Hlavní navigace

LG UP970: skoro univerzální 4K Blu-ray přehrávač za výbornou cenu

27. 10. 2017
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: LG
V klasické komponentové šířce vám nabídne přehrávání všech možných disků od CD Audio výše. Uplatní se ale také jako slušný multimediální přehrávač a zvládá i obsah ve 4K. Ať už u BD originální, nebo jen remasterovaný.

Za 7500 Kč si můžete pořídit přehrávač všech možných druhů disků, tedy CD, DVD i Blu-ray, včetně těch s rozlišením Ultra HD (4K) či varianty 3D (chybí jen konverze 2D obsahu do 3D). Dostanete ale také něco, co většina ostatních modelů nejen masových značek nenabízí – češtinu v menu či třeba výbornou podporu multimédií na rozhraní USB.

Přehrávač je však na druhou stranu také v některých funkcích omezen. A někdy je to až nepochopitelné. Výtečnou multimediální kompatibilitu na rozhraní USB, mimochodem jediném a verze 2.0, tak doplňuje absence podpory DLNA, tedy přehrávání multimédií v rámci domácí sítě. K dispozici není ani dálkový ovladač pro mobil či tablet a Wi-Fi Miracast (Wi-Fi Direct), tedy sdílení obrazovky, což dnes ale najdete pomalu u každého chytrého televizoru.

V příručce i na webu produktu se také uvádí, že chybí chytré funkce, tzv. LG Smart (jinak řečeno aplikace), což by sice bylo pochopitelné, ale není to tak docela pravda. V domácím menu (Home) v části Premium najdete přístup na Netflix a YouTube (oboje včetně streamování ve 4K). To ale také není příliš důležité, protože to opět máte u většiny, spíše drtivé většiny, chytrých televizorů s rozlišením Ultra HD. I tuhle funkci bychom totiž s radostí vyměnili za DLNA, což je také jediné, co skutečně produktu chybí. Funkčně tak nakonec vlastně příliš omezen není a s výjimkou DLNA vše vyvažují jiné vlastnosti. Mimo jiné plná čeština a i tak prostá věc jako šířka 430 mm, tedy klasická šířka komponenty do věže. Ani tohle všichni nemají…

Instalace jen základní

Instalace je vskutku minimální. Jak bylo řečeno, kupodivu si mezi jazyky můžete vybrat i češtinu a na tomto místě se sluší připomenout, že ji mnohem dražší Panasonic DMP-UB700 (12290 Kč) – a nejen on – nenabízí.

Instalace pak pokračuje už jen připojením k vaší domácí síti, resp. k internetu, přičemž pro Wi-Fi nenabízí tlačítko WPS. Na stranu druhou je tu Wi-Fi ac a frekvence 5 GHz, takže pokud nemůžete přivést kabel, nebudete tak omezeni. Na rychlosti síťového napojení ale ve skutečnosti u tohoto výrobku, vzhledem k výše řečenému, také nezáleží.

Ovládání je pohodlné, ale mohlo by být lepší

Ovládání není nijak složité, ale mohlo by být výrazně lepší, kdyby se pro Pause/Play používalo tlačítko Enter uprostřed kurzorového kříže. A kdyby také výpis souborů k přehrání u multimédií bylo možno vypsat v textové podobě, nebo by se alespoň při najetí na ikonu souboru zobrazoval celý název okamžitě. Takto u seriálových dílů musíte poměrně dlouho čekat, než nápis na ikoně alespoň začne rotovat. A ještě jedna zvláštnost tu je – výpis souborů není prováděn horizontálně, nýbrž vertikálně, na což je třeba si zvyknout. A nezvyká se lehce.

Jinak se přehrávač disků Blu-ray (BD) ovládá obvyklou kombinací Enter a kurzorová tlačítka, vše je doplněno kompletními multimediálními tlačítky pro rychloposuv, Pause, Play, Stop a přeskok o kapitolu/skladbu dále.

Dálkový ovladač je pohodlný, bohužel vyžaduje poměrně přesné zaměření na infračidlo přístroje.
Autor: Bohumil Herwig

Dálkový ovladač je pohodlný, bohužel vyžaduje poměrně přesné zaměření na infračidlo přístroje.

Menu je na první úrovni obrázkové (tlačítko Home), na dalších formou běžného seznamu. Vždy se v něm dá kolovat, což usnadňuje a urychluje ovládání. Bohužel není kompletní a zejména v něm chybí přednastavené obrazové režimy (jsou čtyři včetně jednoho uživatelského). Ty tak překvapivě najdete pouze v kontextovém menu vyvolatelném při samotném přehrávání. To zajistí tlačítko Info/Menu a nabídne například i úpravu titulků nebo ukáže parametry přehrávaného souboru. Vedlejší Title/PopUp je pak určeno pro disky. Tlačítko Home, které u dálkového ovladače taktéž najdete nad kurzorovým křížem, pak zajistí vyvolání základní nabídky, z níž vstupujete do přehrávání multimédií na USB a také do menu nastavení.

