Hlavní navigace

Like, Love, Haha, Wow, Sad a Angry. Facebook spustil Reakce všem

Autor: Facebook
David Slížek

Dejte sbohem prostému To se mi líbí, ode dneška začal Facebook všem uživatelům zapínat nové emotikony, kterými mohou reagovat na příspěvky.

Jak jsme psali koncem ledna, klasický „palec nahoru“ se po několikaměsíčním testování rozšířil na celkem šest možností – „Like“, „Love“, „Haha“, „Wow“, „Sad“ a „Angry“. Změnu už hlásí i řada českých uživatelů, na ostatní by se mělo dostat během následujících dní.

K novým reakcím se uživatelé dostanou prostým podržením lajkovacího tlačítka (v mobilní aplikaci) nebo najetím myši (na desktopu). Facebook globální spuštění novinky oznámil na svém blogu.

Rozšíření prostého lajku na více emocí zasahuje do některých základních principů, na kterých Facebook funguje. Dosud se například dalo jednoduše počítat s tím, že když někdo dal příspěvku lajk, znamenalo to, že se mu líbí. Na tomto prostém předpokladu Facebook staví to, jaké příspěvky uživatelům ukáže v newsfeedu, nebo to, jak cílí reklamy.


Autor: Facebook

Jenže novinka tuhle jednoduchou logiku nabourává – kdo dal příspěvku Angry, má k němu zřetelně jiný vztah než někdo, kdo mu dal Love. Reactions tedy ve výsledku přinesou také změnu v tom, jak bude Facebook označení příspěvků hodnotit a to se časem zřejmě projeví i v tom, jaké příspěvky a reklamy bude lidem zobrazovat. 

Facebook říká, že zatím budou mít všechny reakce stejnou hodnotu jako lajk. „Ze začátku, pokud někdo použije Reakce, budeme postupovat stejně, jako postupujeme, když dá lajk – budeme předpokládat, že chce podobného obsahu vidět více,“ slibuje firma.

Content 2017 - tip Footshop

Postupně by ale Reakce měly přinést určité změny v algoritmech Facebooku. „Časem se chceme naučit, jak by mohl newsfeed dávat různým Reakcím různou váhu, abychom uměli každému zobrazovat ty příspěvky, které vidět chce,“ dodává Facebook.

A podobné je to i u cílení reklam. Správci stránek uvidí přesné počty jednotlivých emotikonů ve statistikách a zatím budou mít všechny Reakce stejnou hodnotu. I tady se ale dá časem očekávat změna.

Našli jste v článku chybu?
25. 2. 2016 9:10

Bohužel v češtině není překlad úplně odpovídající. Pokud ho Facebook nezmění, může to vést k nepřesnostem právě v té následné algoritmizaci uživatelova chování. Protože "Wow" rozhodně není "Paráda" - ten emotikon je mnohem neutrálnější a má se vztahovat i k údivům, které v nás pocit "Paráda" nevzbuzují.

Může to vést i ke zmatení mezi českými uživateli, protože mnoho lidí má zapnuto anglické rozhraní a uživatelé českého rozhraní se můžou divit, proč když nalinkovali nějakou nepříliš pozitivní WT…

24. 2. 2016 20:00
Ano (neregistrovaný)

Ja nic nevidim, asi se spatne divam, misto na zed cucim do zdi.