Hlavní navigace

Lidé na Facebooku cenzurují sami sebe. Potvrzuje to nově i studie

Daniel Dočekal

Je dobré vědět, že 71 % lidí na Facebooku cenzuruje sama sebe. A pokud se o tomto fenoménu doposud pouze mluvilo, nyní to potvrzuje i studie.

Studie (PDF) založená na vzorku 3.9 milionu účtu na Facebooku tvrdí, že 71 % lidí na největší sociální síti cenzuruje sama sebe. Což zahrnuje hlavně napsání příspěvku a poté jeho smazání, protože se přestal hodit. Studie pro to doslova používá termín „cenzura sebe sama v poslední minutě“. Nejvíce se prý cenzurují muži v okamžiku, kdy mají mezi přáteli větší množství dalších mužů. A lidé s různorodým složením přátel prý cenzurují méně.

Podle jiné studie je samo-cenzura způsobena nejčastěji obavou z vyvolání reakcí, snahou někoho neurazit či neublížit. Ale také z toho, že příspěvek je příliš nudný či opakující se.

Připadá vám překvapující studie zabývající se tématem? Možná vám přijde ještě zvláštnější, že se ji chystají předložit v červenci na konferenci pořádanou Asociací pro rozvoj umělé inteligence. A zjevně jak samotnou studii, tak závěry myslí smrtelně vážně. 

Našli jste v článku chybu?
17. 4. 2013 23:22
vlabra (neregistrovaný)

Cenzura je, když něco vím, chci to zveřejnit, ale někomu se to nelíbí a má moc to zatrhnout. Autocenzura je, když se ani nepokouším něco zveřejnit, protože vím, že by to neprošlo cenzurou. A teď otázka. Je to na FB opravdu autocenzura? Není to jen proto, že si ti lidé uvědomí že to co napsali je kravina a nemá ani smysl to veřejňovat. Nebo zjistí že to je něco nevhodného co jde proti nim samotným?

16. 4. 2013 16:29
CCblue (neregistrovaný)

Já se cenzuruju při každém svém komentáři a to včetně jména :-)