.1 se televizor správně identifikoval a zobrazil plochu ultrabooku.
Autor: Bohumil Herwig

Na Acer Aspire S3 s Windows 8.1 se televizor správně identifikoval a zobrazil plochu ultrabooku.

K televizoru jsem napojil i klávesnici Logitech K400 Plus, která pod WebOS 2.0 fungovala ovšem jen částečně. Domovské menu či tlačítko Zpět a další předprogramované funkce nepracovaly, ale dotyková destička, resp. pohyb kurzoru, fungoval, stejně jako šipková tlačítka a ovládání hlasitosti. Pohodlně jsem přes ni také zadal heslo ve Voyo, ale u aplikací vždy záleží na tom, zda to povolují, či nikoli. A typicky HbbTV České televize to neumí nikdy a nikde. Mimochodem, nakonec jsem našel vyvolání domovského menu na tlačítku F6 původně určeného pro funkci Zobrazit/skrýt plochu, F7 (max. okno) a také F8 (přepnout obrazovku).

Zmínil jsem HbbTV. To jelo bezproblémově a okamžitě po instalaci, i když kvalita obrazu při přenosu starších materiálů typu 576p nebyla na takové úrovni, na jaké bych ji při ceně televizoru čekal, a stačil jen malý švenk kamerou, aby bylo vidět znatelné překreslování (a to linka vskutku nebyla z nejpomalejších).

Na potíže s převáděním méně kvalitních materiálů jsem ale narazil i jinde, a to je něco, co by se v této cenové relaci stávat rozhodně nemělo.

Přednastavené zvukové režimy.
Autor: Bohumil Herwig

Přednastavené zvukové režimy.

S kalibrací ISF

K dispozici je celkem sedm přednastavených obrazových režimů plus dvě volby s kalibrací ISF. Podle vybraného režimu pak přizpůsobíte obvyklé věci, včetně úrovně podsvícení, v pokročilém nastavení, někdy nazývaném „Ovládání pro odborníky“, i gama korekce, vyvážení na bílou a také systém pro úpravu barvy, sytosti, odstínu a jasu v šesti různých barvách (RGB + azurová, purpurová, žlutá).

Zvuk nabízí šest přednastavených režimů, manuálně upravíte klasický pětipásmový ekvalizér. Tady ale žádných úprav netřeba.

Poměrů stran je osm a standardně bylo po instalaci nastaveno 16:9. Je tu ale také Originální, 14:9 či 4:3. V multimédiích se však obraz přepínal na Originální, což někdy může být problém. A ještě poznámka: televizoru jsem tentokráte neměřil spotřebu, protože dorazil v době, kdy jsem měl měřicí přístroj na kontrole.

Solidní kompatibilita, výborný souborový manager

Souborový manager je opravdu výborný, byť soubory nejdou zobrazit textově a také přehrát na jeden zátah. Vždy se tak musí postupovat per partes, tedy přes video, foto nebo muziku, což je otravné.

I zde bylo jasně vidět, že s horšími videi má televizor potíže a obraz byl místy unylý, se splynutými detaily atd. Jakmile jsem do televizoru pustil výrazně vyšší kvalitu než nějakých 400 MB / 42 min. a 624 × 352 bodů (x.264), vše se skokově vylepšilo. Jasně tak bylo vidět, že s nižším datovým tokem a nižším rozlišením má televizor problémy.

Vyzkoušel jsem i Full HD kódované H.265/HEVC, 4K / H.264 / 30 sn./s a také 4K / H.265/HEVC, vždy s výtečnými výsledky a excelentním zvukem.

U externích titulků upravíte kódování, pozici titulků, synchronizaci i velikost v pěti možnostech. Standardně bylo nastaveno Normální a velikost kupodivu pro danou úhlopříčku bohatě dostačovala.

Fotografie pracovaly i ve 3D, ale ani tady, a ani povětšinou u těch běžných, nenabíhaly do plné obrazovky. Muzika hrála i ve FLAC a díky zabudovanému audio systému byla výborná.

Problémový základní návrh, problémové resamplování

Osobně, a teď výslovně zdůrazňuji, že jde jen a jen o můj pohled na věc, bych si takovýto televizor nikdy nekoupil. Představte si asi devět milimetrů hluboký panel s přidaným hrbem (viz galerie výše), který v sobě skrývá konektory, díry pro montáž na zeď a také mj. elektroniku a tunerovou část.

