Hlavní navigace

LG InnoFest 2015: Full HD končí, Ultra HD opět s LCD IPS a OLED už jen ve 4K!

26. 1. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig
UVNITŘ GALERIE – Společnost LG představila na víkendovém 3. ročníku Innovation Festivalu v Lisabonu novinky v TV, audio i domácích spotřebičích. DigiZone.cz byl u toho. AKTUALIZOVÁNO

AKTUALIZOVÁNO, 26.1.2015, 12:00 h: 

 • Televizorů s rozlišením Full HD bude jen pět nebo šest řad. Dalších 19 bude Ultra HD.
 • Potvrzena je nyní i tunerová podpora příjmu TV vysílání s kodekem H.265/HEVC, a to jak u DVB-S2, tak u DVB-T2 s tím, že nejspíše půjde – formou aktualizace – zprovoznit i u televizorů z roku 2014, které momentálně umí pouze DVB-S2 (viz náš kompletní přehled zde). Termín zatím není jasný.
 • Značení televizorů LG pro rok 2015: Full HD – „LF“; Ultra HD (LCD) – „UF“; Ultra HD (OLED) – „EF“ (rovná obrazovka), „EG“ (prohnutá obrazovka) plus stále ještě prodávaná „EC“ (řada OLED 2014/15 uvedený na veletrhu IFA 2014).

Konec aktualizované části

V posledním případě šlo zejména o chladničky s technologií Door-i.n-Door (další, menší dvířka ve dveřích) a také o vysoce ekologické pračky, i když bohužel ta nejočekávanější typu 2v1 (skutečné dvě pračky v jedné) představena nebyla. K dispozici bude totiž zatím pouze pro severoamerický trh. Na digizone.cz je to ale především o televizorech, takže pojďme k nim!

Souhrnně vzato byly uvedeny televizory jak s obrazovkami LCD, které i letos budou typu IPS (přechod začal loni), tak s novými OLED nevyžadujícími podsvícení a vynikajícími extra kvalitními barvami a extrémně nízkou reakční dobou, resp. vysokým stupněm pohybové ostrosti.

Novinky ještě více než loni sázejí na operační systém WebOS s opět unixovým základem, který má fungovat výrazně rychleji, s novou technologii Color Prima a mají podporovat i streamování videa v rozlišení Ultra HD.

A zhodnocení? Žádnou záplavu Full HD, jako loni neočekávejte. Mimochodem nikdo se také nezmiňoval o Smart TV. Že budou televizory chytré, zřejmě prakticky/skoro všechny, se už bere zcela automaticky! Ostatně na akci pořádané v nádherné býčí aréně s maurskými prvky uprostřed jinak vcelku zanedbaného Lisabonu prý nebyl jediný Full HD televizor a ani já jsem na žádný nenarazil, i když času na prohlídku bylo opravdu hodně málo.

Všiml jsem si ale, že o nich na prezentaci nebyla řeč.

Prezentovány byly OLED televizory se čtyřmi subpixely v rámci jednoho obrazového bodu pro rozlišení Ultra HD. To bude letos v drtivé většině produkce LG Electronics.
Autor: Bohumil Herwig

Prezentovány byly OLED televizory se čtyřmi subpixely v rámci jednoho obrazového bodu pro rozlišení Ultra HD. To bude letos v drtivé většině produkce LG Electronics.

Čeho jsme se dočkali a čeho nikoli

 • V nabídce bude minimum přístrojů s rozlišením Full HD. 
 • Operační systém WebOS najdete ve většině nabídky pro rok 2015/16.
 • Základem kolekce jsou panely LCD (IPS) s rozlišením Ultra HD – představeno bylo 15 řad a 49 modelů převážně v „rovném“ provedení, nejmenší bude mít 40 palců, tj. 102 cm.
 • Zabudovaný dekodér H.265/HEVC Ultra HD televizorů nyní z externích zdrojů podporuje jak režim 30p, tak 60p.
 • Televizory OLED (čtyři řady + pátá, představená na veletrhu IFA 2014) v rovném i prohnutém provedení mají nyní rozlišení Ultra HD, panel pracuje se čtyřmi barvami na obrazový bod.
 • Představeny byly technologie ColorPrime (mj. podsvícení s vylepšenými LED diodami) a Quantum Dot (mj. prý až o 30 % vyšší barevný gamut).
 • Televizory se systémem ColorPrime (viz foto v galerii) najdete mj. v řadách UB9800, UC9, UF6700, UF6800, UF7700, UF8500 a UF9500.
 • K vidění byl i prohnutý monitor LG 34UC97 (řada UC) formátu 21:9 s úhlopříčkou 34 palců, tedy 86 cm s rozlišením 3 440 × 1 440 bodů kompatibilní i s konektorem Thunderbolt 2.
 • Nové audio systémy k televizorům jsou schopny napojení nejen přes Bluetooth, ale i přes Wi-Fi (HS7 a HS9), nižší modely nabízejí jen Bluetooth. K dispozici jsou bezdrátové subwoofery a výrobce se chlubí snadnou instalací a přístupem přes aplikaci v mobilu či tabletu.
 • Překvapení: nedočkali jsem se jediného přehrávače multimédií, včetně toho s podporou video v Ultra HD. 
 • Stále není jasno v pojmenování TV schopných příjmu televizního Ultra HD s kodekem H.265/HEVC.
 • Ukazuje se, že dokonce není jasno ani v pojmenování samotných televizorů s extrémně vysokým rozlišením, takže se mluví o 4K, Ultra HD, UHD a dokonce i o „4K Ultra HD“.
Zvuková lišta LG LAS750M je vybavena technologií Music Flow zajišťující automatické přehrávání hudby z mobilních zařízení. Stačí ho jen přiblížit! LG tak eliminuje nutnost zabudování NF, které navíc ne vždy funguje.
Autor: Bohumil Herwig

Zvuková lišta LG LAS750M je vybavena technologií Music Flow zajišťující automatické přehrávání hudby z mobilních zařízení. Stačí ho jen přiblížit! LG tak eliminuje nutnost zabudování NF, které navíc ne vždy funguje.

