Hlavní navigace

LinkedIn zveřejnil velice dobré výsledky za druhé čtvrtletí

11. 8. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Zatímco diskuse okolo sociálních sítích se v posledních dnech točí okolo Facebooku, Plus a případně Twitteru, LinkedIn zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí a mile překvapil. Ať již co se týče počtu uživatelů, tržeb nebo vlivu na informace.

Sociální síti LinkedIn se média poměrně obsáhle věnovala především při jeho vstupu na burzu. Tato událost budila velké očekávání, neboť šlo o první společnost, která se zabývá pouze sociálními sítěmi. Očekávání investorů byla velká, a tak se z 45 USD velice rychle dostali až nad sto dolarů. A ač obchodní nadšení postupně upadalo, je současná hodnota 95 USD, s výhledem možného poklesu pod 63 USD. I tato čísla ukazují, že si společnost vede na burze poměrně dobře. Tržní kapitace zatím osciluje mezi 9–10 miliardami USD.

V její neprospěch hovoří fakt, že vyhlášení výsledků se v podstatě kryje s černým pátkem burzovního trhu, kdy padá úplně vše a často velmi iracionálně. Přitom celkové výsledky jsou velmi zajímavé a dobré. Na atraktivitě jim přidává také to, že jde o první kompletní informace po IPO, ze kterých je možné mnoho odhadnout.

Současná situace na akciovém trhu je taková, že další zajímavé IPO zřejmě v blízké době očekávat nemůžeme. Facebook, který k němu směřoval nemá zřejmě úplně dobré výsledky a vstup na burzu v době velkých fluktuací je velmi nejisté. A protože se zdá, že peníze z emise rychle nepotřebuje, bude zřejmě vyčkávat na lepší časy. Zynga má zřejmě výsledky hospodaření velice dobré, ale na burzu ji nic netlačí. Její hodnota je navíc velice silně fixována na budoucnost Facebooku.

V podstatě jakýkoli vstup sociální sítě na trh znemožnil raketový start Google Plus, který má zřejmě přes miliónů uživatelů v létě během několika málo týdnů. Nikdo příliš neví, jak bude oblast sociálních sítí vypadat v zimě, natož aby se do ní hrnuly nějaké velké peníze.

Přesto v této nejisté době velmi specifická sociální síť LinekedIn zveřejnila velice zajímavé výsledky, které ukazují poměrně dobrý růst. Navíc uživatelů, kteří jsou zpravidla velmi bonitní.

Každou sekundu dva nové účty

Podle zveřejněných informací získává LinkedIn každou sekundu dva nové uživatele. Přitom ještě v listopadu 2010 to byl pouhý jeden nový člen. Jen za minulý měsíc je to tak nárůst o pět miliónů uživatelů. Celkem je zde tedy registrováno asi 120 miliónů členů (meziročně to představuje růst o 61 %) s tím, že více než třetina je aktivní více než jednou za měsíc. Reálně tak je možné mluvit o 40 miliónech uživatelů, kteří LinkeIn aktivně využívají. Přitom ani o ostatních účtech není možné šmahem říci, že jsou mrtvé. Řada lidí se na ně půjde podívat až ve chvíli, kdy bude shánět práci.

Zajímavá jsou ale i čísla, která ukazují na aktivitu na severu. Počet zobrazených stránek byl 7,1 mld, což představuje nárůst o 80 % oproti druhému čtvrtletí roku 2010. Mobilní návštěvnost webu se zvýšila asi o 400 %. V tomto kontextu je možné říci, že jde o číslo vyšší než u  než MySpace či Twitter a v tomto ohledu je tak LinkedIn zřejmě druhou největší sociální sítí za Facebookem. A na rozdíl od něj utěšeně roste.

Důvody proč se síti tak daří, uvedl (myslím, že poměrně výstižně)  finanční ředitel Steve Sordello: „Když mluvíme s našimi členy, slyšíme to samé, chtějí, aby jejich profesní a osobní život oddělený.“ Dost možná proto není pro něj konkurentem Facebook, Twitter ani Plus, neboť jej lidé vnímají jako čistě profesní nástroj. Budoucí investice mají jít především do rozvoje mobilních služeb a služeb určených firmám, což je logické, neboť právě tato oblast představuje většinu příjmů společnosti.

Příjmy rostly až o 120 %

Příjmy za druhé čtvrtletí vzrostly na 121 miliónů dolarů, což představuje nárůst o 120 % ve srovnání s 54,9 milionu dolarů ve druhém čtvrtletí roku 2010. Naopak čistý zisk za druhé čtvrtletí byl 4,5 milionů dolarů, což je jen o 200 000 USD více než loni. Lze tedy říci, že růst tržeb příliš neodpovídá stagnaci zisku. I tak je ale čistý zisk něčím, čím se většina podobných společností chlubit příliš nemůže.

Pokud jde o rozdělení příjmů, prudký nárůst zaznamenaly především služby pro nábor zaměstnanců, které meziročně vzrostly asi o 170 %. Další služby pocházejí z pronájmu technologií,  Marketing Solutions či prémiových služeb, které ale většina členů sítě nepoužívá.

Úspěšná tlačítka

Co rozhodně není možné pominout, tak je úspěch tlačítka na sdílení ln share, které má mimo jiné vliv na šíření zpráv. Podle Techcrunch je tlačítko umístěno na sto tisíci stránkách. Na populárních serveru o webových novinkách je dokonce využívanější nežli Twitter a představují významný prvek při budování návštěvnosti stránek. Zdá se, že tak vedle dalších sdílecích tlačítek pro Facebook, Twitter, Google a další nezapadl a našel si své věrné uživatele. Roste také význam zpravodajského plátku, který společnost pravidelně produkuje.

Relativní novinkou je pak nové tlačítko „Chci práci“, které mohou zaměstnavatelé umístit na svůj web. Žadatel na něj klikne a tím dá o svém zájmu vědět, včetně profesního životopisu. Ušetří se tak e-maily s nesourodými CV a řada práce jak pro zaměstnavatele, tak také pro uchazeče. Navíc je možné nastavit až tři otázky, na které musí žadatel odpovědět. Zaměstnavatel se rychle dostane ke všem potřebným informacím.

Linkedin tak pokračuje v inovaci služeb, které si kladou za cíl nejen správu životopisu a udržování profesních kontaktů, ale také čím dál větší vstup do oblasti personalistiky. Takové tlačítko je velice dobrým nápadem a v řadě oborů může mít téměř dominantní postavení.

BRAND

Závěr

Společnost LinkedIn má za sebou velice dobré obchodní čtvrtletí, alespoň co se týče hospodářských výsledků a růstu uživatelů její sociální sítě. V oblasti sociálních sítích se stále více ukazuje, že největší problémy bude mít Twitter, kterému budou krást uživatele jak LinkedIn, tak především Plus. Komunitní síť určená pro profesionály stále více přebírá roli informátora svých členů a pečlivě zveřejňovanými novinkami téměř nikdy nešlápne vedle. Právě tuto její opatrnost jí pak mnozí vytýkají a může se stát jejím velkým problémem.

Prozatím to ale vypadá, že se ji reklama spojená se vstupem na burzu bohatě vyplatila. A to ve všech ohledech.

Autor článku

Autor je student PřF MU, publicista. Zajímá se o dění na Internetu, filosofii a fotografii.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).