Když ale kolem televizoru umístěného na podlaze projdete, obrazovka se zaklepe jak třtina ve větru se klátící, až na to, že tady stačí opravdu jen lehké zavátí. Takto to vypadá, když marketing zvítězí nad zásadami správného designu nebo nad obyčejným selským rozumem, což platí i u poněkud šílené animované instalace. Mimochodem, špatný základní návrh mi vadil už když jsem televizor vyndával z krabice, kdy ho prostě za devítimilimetrový panel vzít musíte. Krabice je navíc vysloveně špatně navržená a pro televizor o úhlopříčce 165 cm v ceně 120 000 Kč naprosto nedostatečná.

To, že LG šetří na maličkostech, může dělat u TV za deset tisíc. U nejvyšší řady je to ale opravdu na pováženou a našinec si nutně musí říci, co že se to vlastně u firmy děje, že takováto věc projde až k zákazníkovi.

Bohužel mě nepotěšil ani obraz a problémy byly vidět nejen na běžném DVB-T klasicky mizerném, ale kupodivu i na pozemních HD kanálech. Na podélných švencích bylo někdy jasně vidět překreslování a občas obraz poněkud poskočil. S příjmem to ale opravdu nesouviselo.

Jakmile jsem do televizoru pustil kvalitnější „signál“, vše se výrazně vylepšilo. A také potvrdilo můj názor, že nižší datový tok, nižší rozlišení apod. dělá televizoru potíže. Mimochodem, pokud by dnes někomu záleželo na 3D, připojil bych další výtku – je totiž pouze pasivní a v ceně máte dvoje (!) brýle. Nikde jsem také v televizoru nenašel elektronickou příručku a formátování disku pro nahrávání. A to jsem se skutečně hodně snažil.

Televizoru jednoznačně svědčí kvalitní signál a tam exceluje. Obraz má hloubku a problémy s pohybovou ostrostí mizí. Zvuk je ovšem vynikající za každých okolností. Řeč jasná a zřetelně se reprodukuje. Kvalita je v tomto ohledu znát neustále a často vás vysloveně udeří do uší. Škoda, že u LG nemohu operativně na zmáčknutí tlačítka vypnout obrazovku a nechat si ho puštěný à la domácí kino. Ostatně řadě těch levnějších může s úspěchem konkurovat.

O to více mrzí zbytek, který naprosto neodpovídá televizoru za sto tisíc. K tomu si připočtěte návrh à la tenoulinký OLED, který se ovšem už u firemních televizorů tohoto druhu ukázal jako vysloveně dysfunkční. Marketing LG Electronics, který toto nejspíše řídí, by si zasluhoval najít nějaké jiné místo. To už je ale jiný příběh. Stejně jako problematická krabice. K tenoulinkému televizoru zkrátka tenoulinké balení…

Hodnocení

pro: excelentní zvuk, přístup do Filmbox Live 4K, který nikdo jiný nemá, naprosto excelentní pohybový ovladač, ale…

KL24

proti: …v souvislosti se stotisícovou TV by měl být podsvícený, naprosto špatné balení televizoru (krabice), na kterém výrobce nesmyslně šetřil a které hrozí rozbitím TV už při převážení (!!!), slabé resamplování z horších nebo méně kvalitních zdrojů neodpovídající třídě televizoru, pochybná základní koncepce velice tenkého panelu značně náchylná na poškození a klepající se i při pouhém dotyku, nepříliš dobře k panelu napasovaná část s rozhraními a elektronikou (viditelné mezery a odchylování).

Balení obsahuje

  • pohybový dálkový ovladač
  • 2× tužkové baterie (AA)
  • 2× 3D brýle (pasivní)
  • nenatáčitelný podstavec
  • 3× adaptérové kabely (jack/cinch, YUV, A/V; SCART)
  • napájecí kabel (pevně přidělaný, třížilový)
  • v papírové podobě „rychlé nastavení“ (Quick Start)
  • záruka: 24 měsíců

Podsvětlení u dálkového ovladače – ano nebo ne?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).