Hlavní navigace

LinkedIn hledá, kdo z něj kopíruje data. Na armádu botů podal žalobu

16. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: LinkedIn
Informace o uživatelích LinkedIn někdo dlouhou dobu systematicky stahoval a využíval. Služba se teď snaží žalobou zjistit, kdo to byl.

LinkedIn se žalobou u federálního soudu snaží zjistit, kdo z jeho webu dlouhodobě kopíroval informace o uživatelích. Neznámí podnikavci k tomu měli použít velkou armádu botů a firma teď chce, aby soud odhalil, kdo konkrétně se za tisícovkami IP adres tzv. scraperů skrývá.

Vytěžování dat mělo probíhat od prosince 2015 až do současnosti za použití klasického robotického zpracovávání obsahu z LinkedIn. Následně měli neznámí pachatelé tyto informace „šířit“.

LinkedIn tvrdí, že dotyční porušili řadu amerických federálních a státních zákonů, které zakazují překonávat bariéry a mechanismy bránící takovému (automatizovanému) vykrádání obsahu. 

K útoku navíc byly použity tisíce falešných účtů – což není na LinkedIn nic moc nového, falešné účty jsou často používány i personálními agenturami. A jak LinkedIn uvádí, ani šest ochranných systémů nedokázalo těmto aktivitám zabránit.

Žaloba zároveň tvrdí, že zloději narušili „důvěru, kterou uživatelé LinkedIn mají ke společnosti a k ochranu jejich dat“. K tomu je vhodné dodat snad jen to, že nic podobného neexistuje. LinkedIn v minulosti v řadě případů (zejména při zneužívání e-mailů uživatelů) ukázal, že mu žádné predátorské aktivity nejsou cizí.

BRAND

Na druhou stranu, pokud někdo do LinkedIn vkládá informace, tak je hodně jasné, že je vkládá do veřejně přístupného prostoru. Sice zde jsou nějaká ta zdánlivá omezení (podobně jako u Facebooku ono hraní si na sdílení „jen pro přátele“), ale za roky existence LinkedIn tu už byla řada případů, kdy se někdo naučil informace z LinkedIn vyzobávat – včetně řady add-onů pro prohlížeče, či služeb, které s pomocí LinkedIn vytvářely profily uživatelů.

Zajímavé je, že LinkedIn v žalobě tvrdí, že má 128 milionů „členů“ v USA a více než 400 milionů po světě. Opět tak přicházejí oblíbené hrátky s čísly, kdy LinkedIn používá počty založených účtů místo počtu aktivních uživatelů. Zde je to ale pochopitelné, protože čím větší čísla bude uvádět u soudu, tím větší může být potenciální škoda. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).