Ve spodní polovině ovladače je Back (Zpět), Disc Menu a zcela dole čtyři tlačítka pro ovládání kompatibilního televizoru. Při práci s disky je příjemné tlačítko vysunutí a zasunutí BD mechaniky, která se zasune i sama po zmáčknutí tlačítka pro vypnutí přehrávače.

Aplikace jen vlastně dvě

I když se v popisu na Alza.cz píše, že „přehrávač má zabudovaný webový prohlížeč a internetové aplikace“, pravda to je jen částečně a přístroj je v tomto ohledu dosti omezen, což je vidět i ve fotogalerii výše.

Webový prohlížeč tu na v té době aktuální verzi firmwaru nebyl (aktualizace se ještě provedla na závěr testu) a k dispozici byly pouze dvě aplikace bez možnosti dohrát další. Jde o Netflix a YouTube. V druhém případě byla funkčnost bez potíží, Netflix jsme nezkoušeli.

Stav funkce BD-Live (dodatečné stahování aktuálního obsahu pro Blu-ray) po instalaci přístroje.
Autor: Bohumil Herwig

Stav funkce BD-Live (dodatečné stahování aktuálního obsahu pro Blu-ray) po instalaci přístroje.

Přehrávání disků: nejlépe si rozumí s CD a BD

LG ohlásilo, že na UP970 nepřehrajete následující formáty: tzv. Hybrid Disc (BD+DVD), Dual Disc (DVD+CD), DVD-RAM, DVD-Audio (o SA-CD řeč nebyla ani u udávané kompatibility) a nepřehrajete také Video CD a Super VCD. Naproti tomu mj. zvládá například BD-ROM, BD-R/RE, DVD Video, DVD-ROM, DVD±R/RW, Audio CD, CD-R/RW a také DTS-CD a kompatibilitu můžeme u většiny formátů i potvrdit.

LG dokáže – na rozdíl od některé konkurence (masové značky) – spustit přehrávání, po zasunutí disku CD Audio, automaticky. Zobrazí tedy nejen seznam stop, ale udělá vše, co má, což některé 4K přehrávače, jmenujme opět podstatně dražší Panasonic DMP-UB700, z neznámých důvodů nedělají.

Při zkoušení nemělo LG problém jak s běžnými, tak s vypálenými disky a ani s CD DTS, což je ta nejvyšší kvalita v rámci základního formátu. Navíc po zastrčení disku do nízkoprofilové mechaniky stačilo na přehrávači, nebo dálkovém ovladači, zmáčknout Play, mechanika sama zajela a spustila přehrávání. Mechanika ale zajede i při vypnutí přehrávače a ani to dnes není běžné.

V případě disků DVD opět ne zcela dobře fungoval obrazový výstup nastavený na Auto a bylo zapotřebí, v případě zmiňovaného televizoru LG, rovnou zvolit třeba 2160p či nějaký režim Full HD. Můžete to klidně udělat během přehrávání disku, pozici ve filmu si UB970 pamatuje jak u DVD, tak u BD. V každém případě ale bylo vidět, že si s disky Blu-ray rozumí přece jen lépe. Casino Royale bylo podáno velmi slušně, i když se pochopitelně nemůže vyrovnat klasickému Blu-ray přehrávači Philips BDP 8000, který byl ovšem podstatně dražší. U DVD bylo vidět, že obrazová kvalita není nijak zázračná a k dosažení odpovídajícího výsledku bylo třeba pohrát si s nastavením. Tady ale bude hodně záležet na konkrétním režimu obrazového výstupu a zejména konkrétním televizoru, což platí i u 3D.

LG UP970 si nejlépe rozumí s disky CD a disky Blu-ray, včetně těch masterovaných ve 4K, a zkoušen byl například český disk Andělé a démoni. Výborně si také rozumí s opravdovými 4K BD označovanými rovněž Ultra BD nebo 4K Ultra HD (zkoušen byl Batman vs. Superman). U všech disků ale hodně potěší svižná práce, která stále nebývá zvykem, a to opět ani u podstatně dražších přístrojů (týká se hlavně BD).

Při přehrávání obrazových disků můžete opět přes kontextové menu měnit například titulky či audiodoprovod. Příslušná tlačítka dálkový ovladač postrádá.

Přehrávání multimédií s předvýběrem

Na rozdíl od obdobných přehrávačů masových značek si tady multimédia užijete podstatně víc. Kompatibilita je totiž na úrovni slušného televizoru. V případě fotografií se z testovaných vzorků přehrálo obvyklé JPG a také PNG, 3D snímky ve formátu MPO byly reprodukovány ve 2D. Přehrávání hudby je na tom ještě výrazně lépe. WAV, WMA, MP3 i FLAC, vše se přehrálo bezchybně, navíc v příjemnější manageru, než jaký dostanete standardně u fotografií a videa (dopředu si musíte zvolit, co chcete přehrávat).

