Hlavní navigace

LTE v Oslu a Stockholmu: letos až 50 Mbit/s, v příštím roce 80 Mbit/s

18. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Letos jsme vás mohli na Lupě informovat konečně o nějakých významnějších posunech ve výstavbě mobilních UMTS sítí v České republice. Ve Švédsku a Norsku už však mohou zákazníci pošilhávat po LTE. Telekomunikační společnost TeliaSonera totiž v tamních hlavních městech uvedla do komerčního provozu síť založenou právě na této technologii. Nyní po spuštění je teoretickou maximální přenosovou rychlostí pro mobilní připojení k Internetu 50 Mbit/s, což je rychlost, o které si zatím může nechat zdát i…

Letos jsme vás mohli na Lupě informovat konečně o nějakých významnějších posunech ve výstavbě mobilních UMTS sítí v České republice. Ve Švédsku a Norsku už však mohou zákazníci pošilhávat po LTE. Telekomunikační společnost TeliaSonera totiž v tamních hlavních městech uvedla do komerčního provozu síť založenou právě na této technologii. Nyní po spuštění je teoretickou maximální přenosovou rychlostí pro mobilní připojení k Internetu 50 Mbit/s, což je rychlost, o které si zatím může nechat zdát i většina evropských zákazníků pevných služeb. Nejde však jen o čísla na papíře. Podle testu tamních nadšenců lze skutečně v Oslu nebo Stockholmu naměřit rychlost downloadu přes 40 Mbit/s a rychlost uploadu přes 5 Mbit/s.

V roce 2010 chce TeliaSonera rychlost zvednout až na 80 Mbit/s, ovšem zároveň kvůli zachování použitelnosti sítě zavést datové limity. Počítá se s 30 GB na měsíc. Služba poté vyjde na 599 švédských korun měsíčně, což je v přepočtu asi 1200 korun českých. LTE síť ve Stockholmu je postavená na technologii od společnosti Ericsson, v Oslu pak technologii dodává Huawei. Dodavatelem modemů je prozatím Samsung, ovšem těm je vyčítána nekompatibilita s dalšími mobilními technologiemi pro připojení k Internetu v místech bez pokrytí LTE. (ZDNet UK)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.