LG M228WB je jedním z nejlevnějších „televizních“ monitorů s úhlopříčkou 22 palců (56 cm), které jsou v současnosti u nás k mání. V podstatě naplňuje definici řečenou v úvodu: univerzální LCD panel pro práci i zábavu. Lesklý rám vyvedený v klavírní černi je elegantní, stejně jako chromovaná vlnka senzorového spínače s modrým podsvícením. Veškerá funkční tlačítka se nacházejí ladně zapuštěna v horní stěně. Kromě otočné základny monitor nabízí možnost mírného náklonu v celkovém rozpětí –3~8°, funkci pivot pro překlopení plochy na výšku však nikoliv. V liště pod panelem jsou umístěny malé stereo reproduktory.
Něco technických parametrů
Panel s poměrem stran 16:10 nabízí maximální rozlišení 1680×1050 bodů (velikost bodu 0,282 mm) při 16,7 milionu barev. Výrobce udává zorný úhel 170°/170°, ale zejména ve vertikálním směru bych neváhal jít s údajem o hodně níž. TFT obrazovka má udanou dobu odezvy 5ms, jas 300 cd/m2 a kontrast 3000:1. Nerad bych, aby to znělo jako reklamní slogan, ale černá je na monitoru LG ve srovnání s mým starším domácím Samsungem výrazně černější. Zmíněné repráčky mají výkon 2× 3W. Hmotnost monitoru činí 5,9 kg a rozměry jsou 525×439×230 mm.
Přehlídka konektorů
U LG na možnostech propojení monitoru skutečně nešetřili. Přístroj nabízí prakticky vše: anténní vstup, konektor D-Sub pro připojení k analogové grafické kartě a 3,5mm jack pro PC audio, digitální HDMI pro maximální rozlišení 1080p (lze použít i s redukcí DVI-HDMI ke grafické kartě s digitálním výstupem), ale i dvojici SCARTů či pětici cinchů vstupu komponentní videa se zvukem. Pokud nemáte samostatný digitální set-top-box, můžete využít SCARTu jako výstupu na video nebo DVD rekordér. Zadní stěnu doplňuje servisní rozhraní RS232 a PCMCIA slot pro zásuvné CI moduly.
Ovládání na dálku a jiné příslušenství
K monitoru je dodáváno velmi příjemné dálkové ovládání. Všechna tlačítka jsou na dosah, jejich umístění má své opodstatnění a při stisku nejsou přehnaně tvrdá ani měkká. Výtku bych snad měl pouze k příliš citlivým kurzorovým klávesám, díky nimž jsem se několikrát v menu dostal zcela jinam, než byl původní záměr. V balení dále nalezneme pár mikrotužkových baterií, instalační CD s ovladači a dokumentací, napájecí kabel, šňůry k propojení s PC (VGA i audio jack) a stojan s držákem kabelů (plastové ucho organizující propojovací kabely na zadní stěně). Pokud by někdo toužil po uchycení monitoru na stěnu, může tak učinit pomocí volitelného držáku pro standard VESA 100×100. Vzhledem k hlavnímu zaměření produktu chybí v balení klasická AV kabeláž.
Zprovoznění
Kabely jsou na svých místech, signál máme, po letmém dotyku čelního senzoru Power se obrazovka rozsvěcí a monitor ihned nabíhá v televizním režimu. Postupně na řadu přichází volba jazyka (čeština zajisté nechybí), země pro zvolení vhodného TV pásma a normy vysílání, časového pásma a jakmile nám výrobce poděkuje za koupi, pustí se tuner do ladění analogových a digitálních programů. Jako každý digitální přijímač si i M228WB poradí kromě DVB-T televize i s rozhlasovými kanály.
Chytáme signál
Digitální tuner v TV monitoru si vede velice dobře, nezadá si se stolními set-top-boxy. Sílu signálu lze snadno zjistit v menu na kartě Diagnostika, výsledek si můžete prohlédnout na obrázku níže. Během testování jsem se nepotkal s žádným chvilkovým rozpadem obrazu. Podotýkám, že naměřené údaje se vztahují k Milovicím, vzdušnou čarou 35 km severovýchodně od hlavního pražského vysílače na Žižkově.
Digitální programy, EPG a teletext
K systému, jakým elektronický programový průvodce (EPG) nabízí data o digitálních programech (ať už televizních nebo rozhlasových), nemám nejmenších připomínek. Je dobře organizovaný, nabízí přehledný výpis pořadů dle časové osy. Z EPG lze požadovaný program uložit do časovače, který umí přes kabel SCART vyslat pokyn k záznamu v okamžiku startu pořadu (samozřejmě podle televizního programu). Časovač lze nastavit také ručně, celkem lze uložit pět záznamů. Z obrázků níže je zřejmé, že LG bez problémů zvládá českou diakritiku jak v EPG, tak i v teletextu.
Kliknutím můžete obrázek zvětšit
Obraz a zvuk
Jakkoliv si nemůžu stěžovat na kvalitu obrazu jako takového, kontrast, zvládání rychlých pohybů nebo podání barev (to je samozřejmě přizpůsobitelné vkusu diváka), vyvstává tu jeden malý problém. Vzhledem k poměru stran panelu 16:10 je obraz logicky vyšší než u konvenčních televizorů s obrazovkou 16:9. U širokoúhlých pořadů a filmů to není tolik znatelné, ale obraz klasického vysílání s poměrem stran 4:3 se pomalu blíží čtverci. Ačkoliv monitor nabízí dvě úrovně zvětšení a nezvyklý formát 14:9, tuto deformaci není možné nijak napravit. Malé vestavěné repráčky produkují převážně bezbarvý středový zvuk. Příliš s tím nesvede ani plně uživatelsky definovaný ekvalizér. Citelně bohužel chybí výstup na sluchátka.
Kliknutím můžete obrázek zvětšit
Shrnutí
I přes některé výtky si dovedu Flatron M228WD dobře představit jako druhý televizor do domácnosti i pracovní monitor k PC. Za solidní cenu nabízí širokou konektivitu a kvalitní obraz, ať už pro sledování televize a filmů, hraní her nebo práci na počítači. Jediným opravdu palčivým problémem je deformace vysílání v 4:3.
Celkové hodnocení | 9 b. |
---|---|
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) | 4 b. |
Podpora češtiny (max. 3 body) | 3 b. |
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) | 2 b. |
Zapůjčil: LG Electronics
Web: cz.lge.com
Orientační cena: 7990 Kč vč. DPH
Foto: Autor