U videa potěší podpora zvuku DTS HD Master Audio, o níž se dokonce nehovoří ani na stránkách LG. Narazíte ale i na další příjemnosti. Například na kompresi HEVC, která přes USB pracovala jak v rozlišení HD Ready, tak ve Full HD i 4K. U Ultra HD s tu a tam drobným zaváháním, typicky jedním a hned po začátku přehrávání, což není nic neobvyklého ani u mnohem dražších přístrojů, včetně televizorů. Navíc tu je USB 2.0…

Přehrálo se rovněž AVCHD, AVC, čisté MP4 i H.264 či třeba MOV a XviD. V případě 3D zvládlo LG jediný soubor (koncovka TS), ale jako oddělené obrazy. Signál je zde opět bez úprav puštěn do HDMI a o zbytek se musí postarat kompatibilní televizor, což u letošní kolekce LG nehrozí.

Externím titulkům můžete zvolit znakovou sadu, velikost v pěti druzích a třeba i pozici. Na kontextovém menu také najdete druh přednastaveného obrazového režimu či výběr doprovodného audia.

Jak vidíte, video výstup jde nastavit od 576p do 2160p pro televizor s rozlišením Ultra HD (4K). Využít se ale dá i automatika, která však v případě jediného napojovaného televizoru (LG 49UJ7507 – 4K) nepracovala vždy ideálně, a to především u DVD disků.
Autor: Bohumil Herwig

Jak vidíte, videovýstup jde nastavit od 576p do 2160p pro televizor s rozlišením Ultra HD (4K). Využít se ale dá i automatika, která však v případě jediného napojovaného televizoru (LG 49UJ7507 – 4K) nepracovala vždy ideálně, a to především u DVD disků.

Jaký je? Vzhledem k ceně výborný, i když…

Ultra HD Blu-ray přehrávač je vybaven dekodéry Dolby Digital, DTS, Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio, brzy přibude ještě Dolby Atmos. Alespoň taková je představa výrobce. Co se týče technologie HDR, k dispozici je od samého uvedení HDR10, o Dolby Vision se na webové stránce produktu píše, že „bude zpřístupněna softwarovou aktualizací“. To už ale neplatí, protože aktualizace byla mezitím vydána, i když ji prý LG nadále vylepšuje. Nám pracovala jak u obsahu s HDR10, tak u Dolby Vision, i když tady nebyla příliš výrazná. Obsah s HDR10 byl však podáván citlivě a jemně, možná až příliš, takže působil méně znatelně. Oznámení o přehrávání obsahu s technologií HDR přehrávač nevydává žádné.

Obrazový výsledek u tohoto 4K přehrávače hodně závisí na napojeném televizoru. LG UP970 s obrazem a zvukem prakticky nic nedělá. U audia se po nastavení PCM-Multi CH prostě jen pustí signál typicky na zesilovač, zvolit ale můžete i jeho zakódování do DTS a odeslání v této podobě. I přes nepochopitelnou absenci podpory DLNA pro domácí síť, což bude nejspíše věc marketingu, a nikoli techniky, se UP970 povedl. Pokud vám tohle nevadí, je LG UP970 ze všech 4K BD přehrávačů, které jsme zatím měli v ruce, zařízením s nejlepším poměrem cena/výkon.

ebf - tip do článku - debata

Hodnocení

pro: svižné operace bez ohledu na diskový formát, v nabídkách se dá kolovat, což usnadňuje a zrychluje ovládání, pasivní větrání, výborná multimédia přes USB, ale…

proti: …chybí podpora DLNA, dálkový ovladač vyžaduje přesnější zaměření na přehrávač

  LG UP970
cena: 7500 Kč
některé funkce: přehrávání CD, DVD a BD disků, včetně 3D a 4K BD; přehrávání multimédií z USB; aplikace Netflix a YouTube
audio DAC; zvukové formáty: nezjištěno; Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, DTS HD-Master Audio
přehrává (udáváno, výběr): disková mechanika, disky: CD-DA, CD-R/RW, DTS-CD, DVD-Video, DVD±R/R/RW, BD-R/RE, BD-ROM; rozhraní USB: GIF, Animated GIF, PNG, MPO, FLAC, WMA, MP3, AAC, MPEG-1, 2, 4 AVC, H.265, Xvid, MKV, DivX, DivX HD, AVCHD, WMV, MP4, MOV, FLV, VOB, TS; titulky neudány
spotřeba (udávaná): 17 W, pohotovostní režim: < 0,5 W, resp. 1,5 W (aktivované síťové funkce)
chlazení: pasivní
vstupy/výstupy: zezadu: 2× HDMI (2.0a a 1.4), digitální optický audio výstup, Ethernet (LAN); zepředu: USB 2.0; Wi-Fi (802.11 ac, 2,4 i 5 GHz)
rozměry (švh), hmotnost: 430 × 46 × 205 mm; 1,6 kg

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač
  • 1× mikrotužkové baterie (AAA)
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
  • v papírové podobě dostanete „Základní návod k použití“
  • záruka: 24 měsíců

Plánujete si pořídit přehrávač disků Blu-ray s rozlišením 4K?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).