Hlavní navigace

Linux na třetině netbooků? Windows poražená do roku 2013?

8. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na 32 procentech netbooků je Linux, Windows nalezneme na 68 procentech z nich. Tvrdí to alespoň analytik Jeff Orr z marketingové výzkumné agentury AbiResearch. Zároveň odhaduje, že díky boomu ARM netbooků dovede Linux na tomto poli překonat konkurenční Windows už v roce 2013. Z 35 milionů letos prodaných netbooků jich podle AbiResearch bylo 11 milionů dodáno právě s Linuxem. To jsou velmi zajímavá čísla, ovšem v globálních datech o zastoupení operačních systémů na trhu koncových počítačů se…

Na 32 procentech netbooků je Linux, Windows nalezneme na 68 procentech z nich. Tvrdí to alespoň analytik Jeff Orr z marketingové výzkumné agentury AbiResearch. Zároveň odhaduje, že díky boomu ARM netbooků dovede Linux na tomto poli překonat konkurenční Windows už v roce 2013. Z 35 milionů letos prodaných netbooků jich podle AbiResearch bylo 11 milionů dodáno právě s Linuxem. To jsou velmi zajímavá čísla, ovšem v globálních datech o zastoupení operačních systémů na trhu koncových počítačů se jaksi zatím neprojevují.

Uvidíme tedy, jestli se naplní předpověď Jeffa Orra, že už v roce 2013 na poli netbooků dovede Linux překonat Windows. Netbooky se měly stát baštou Linuxu už při uvádění prvních modelů na trh. Microsoft totiž neměl adekvátní operační systém, nicméně oprášil Windows XP a optimalizace pro netbooky byla jedním z hlavních cílů vývoje Windows 7. Mnozí odborníci na Linux už dokonce neváhali konstatovat, že Linux propásl historickou šanci. Ale podle AbiResearch tomu tak není. (ComputerWorld­.com)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.