Základem je 4K a obrazovky LCD/IPS

Pokud jde o rozlišení Ultra HD to bude letos představovat základ celé televizní nabídky a i když jsem se nedozvěděl procentní poměr vůči Full HD, bude to číslo hodně, hodně vysoké (možná i nad 80 %).

Celkově 4K televizorů – včetně OLED – bude 19 řad, a to už na rozlišení Full HD moc místa nezbývá.

OLED budou k dispozici ve čtyřech řadách vždy s rozlišením Ultra HD a zabudovány budou mít panely typu WRGB se čtyřmi barvami na pixel, tj. s bílou, červenou, zelenou a modrou.

Některé obrazovky jsou prohnuté, jiné rovné a model Artwall s 165 cm (65ʺ) byl jako jediný prezentován jako extrémně tenký a určený k umístění na zeď.

LCD s obrazovkami typu IPS nabídne patnáct řad celkem se 49 modely v úhlopříčkách od 40 do 105ʺ, tedy od 102 do 267 cm. A i když se možná všechny televizory neobjeví v nabídce pro domácí trh, bude jich od LG více než dost. A navíc – jako obvykle – přibudou i speciální nabídky, které letos poprvé budou nejspíše zahrnovat i přístroje s Ultra HD obrazovkami. Ty by tak mohly klesnout pod 15.000 Kč (spíše k deseti…), což by bylo rovněž poprvé!

Příjem v Ultra HD má být k dispozici i pro pozemní signál

LG poněkud utajilo, že jeho televizory z loňské sezóny jsou schopny příjmu televizního vysílání ve 4K, a to v případě k nám dovážených modelů u DVB-S2; pro pozemní nikoli. Psali jsme o tom ve zvláštním článku zde. 

Šlo jak o špičkové televizory s obrazovkami OLED (např. řady EC970, EC980 a UC9V), tak o Ultra HD přístroje. A mělo by jít o všechny z kolekce 2014/15, tedy od řad UB800, resp. UB820 až po UB980.

Je docela dobře možné, že výše uvedené přístroje budou za nějaký čas, a po aktualizaci firmwaru, schopny přijímat signál kódovaný H.265/HEVC v Ultra HD i přes pozemní tuner DVB-T2. Prý k tomu vše směřuje.

V případě právě chystaných modelů pro 2015/16, které začnou postupně nabíhat někdy od března/dubna, by mělo jít už i o příjem přes DVB-T2.

WebOS 2.0 má být rychlejší

Tento operační systém je opět postavený na unixovém jádře a patří k dalším systémům v televizorech, které se vydaly touto cestou. Ostatně pomalu celý svět je už dnes – hlavně s výjimkou Windows – postaven na Unixu, resp. Linuxu, takže televizory se jen přidávají k jedné velké komunitě. Nepředstavujte si to ovšem tak, že aplikace například z Android TV budou kompatibilní s těmi pro WebOS. Možná tak maximálně po úpravě…

WebOS v první generaci trápila pomalost a nešlo ani tak o pomalé spuštění televizoru jako takového, což našinec konec konců přežije, nýbrž o pomalost při přepínání kanálů a hlavně při práci s nastavením.

Verze 2.0 by prý měla být v tomto ohledu výrazně rychlejší i když se hovořilo jen o rychlejším běhu při spouštění TV (o cca 60 %). A to vidět bylo.

Nejvyšší současné rozlišení je v široké škále úhlopříček

Ultra HD televizory s obrazovkami OLED a zvukovými systémy Harman Kardon (až 4.2) začínají na 55 palcích, tj. 140 cm, v rovném i prohnutém provedení. K vidění byly například 55EG9600 (k dispozici je i 65EG9600) a modely z řady EC9700 (65EC9700, resp. 77EC9700, tedy 165, resp. 196 cm), přičemž „EG“ značí, že mají prohnuté obrazovky.

MM socky3

Nabídku OLED doplňuje zmiňovaná Artwall se 165 cm (65ʺ) určená na zeď s oficiálním označením 65EF9800 a také LG 77EG9700 s úhlopříčkou plných 196 cm.

Jak jsem se už ale zmiňoval, právě uvedené evropské kolekci dominují televizory s rozlišením Ultra HD pracující s technologií obrazovky LCD (IPS), kterých je skoro padesát v patnácti řadách! I tak si ale OLED s nějakými sedmi, osmi televizory vede výborně a pokud se potvrdí snížení ceny, dořešené výrobní problémy a zvýšená spolehlivost obrazovek bude to rozhodně ještě lepší zprávou!

Co říkáte na nabídku LG zaměřující se letos především na LCD televizory s Ultra HD?